«Це найскладніші хірургічні випадки, які тільки можна уявити, — передають у пресслужбі ОКЛ слова керівника місії Пітера Адамсона, засновника та президента Face the Future Foundation, професора медичного університету Торонто. — Це 32 операції, але загалом понад сто процедур, оскільки було по три-чотири мінівтручання під час кожної операції. Оперували реконструктивні хірурги зі світовим іменем та належною спеціалізацією для роботи з травмами ока, носа, щелепи тощо. Однією командою — медики із США, Канади, Києва, Запоріжжя та Івано-Франківська».
Організаторка місії — отоларингологиня ОКЛ Наталія Комашко. Ще на початку вересня вона оголосила реєстрацію на міжнародний симпозіум. Тож у жовтні понад 200 хірургів і 300 медсестер із різних міст країни почерпнули досвід проведення складних реконструктивних втручань і специфіку ведення пацієнтів з воєнними травмами. Всі учасники отримали відповідні сертифікати. Відеопрезентації є у вільному доступі для вітчизняних хірургів. До всього відбувалися прямі трансляції з операційних, які одночасно переглядали до 2500 лікарів.
«До організації місії долучилися благодійні фонди Still Strong та «Разом для України», — повідомила Наталія Комашко. — Ми ретельно готувалися: разом із іноземними хірургами протягом п’яти місяців мали багатогодинні консультації онлайн, де відбирали військових та розробляли плани операцій. Для багатьох пацієнтів біоінженери виготовили індивідуальні пластини, які друкували на 3-D принтері, щоб відновити цілісність кісток, фрагменти яких були знищені під час поранення».
Речниця ОКЛ Надія Шегда розповідає про приклад Метью Д. Брейса. Пластичний і реконструктивний хірург, медичний директор канадської клініки в Онтаріо оперував військового, який втратив руки та очі. Іноземець наголосив, що мав велику честь бути частиною відновного процесу для бійця та інших поранених військових.
Двоє лікарів-місіонерів мають українське коріння. Це директорка Канзаського центру черепно-лицевої хірургії Наталія Біскуп та анестезіолог, доктор медичних наук Павло Славченко з Онтаріо.
Наступна місія відбудеться у квітні 2024-го, тож маємо нагоду побачити в команді й інших відомих фахівців.
«Загалом під час трьох місій команда фахівців повернула фізичне здоров’я та естетичну красу понад 90 українцям, — ділиться враженнями Лілея Джалюк, координаторка програми Co-Pilot фонду RAZOM в Україні. — Досвід співпраці з лікарями місій виявився настільки вдалим, що всі лікарські команди прийняли рішення приїжджати до наших вітчизняних медзакладів двічі на рік у найближчі 2—3 роки. Це неймовірне досягнення і чудовий результат, який дозволить українським лікарям розвинути свої навики та долучитися до світової медицини».
До слова, програма Co-Pilot ще з 2016 року організовує приїзди висококваліфікованих лікарів до України. Для цього залучають міжнародні лікарські організації та благодійні фонди, як-от The Future Foundation, Direct Relief тощо. Приміром, у листопаді дві ортопедичні команди працюватимуть у медзакладах Києва, Дніпра та Львова. Звісно, за короткий час допомогти всім пацієнтам неможливо, однак передати досвід українським медикам украй важливо.
На підсумковій конференції учасників міжнародної місії привітали начальниця ОВА Світлана Онищук, керівник департаменту охорони здоров’я Володимир Дзьомбак і гендиректор обласного центру профілактики та контролю хвороб Руслан Савчук. Вони відзначили важливість праці фахівців для повернення військових у стрій і до повноцінного життя.
На знімку: командна місія.
Фото пресслужби ОКЛ.