23 квітня 2025 року представники Комітету з питань аграрної та земельної політики взяли участь у Wine&Spirits Forum 2025: «Євроінтеграційний шлях українських вин: виклики та можливості», організований спільно з Асоціацією крафтових виноробів України, Wines of Ukraine та Торгово-промисловою палатою України.
Цей захід є ключовою подією для професіоналів виноробної галузі України, який об’єднав виноробів та виробників міцних напоїв, представників державної влади, провідних експертів, експортерів для обговорення євроінтеграційного Закону України «Про виноград та продукти виноградарства» № 3928-IX та актуальних викликів і перспектив розвитку галузі на внутрішньому та міжнародному рівнях.
Голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції Марина Нікітіна зазначила, що в контексті євроінтеграції
України цей Закон був розроблений у межах адаптації українського законодавства до норм ЄС та містить конкретні положення, які мають на меті глибоку трансформацію виноробної галузі України.
Закон ґрунтується на відповідних нормах Regulation (EU) № 1308/2013 про загальну організацію ринку сільськогосподарської продукції, а також інших актів ЄС, що регулюють виноробство.
Це фундаментальний документ, який не просто гармонізує українське законодавство про виноробство з нормами ЄС, а й створює інституційні умови для розвитку галузі.
Марина Нікітіна також зауважила, що вже ведеться дво-стороння робота з країнами— членами ЄС для визнання українських стандартів на виноробну продукцію, що є важливим елементом інтеграції України до єдиного ринку ЄС, зокрема в сфері сільського господарства та харчової продукції.
Водночас Україна вже веде переговори з окремими країнами ЄС (зокрема, Францією, Італією, Німеччиною, Іспанією) щодо взаємного визнання стандартів і сертифікатів виноробної продукції. Така співпраця дає змогу просувати українські вина на європейські ринки з меншими регуляторними бар’єрами. Уже зараз деякі українські виробники експортують вино до ЄС, отримуючи сертифікацію відповідно до європейських вимог.
Учасники форуму обговорили питання участі України в європейських ініціативах. Зокрема, Україна бере участь у проєктах технічної допомоги ЄС, які включають навчання експертів і виробників норм ЄС, спільні дослідницькі ініціативи щодо якості вин, обміни досвідом з виноробними регіонами ЄС. Також здійснюється гармонізація систем географічних зазначень (PDO/PGI), що є обов’язковим елементом визнання вин у ЄС.
Було приділено увагу питанню малого виробництва виноробної продукції, а саме поняття крафтові виробники поступово набирає правової форми, що дає можливість формувати окремий підхід до регулювання.
Зазначалося, що в межах євроінтеграції планується створення окремої нормативної бази для крафтових виробників вин, яка дасть їм змогу легше виходити на ринок, забезпечить їх визнання в системах географічних зазначень ЄС та зменшить бюрократичне навантаження шляхом запровадження спрощених умов регулювання.
Участь у форумі також узяли народний депутат України Ігор Марчук, керівник секретаріату Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Старинець, заступник міністра аграрної політики та про-довольства України Оксана Осмачко, президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков, голова аграрного комітету Торгово-промислової палати України Олег Юхновський, директор Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України Ігор Віштак, голова Асоціації крафтових виноробів України Світлана Цибак, Національний експерт проєкту ЄС IPRSA Юлія Богданенко та інші.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.