Одну з панелей форуму присвятили темі: «Історія як зброя: російський культ перемоги та маніпуляції з пам’яттю про Другу світову війну».
Серед спікерів:
Заступник керівника Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Микола Балабан: «Україна опинилася в ситуації, коли нам потрібен і важливий кожен наратив, щоб розуміли, чому нас треба підтримувати. І наратив, який просуває росія про виключну роль у перемозі в Другій світовій війні, працює не тільки всередині рф, а й у Європі».
Правозахисниця, голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук: «Коли ми говоримо про Другу світову війну і те, як історія і пам’ять зберігаються в різних країнах, ми одразу бачимо на поверхні зіткнення двох етик – «ніколи знову» і «можемо повторити». Для мене ці етики мають історичне підґрунтя, тому що коли після падіння нацистського режиму воєнні злочинці опинилися на Нюрнберзькому трибуналі, то радянські еліти ніколи не були покарані, як і радянський ГУЛАГ не був засуджений».
Історик Ярослав Грицак: «росія змонополізувала пам’ять про Другу світову війну. Певною мірою ми віддали цей міф російській федерації, і нам зараз дуже важливо поборотися за нього. Нам дуже важливо мати щось 8 травня — на противагу 9 травня».
Голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв: «Нам варто було б почитати європейські підручники з історії. У мене є стійке враження, що насправді проблема починається там. І ця проблема не суто російських маніпуляцій, а така, що йде ще з радянських часів. І складник цієї проблеми — як називали срср учасники тих подій».
Голова Комітету зауважив: «Одна з фундаментальних книжок — це спогади Черчилля про Другу світову. Там усюди стоїть знак рівності між срср і російською федерацією. Це для того часу стала конструкція. Це стосується багатьох мемуарів та історичних праць, і це в мене стійке враження, що це перейшло в сучасні джерела».
На думку народного депутата, гасло «Ніколи знову» уже не працює, бо «знову» вже настало. «Я переконаний, що ми не виграємо цю наративну баталію, якщо будемо битися з московськими наративами. Ми виграємо в тому разі, якщо разом з європейськими колегами зможемо разом напрацювати та просунути інший наратив. Не антиросійський, а правдивий. Тоді це буде наша перемога».
Нагадаємо: до річниці завершення війни в Європі Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики й Національний музей історії України у Другій світовій війні ініціювали інформаційну кампанію «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні». Її мета — нагадати про основні події, факти й підсумки війни для України, акцентувати на значущості внеску українського народу в перемогу над нацизмом та її високій ціні для нашої країни.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.