Нині це однопалатний представницький орган автономної спільноти Каталонія, що здійснює законодавчу владу, контроль над урядом (Женералітатом) і обрання його президента. Він
є одним із найстаріших парламентів у Європі, а сьогодні — один із найвпливовіших регіональних органів влади в Іспанії.

Витоки парламенту сягають ще Кортесів Каталонії  — станових зборів, які почали формуватися з XIII століття. У 1283 році, за правління Педро III Арагонського, Кортеси набули інституціонального характеру, вони обговорювали податки та закони. В 1359-му була створена Постійна депутатська комісія, яка згодом трансформувалась у Женералітат Каталонії. У 1714 році після Війни за іспанську спадщину та капітуляції Барселони король Філіп V скасував каталонські установи через Декрети Нуева Планта, уніфікувавши управління Іспанією. У XX столітті каталонський парламент був двічі відновлений: у 1932 році за часів Другої іспанської республіки (але припинив існування після громадянської війни); остаточно відновлений у 1979-му в межах демократичного переходу Іспанії після франкізму, з ухваленням Статуту автономії Каталонії.

Парламент складається зі 135 депутатів, яких обирають на чотири роки. Місця розподіляються між провінціями: Барселона (85), Жирона (17), Льєйда (15), Таррагона (18). Головує на засіданнях — голова парламенту. Він представляє парламент та скликає сесії. Бюро парламенту — колегіальний орган управління, до якого входять голова, віцеголови, секретарі.

Представники парламентських фракцій, які визначають порядок денний пленарних засідань, утворюють раду речників. Постійні, спеціальні або тимчасові комісії готують законопроєкти та ведуть галузеву діяльність.

Парламент Каталонії здійснює три основні функції: законодавчу — тобто приймає регіональні закони в межах компетенції, визначеної Статутом автономії та Конституцією Іспанії, може подавати законодавчі ініціативи до іспанських Кортесів; контрольну — оскільки відповідає за нагляд за діяльністю Женералітату (уряду Каталонії), наділений правом оголошувати вотум недовіри та установчу — обрання президента Женералітату з-поміж кандидатур, запропонованих парламентськими силами.

Вибори відбуваються за пропорційною системою (метод д’Ондта), де право голосу мають громадяни Іспанії, які досягли 18 років і зареєстровані в Каталонії.

Парламент працює у режимі регулярних сесій (дві на рік) і надзвичайних сесій, які скликаються за потреби. Основні формати роботи: пленарні засідання, засідання комісій, парламентські слухання.

Закон проходить обговорення в комісії, потім — голосування в залі.

У парламенті Каталонії діють постійні та спеціальні комісії, які забезпечують розгляд законопроєктів, контроль за урядом і парламентські слухання. Вони є основними інструментами його роботи.

Постійні комісії та їх функції: Комісія з регламенту відповідає за тлумачення та оновлення Регламенту парламенту, процедурні питання; Комісія з інституцій та належного врядування веде справи, що стосуються інституційної архітектури Каталонії, виборчих процесів, автономії та прав громадян; Комісія з економіки та фінансів розглядає питання бюджету, оподаткування, економічної політики, інвестицій; Комісія з охорони здоров’я вивчає законопроєкти, що стосуються медицини, лікарень, первинної допомоги, охорони здоров’я населення; Комісія з освіти працює над законодавством у сфері початкової, середньої, вищої освіти, освіти для дорослих та університетів; Комісія з навколишнього середовища, клімату та сталого розвитку займається екологічними питаннями, боротьбою зі змінами клімату, природними ресурсами, сільським господарством; Комісія з внутрішніх справ охоплює поліцію, громадську безпеку, цивільний захист, вогнеборців; Комісія з праці, соціальної політики та рівності розглядає питання зайнятості, ринку праці, соціального забезпечення, гендерної рівності; Комісія з культури та мови сприяє розвитку каталонської мови, культурної політики, підтримці мистецтва, медіа та книговидання; Комісія з юстиції, прав людини та інституційних реформ займається питаннями судової системи, прав і свобод, демократичних гарантій; Комісія з міжнародних та європейських справ координує діяльність парламенту з європейськими та міжнародними структурами, зокрема в межах ЄС; Комісія з територіальної політики, житла та транспорту відповідає за міське планування, інфраструктуру, транспортну політику, будівництво та оренду житла; Комісія з підприємництва та знань опікується розвитком інновацій, підприємництва, науки, цифрової трансформації; Комісія з дитинства, молоді та людей з інвалідністю розглядає законодавчі ініціативи щодо захисту прав дітей, молоді та осіб з інвалідністю.

За потреби створюються спеціальні комісії: комісії розслідувань — для розслідування конкретних справ (наприклад, зловживань або адміністративних порушень); Комісія з контролю каталонської корпорації медіа стежить за дотриманням принципів неупередженості, плюралізму та прозорості в публічному телерадіомовленні.

Парламент Каталонії розташований у парку Цитаделі в Барселоні. Історична будівля, зведена у XVIII столітті як арсенал, стала місцем засідань парламенту в 1932 році, остаточно закріпилося постійне перебування законодавчого органу — з 1980-го.

Після повномасштабного вторгнення рф в Україну в 2022 році каталонські партії у своїх заявах публічно засудили агресію росії. Парламент Каталонії ухвалював резолюції на підтримку України, закликаючи до припинення війни та поваги до міжнародного права. Каталонія прийняла українських переселенців, надавши їм житло, доступ до охорони здоров’я, освіти та послуги перекладу.

Активно взаємодіють громадські організації та діаспора, зокрема асоціації українців у Каталонії «Джерело», «Каталонія-Україна» проводять культурні заходи, мітинги, благодійні акції. У Барселоні регулярно відбуваються акції солідарності з Україною. Каталонські муніципалітети (особливо Барселона) підтримують українців через програми інтеграції та гуманітарної допомоги.

У 2022—2024 роках українські прапори були підняті на адміністративних будівлях у Барселоні як знак солідарно-сті. В парламенті Каталонії періодично проводяться слухання щодо війни в Україні з участю українських дипломатів або представників громади.

«ButlletR Oficial del Parlament de Catalunya» — офіційний бюлетень парламенту Каталонії

Бюлетень заснований у 1980 році з моменту відновлення автономного парламенту після переходу Іспанії до демократії.

Видається парламентом відповідно до його Регламенту каталонською — офіційною мовою автономії.

Тематика публікацій стосується законопроєктів та ухвалених законів, постанов, резолюцій, декларацій, порядку денного пленарних засідань і комісій.

Видання оприлюднює звіти про парламентські дебати та голосування, парламентські ініціативи депутатів і фракцій, рішення президії та інші адміністративні документи.

Випуски публікуються в електронному форматі кілька разів на тиждень, залежно від інтенсивності парламентської діяльності.

Документи оприлюднюють того самого або наступного дня після прийняття.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.