13 травня 2025 року Комітет з питань аграрної та земельної політики на своєму засіданні розглянув проєкт закону «Про розвиток галузі бджільництва, охорону, захист та збереження бджіл» (реєстр. № 5274 від 19.03.2022 р.), поданий народними депутатами України Івченком В. Є., Скороход А. К. та іншими, і проєкт закону України «Про бджільництво та захист бджіл» (реєстр. № 5274-1 від 26.03.2022 р.), поданий народними депутатами України Нікітіною М. В., Струневичем В. О. та іншими.
Народні депутати України — члени Комітету звернули увагу на необхідність суттєвого доопрацювання обох законопроєктів, реєстр. №№ 5274 та 5274-1, та вирішили відповідно до частини другої статті 110 Регламенту Верховної Ради підготувати доопрацьований у Комітеті проєкт закону з цього питання, враховуючи положення проєкту закону «Про розвиток галузі бджільництва, охорону, захист та збереження бджіл» (реєстр. № 5274) і проєкту закону України «Про бджільництво та захист бджіл» (реєстр. № 5274-1).
Тому на засіданні Комітету було також обговорено доопрацьований у Комітеті проєкт закону України «Про розвиток галузі бджільництва, охорону, захист та збереження бджіл».
Метою доопрацьованого проєкту закону є забезпечення правових механізмів для: розведення, охорони та ефективного використання бджіл; виробництва, переробки та реалізації безпечної і якісної продукції бджільництва; захисту прав та інтересів суб’єктів бджільництва; впровадження сучасних технологій та наукових досягнень; забезпечення сталого функціонування бджільництва як важливої ланки аграрного сектору; цифровізації порядків ведення реєстрових даних щодо пасік та ветеринарно-санітарних паспортів пасік; оперативного та своєчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин або інших чинників, які можуть мати негативний вплив на благополуччя бджіл.
Прийняття доопрацьованого проєкту закону дасть змогу цифровізувати Реєстр ветеринарно-санітарних паспортів пасік та Реєстр пасік; унормувати селекції та підвищити контроль за ввезенням інших бджіл шляхом застосування цифрових засобів контролю; захистити інтереси бджолярів завдяки чітко встановленому механізму відповідальності за порушення законодавства у галузі бджільництва.
Також передбачається встановлення перехідного періоду в 3 роки для адаптації пасічників (бджолярів) до нових умов цифровізації галузі бджільництва.
За результатами розгляду Комітет прийняв рішення підтримати редакцію доопрацьованого Комітетом з питань аграрної та земельної політики проєкту закону «Про розвиток галузі бджільництва, охорону, захист та збереження бджіл», доручити народним депутатам України — членам Комітету, відповідно до частини другої статті 110 Регламенту Верховної Ради України, оформити та в установленому порядку зареєструвати цей проєкт і внести його на розгляд Верховної Ради України.
При розгляді законопроєкту в першому читанні рекомендувати Верховній Раді України прийняти його за основу.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.