Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе взяла участь у дискусії «Реформування оборонної промисловості: сприяння стратегічним інвестиціям в оборону та інновації», яка відбулася в Європейському парламенті.
Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що жорстока війна росії проти України оголила вразливі місця, які є у спільній готовності до колективної оборони в Європі. Вона зазначила, що попри важливість стратегічного, середньо- та довгострокового планування варто не забувати про термінові завдання, які є важливими не лише для України, а й для всього континенту.
«Ми повинні мати план дій на два, три місяці, на рік, два роки наперед, а не лише на 2030 рік і далі. Це справді критично», — наголосила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Вона переконана, що збереження трансатлантичної єдності для спільної оборони вільного світу є вкрай важливим, але варто бути готовими до будь-якого розвитку подій: «Маємо продовжувати докладати всіх зусиль, щоб наші американські партнери були з нами. Водночас, вважаю, що ми повинні діяти, виходячи з припущення, що принаймні найближчими роками їхнє залучення та повна підтримка не гарантовані. Ми будемо набагато ефективнішими та краще підготовленими, якщо працюватимемо, орієнтуючись навіть на найгірший сценарій».
Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила на важливості малих та середніх підприємств у підтримці обороноздатності. Вона нагадала, що з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну саме малі та середні підприємства найшвидше адаптувалися до змін і завдяки децентралізованому виробництву заповнили ті прогалини, які не змогли заповнити великі виробники. «Тож я вважаю, що один із важливих уроків, які Європа може використати — це нагальна необхідність залучати малі та середні підприємства до військово-промислового виробництва. Треба зробити все, щоби бюрократичні перешкоди для їхнього залучення були суттєво зменшені», — наголосила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Вона відзначила також неймовірний внесок громадянського суспільства та волонтерської спільноти в підтримку обороноздатності війська. «Іноді волонтери могли організувати краще постачання, ніж держава. Стартапи виявилися ефективнішими за те, що робить держава. Це означає, що Європа, не чекаючи нагальної суспільної організації, має активно забезпечувати інституційне партнерство між своїми оборонними відомствами, університетами, технічними відділами, цивільною промисловістю та навіть організаціями громадянського суспільства», — сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС також зазначила, що нинішня війна росії проти України показала стрімкі темпи технологічних змін.
«Велика частина військового виробництва для наступного покоління битв буде значною мірою залежати від обладнання подвійного призначення — цивільного виробництва, яке може слугувати військовим потребам. Це означає, що цивільне виробництво має бути інтегроване в планування воєнного виробництва. Це ще один урок, який Європа має засвоїти та використати для майбутнього», — впевнена Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Водночас вона зауважила, що військове виробництво та закупівлі не застраховані від корупції. Тому вступ України до ЄС може допомогти використати всі можливі механізми нагляду, починаючи від інституційних, таких як контроль Рахункової палати, парламентський контроль, і завершуючи вдосконаленням механізмів нагляду в усіх сферах загалом.
«Ми маємо перетворити всі трагічні уроки цієї війни на те, що зробить нас сильнішими та спроможнішими», — підсумувала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.