20—22 травня 2025 року народні депутати України — члени Комітету з питань аграрної та земельної політики в межах поїздки до м. Вільнюс, Литовська Республіка, з метою ознайомлення з європейським досвідом стосовно виконання вимог Нітратної Директиви (91/676/ЄЕС) щодо захисту вод від забруднення, спричиненого нітратами з сільськогосподарських джерел, за сприяння Проєкту «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA) провели зустріч з колегами Комітету у справах села Сейму Литовської Республіки.
Під час зустрічі обговорили питання щодо спільних логістичних проєктів та можливості переробки аграрної продукції, подальшої торгівлі після 5 червня 2025 року та важливості переходу до вільної торгівлі з країнами — членами ЄС, зниження експорту з росії Балтійським морем, екологічних вимог ЄС та фінансової підтримки агровиробників тощо.
Голова Комітету Олександр Гайду зазначив, що такі продуктивні зустрічі з колегами з Сейму Литовської Республіки є важливим кроком до побудови дружніх та професійних відносин, що сприятиме подальшому процесу гармонізації українського законодавства з екологічними стандартами ЄС та підвищення екологічної безпеки у сфері сільського господарства.
Він зауважив, що в межах євроінтеграційного курсу Україна активно переймає найкращі практики держав — членів Європейського Союзу та продовжує наближати своє законодавство до європейських стандартів, що є важливою частиною зобов’язань у межах Угоди про асоціацію з ЄС.
Під час обговорення було висловлено, що наразі навколо питання подальшого експорту аграрної продукції Україною до ЄС йдуть політичні дискусії.
Водночас європейські колеги розуміють, що українська аграрна продукція є важливою складовою європейського аграрного ринку та для забезпечення продовольчої безпеки в світі.
Крім того, в межах поїздки члени Комітету разом з першим заступником міністра аграрної політики та продовольства Тарасом Висоцьким провели зустріч з керівництвом Міністерства сільського господарства Литовської Республіки та обговорили досвід Литви з виконання вимог Нітратної Директиви Ради ЄС 91/676/ЄЕС на національному рівні.
Ця директива є одним із ключових інструментів захисту водних ресурсів від забруднення нітратами з сільськогосподарських джерел — проблеми, що має критичне значення і для довкілля, і для здоров’я людей.
Зустріч відбулася в контексті роботи над законопроєктом «Про захист вод від забруднення, спричиненого нітратами із сільськогосподарських джерел», реєстр. № 11486, який наразі перебуває на розгляді Комітету.
Законопроєкт має на меті створення ефективної правової бази для запобігання забрудненню поверхневих і підземних вод, встановлення вимог до господарської діяльності та посилення державного контролю в цій сфері.
Також українська делегація провела змістовну зустріч з представниками Міністерства навколишнього середовища Литовської Республіки, на якій було обговорено впровадження інструментів охорони водних ресурсів від забруднення нітратами із сільськогосподарських джерел. Зокрема, питання щодо побудови ефективної системи моніторингу вод, зонування вразливих до нітратів територій, взаємодії з фермерами та впровадження механізмів контролю. Ці практики дають змогу забезпечити баланс між розвитком аграрного сектору та збереженням довкілля.
Участь у зустрічах також взяли голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Марина Нікітіна, народні депутати України — члени Комітету Валерій Стернійчук, Богдан Торохтій, голова підкомітету з питань цивільного захисту населення та територій Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Сергій Мандзій, народний депутат України — член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олександр Матусевич, голова Комітету у справах села Сейму Литовської Республіки Кестутіс Мажейка та члени Комітету Казіс Старкявічюс, Матас Скамаракас, Вікторас Пранскетіс, Вітаутас Джусіус, Арунас Дуденас, експерт Проєкту «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA) Данило Павличенко та інші.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.