Разом із Першим заступником Голови Верховної Ради Олександром Корнієнком, народними депутатами України та керівництвом Миколаївської області голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду взяв участь у заході «Перший форум старост. Миколаївщина», який відбувся у Південноукраїнську.

Форум передбачав дві панельні дискусії: «Воля народу. Стійкість громади. Єдність держави» та «Інститут старост: виклики, проблеми, законодавче регулювання. Особливості надання медичних та освітніх послуг у сільській місцевості».

Голова Комітету Олександр Гайду зазначив, що під час війни важливість консолідації зусиль відчувається, як ніколи раніше. Тому форум є тим містком, тією об’єднавчою платформою, де відбувається діалог між громадами та владою, реалізація численних проєктів, спрямованих на розбудову місцевих громад та підтримку фермерів, ветеранів тощо.

У цей непростий для країни час такий діалог відіграє вагому роль у подоланні численних викликів, які принесла повномасштабна війна. Усе це потрібно робити заради відновлення, розвитку та покращення якості життя громадян.

Він також акцентував на стратегічному значенні сільського розвитку в умовах війни, адже Україна — аграрна країна з глибокими традиціями. Водночас війна збільшила вразливість сіл: безробіття, бідність, відтік населення. Але саме громади стали першими, хто підтримав Збройні Сили України, і продовжують бути на передовій тилу.

На жаль, аграрний сектор стикається в умовах воєнного часу з викликами обмеженого бюджету для підтримки і пошуком шляхів залучення міжнародної допомоги, гострою ситуацією щодо бронювання працівників агропідприємств, потребою врегулювання страхування аграрних ризиків, модернізації логістики, квотування експорту агропродукції до ЄС тощо.

Зрозуміло, що пріоритет за обороноздатністю, тому триває робота над залученням міжнародної допомоги — через проєкти Світового банку, ЄІБ, ФАО та інших партнерів, зокрема для страхування ризиків, відновлення логістики та технічного переоснащення.

Водночас Олександр Гайду зазначив, що у Комітеті активно ведеться робота з імплементації норм європейського законодавства. Наразі опрацьовується до розгляду в другому читанні законопроєкт про створення Виплатної агенції (реєстр. № 13202-1). Прийняття цього акта дасть змогу створити в Україні систему підтримки сільського господарства України, яка відповідає підходам Спільної аграрної політики ЄС, та залучити до державного бюджету України майже 485 млн євро для її реалізації.

Також нагадав про важливість уже ухвалених рішень, а саме Закону України № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», що повернув громадам повноваження щодо управління землями за межами населених пунктів. Це — реальний ресурс для розвитку громад.

До участі в заході також долучилися голова підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Артем Чорноморов, народні депутати України Олександр Пасічний, Ігор Копитін, Арсеній Пушкаренко, заступник міністра охорони здоров’я України Євген Гончар, начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім, голова Миколаївської обласної ради Антон Табунщик, начальник ГУ ДСНС України у Миколаївській області Микола Панасенко та понад двісті голів громад і старостинських округів, керівники районних військових адміністрацій.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.