7—10 липня на запрошення Міністерства продовольства, сільського господарства та рибальства Королівства Данія керівник секретаріату Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Старинець брав участь в ознайомчій поїздці до Королівства Данія в межах Стратегічного секторального співробітництва (SSC) у сферах продовольства та сільського господарства, безпечності харчових продуктів та ветеринарії.
Метою зазначеного візиту є ознайомлення з данською системою офіційного контролю безпечності харчових продуктів, кормів, здоров’я рослин, благополуччя тварин, вивчення законодавчого регулювання та запозичення найкращих європейських практик з метою приведення у відповідність норм українського законодавства до норм і стандартів Європейського Союзу.
Керівник секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Старинець зауважив, що на сьогодні імплементація законодавства ЄС дає можливість багатьом українським компаніям, які працюють в аграрному секторі економіки, виходити на нові європейські стандарти виробництва та ставати більш конкурентоспроможними на ринку ЄС.
Зокрема, він акцентував, що за 2024 рік експорт зернових та олійних культур становив 76 мільйонів тонн, а в цілому за 2024 рік аграрний сектор згенерував 59,3% ($24,7 мільярда) іноземної валютної виручки від експорту товарів з України. В 2021 році цей показник становив 40,7% ($27,7 мільярда). Частка ЄС в агропродовольчому експорті з України залишається критичною для українського агросектору — 52%.
Олександр Старинець також доповів про роботу Комітету, зазначивши, що за період 11-ї, 12-ї та 13-ї сесій Верховною Радою України IX скликання за поданням Комітету з питань аграрної та земельної політики були прийняті такі євроінтеграційні закони: про виноград, вино та продукти виноградарства, про інформаційно-комунікаційну систему «Державний аграрний реєстр» (на виконання Ukraine Facility), про державне регулювання сфери захисту рослин (Кодекс законів по рослинництву), про забезпечення простежуваності водних біоресурсів та/або продукції, виробленої з водних біоресурсів, про хміль та хмелепродукти.
Водночас він акцентував увагу на пріоритетних законодавчих ініціативах в межах євроінтеграційного процесу, які активно опрацьовуються Комітетом та є важливими для перемовин і скринінгу відповідності законодавства України нормам Європейського Союзу.
Зокрема, першочерговим питанням на виконання положень Угоди про асоціацію України та ЄС та реалізацію ініціативи ЄС «Ukraine Facility» є створення Виплатної агенції. Наразі готується до другого читання для розгляду на засіданні Комітету (реєстр. № 13202-1). Для Комітету важливо узгодити редакцію з європейцями, бо законопроєкт є фінансово важливим для аграріїв та нагальним для прийняття, оскільки ним передбачається створення систем управління, моніторингу та контролю за підтримкою сільського господарства України, які відповідають підходам Спільної аграрної політики ЄС.
Олександр Старинець також зазначив, що в Комітеті опрацьовуються до другого читання законопроєкти «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення регулювання у сфері ветеринарної медицини та у сфері благополуччя тварин у відповідність до актів права Європейського Союзу» (реєстр. № 12285-д), який є важливим в межах підготовки до скринінгу законодавства, що відбудеться у вересні поточного року, «Про стимулювання економічного розвитку галузі рибного господарства» (реєстр. № 12384) та «Про державне регулювання органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» (реєстр. № 13204-1).
Водночас він додав, що очікує розгляду Верховною Радою України законопроєкт «Про захист вод від забруднення, спричиненого нітратами із сільськогосподарських джерел» (реєстр. № 11468), який імплементує Нітратну директиву ЄС.
Також готується до розгляду в Комітеті євроінтеграційний законопроєкт «Про засоби захисту рослин і добривні засоби»
(реєстр. № 11062), який розроблено у зв’язку з необхідністю законодавчого вдосконалення державного регулювання у сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами в цілому та, зокрема, з урахуванням актів ЄС.
Олександр Старинець наголосив, що Комітет на законодавчому рівні робить усе для успішної підготовки до проведення дво-
сторонніх зустрічей з Європейською Комісією за переговорними розділами 11 «Сільське господарство та розвиток сільських територій», 12
«Безпечність харчових продуктів, ветеринарна та фітосанітарна політика», а також 13 «Рибальство та рибний промисел», які відбудуться протягом вересня 2025 року.
Також участь в ознайомчій поїздці взяли представники Міністерства аграрної політики та продовольства і Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Посольства Королівства Данія в Україні, керівник проєкту Центру міжнародного співробітництва (SSC) Україна, головний консультант Відділу міжнародної корпорації Камілла Браш Андерсен і представники Данської ветеринарної та харчової адміністрації, старший експерт з питань здоров’я рослин Відділу рослин та біобезпеки та інші представники Данського агентства сільського господарства та рибальства.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.