Це перший офіційний документ парламентського виміру, який закріплює стратегічну рамку підтримки України в умовах війни та повоєнної відбудови на законодавчому рівні.
Зустріч відбулася в історичній залі Палаццо Монтечиторіо під співголовуванням Першого заступника Голови Верховної Ради України Олександра Корнієнка та Віце-президента Палати депутатів Італійської Республіки Джорджо Муле. Участь у дискусії взяли заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк, народні депутати України, а також парламентарії, експерти, представники урядів і міжнародних організацій.
«Ми ухвалили важливий документ — Спільне комюніке між Верховною Радою України та Палатою депутатів Італії. Це не лише символ солідарності, а й чітка дорожня карта нашої співпраці у питаннях економічного відновлення, залучення інвестицій, розвитку людсько-го капіталу та захисту ветеранів», — підкреслив Олександр Корнієнко.
За його словами, документ передбачає координацію зусиль парламентів України та Італії у забезпеченні безперервної військової, економічної та гуманітарної допомоги Україні, посиленні санкційного тиску на рф, захисті прав інвесторів, поверненні депортованих дітей, реінтеграції ветеранів та розвитку державно-приватного партнерства.
«Це парламентський вимір відбудови — і ми прагнемо зробити його сталим та системним. У документі закріплено новий інструмент — механізм спільного моніторингу за реалізацією домовленостей та впровадженням реформ, зокрема в контексті європейської інтеграції», — зазначив Олександр Корнієнко.
Учасники заходу наголосили, що питання безпеки є невід’ємною складовою повоєнного відновлення.
«Коли ми говоримо про відбудову України в Римі, це дуже дисонує з тим, як сьогодні почуваються українці. Ми не маємо базового відчуття безпеки, коли росія щодня запускає по 400—600 дронів і ракет по наших містах. Ефективна протиповітряна оборона — це не військове питання, це гуманітарне питання №1», — заявила заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк.
Вона подякувала Італії за передані системи ППО SAMP/T і наголосила, що третя установка очікується в жовтні: «Це врятує життя українців. Але необхідно більше — ми закликаємо до посилення санкцій проти рф, зо-крема ухвалення 18-го пакету санкцій ЄС і закону про «пекельні санкції» у США. Це допоможе наблизити справжній, а не нав’язаний мир».
Підписання парламентського комюніке стало ще одним кроком до формування міжнародної архітектури відновлення України, де парламенти відіграють ключову роль як у політичній підтримці, так і в контролі за імплементацією рішень.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.