Напередодні 35-ї річниці ухвалення Декларації про державний суверенітет України в українському Парламенті відбулася зустріч керівництва Верховної Ради України з народними депутатами першого скликання — тими, хто взяв на себе відповідальність за доленосне рішення, що стало першим кроком до відновлення української державності.
На початку зустрічі Голова Верховної Ради України підкреслив важливість такого заходу. «Сьогодні ми маємо змогу згадати ті події разом із людьми, які ухвалювали це історичне рішення. Такі зустрічі — це не лише можливість віддати шану їхній праці, а й нагадування, що наша свобода і суверенітет мають глибоке коріння», — підкреслив Руслан Стефанчук.
Він також наголосив на історичній значущості цього документа для нашої держави. «Ця Декларація заклала право українського народу самостійно визначати й здійснювати свою внутрішню і зовнішню політику. Вона стала основою нашої незалежності і закріпила засади державності», — зазначив Руслан Стефанчук.
Окремо він підкреслив важливість надання спеціального статусу тим народним депутатам України, хто фактично відновлював незалежність держави. «Я думаю, що ми знайдемо рішення, щоб ці люди отримали спеціальне визнання. Це мій особистий пріоритет», — заявив Голова Верховної Ради України.
Він, зокрема, нагадав, що відповідний законопроєкт було зареєстровано ще 2021 року. Руслан Стефанчук навів приклад Литви, де такий статус закріплено законом: «Ніколи не буває складного часу, щоби подякувати тим, хто зробив все для української державності».
Під час зустрічі Очільник українського Парламенту вручив депутатам першого скликання відзнаки Верховної Ради та подякував за принциповість і відданість Україні.
Своєю чергою Перший заступник Голо-ви Верховної Ради України Олександр Корнієнко звернув увагу на важливість збереження історичної пам’яті у вигляді музею чи Центру державності. «У багатьох парламентах світу є зібрання артефактів становлення держави. Ми теж працюємо над цим. І над освітнім центром, щоб діти з дитинства розуміли, що таке парламентаризм», — зазначив він, додавши, що досвід народних депутатів першого скликання буде корисний у цій роботі.
Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк подякувала за фундамент, який був закладений у 1990-х роках, і підкреслила важливість незворотності європейського курсу. «Ми повинні повністю пройти шлях євроінтеграції та відірватися від двояких трактувань, пов’язаних із російською федерацією. Завдяки вам розпочалося державотворення в європейській традиції — ми це продовжимо. Важливо також залучати молодь, яка все менше цікавиться політикою, до стажування у Парламенті і спілкування з депутатами першого скликання. Маємо підтримувати зв’язок сучасної молоді з нашими державотворцями», — наголосила вона.
У зустрічі взяли участь народні депутати першого скликання, які поділилися спогадами про історичне голосування 16 липня 1990 року. Іван Заєць назвав Декларацію не лише маніфестом незалежності, а й програмою майбутньої держави: «Ми об’єдналися і поставили інтерес держави вище особистого. Це стало запорукою того, що ми вистояли». А Сергій Головатий, згадуючи події в залі парламенту, підкреслив активність і єдність Народної Ради в момент ухвалення документа: «Це був слушний час. Ми були згуртованішими, консолідованішими і свідомо реалізовували ідею суверенітету української нації».
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.