Під час Конференції з питань відновлення України в Римі міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс і перший заступник міністра освіти і науки України Євген Кудрявець підписали Меморандум про взаєморозуміння. Підписання угоди — це важливий етап у стратегічній підтримці з боку Литви, зокрема у відбудові та модернізації системи освіти, що постраждала від війни.
Литва виділить 21 мільйон євро для реалізації ініціатив, спрямованих на відновлення інфраструктури, поліпшення результатів навчання і модернізацію освітніх послуг для дітей та молоді в Україні.
Інвестиції зосередять на створенні й обладнанні безпечних, інклюзивних та інноваційних навчальних середовищ.
«Підтримка Литвою України — це не тимчасове, а довгострокове зобов’язання, що ґрунтується на солідарності та спільних цінностях», — наголосив Кястутіс Будріс.
В основі угоди — інвестиція в розмірі 17 мільйонів євро, яку буде спрямовано на будівництво сучасної багатофунк-ціональної школи-хабу в Житомирі за проєктом «Школа майбутнього для України», розробленим італійськими й українськими архітекторами. Він є переможцем міжнародного архітектурного конкурсу, ініційованого Литвою у 2023 році. Будівництво школи стане першим освітнім проєктом в Україні, створеним за принципами Нового європейського Баугаузу (NEB).
«Україна трансформує свою систему освіти на всіх рівнях. Литва є одним із наших стратегічних партнерів, які вже реалізували понад десять проєктів з відновлення освіти. Ми вдячні Литві за непохитну підтримку», — зазначив перший заступник міністра освіти і науки України Євген Кудрявець.
Меморандум також передбачає виділення трьох мільйонів євро на встановлення сонячних енергетичних систем для шкіл і дитячих садків. Системи встановлять в 14 закладах освіти в Київській, Одеській, Дніпропетровській, Житомирській, Чернігівській, Харківській та Чернівецькій областях. Завдяки цим системам робота шкіл та садків триватиме без перебоїв.
Усі проєкти в межах Меморандуму буде реалізовано Литовським центральним агентством управління проєктами (CPVA).
Додатковий один мільйон євро від Литви і Тайваню спрямують на підтримку програми Catch-up та STEAM на Одещині, розробленої CPVA та українським партнером savED.
Литва — стратегічний партнер у відновленні освіти України. Новий етап підтримки освіти України ґрунтується на досвіді понад 10 проєктів відновлення, уже реалізованих CPVA в усіх регіонах України. Зокрема, це відбудова школи в Авдіївці в 2021 році, реконструкція школи та дитячого садка на Київщині в 2023-му, відновлення доступу до освіти в Миколаївській та Сумській областях, а також будівництво підземних укриттів подвійного призначення для шкіл у прифронтових зонах.
Ініціатива реалізується за підтримки Офісу партнерств та взаємодії при Міністерстві освіти і науки України.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.