Ця фраза з роману Джорджа Орвелла «1984»   з минулого тижня стала надзвичайно популярною у Сполучених Штатах, та й не тільки в них. Після низки гучних скандалів, від яких нещодавно ледве оговтався Білий дім і про які детально повідомляв «Голос України», Америку «трясе» знову.

Людиною, що спричинила новий політичний скандал, став Едвард Сноуден — скромний програміст, який певний час працював за контрактом з ЦРУ та Агентством національної безпеки США (АНБ). Саме завдяки його інформації деякі британські та американські газети опублікували викривальні матеріали, зміст яких нині перебуває в центрі уваги усього американського істеблішменту, громадськості цієї країни та міжнародних чиновників. Йдеться про те, що тривалий час спецслужби США, зокрема, ФБР та АНБ, мають прямий доступ до серверів таких ІТ-гігантів, як Google, Facebook, Apple, Skype, Youtube, та низки найбільших телефонних компаній. Доступ до всіх даних, які зберігаються на їхніх серверах, дає змогу спецслужбам стежити за користувачами не лише в Сполучених Штатах, а й у всьому світі.

Втім, цього разу, попри потужну критику на адресу керівництва і спеціальних служб Сполучених Штатів, ситуація є неоднозначною. З одного боку, влада заявляє, що все відбувається законно. Мовляв, юридичною основою діяльності секретної програми PRІSM, за якою здійснюється доступ до серверів, є закон про нагляд зовнішньої розвідки від 1978 року, який дозволяє фізичне й електронне стеження за іноземними державами та їхніми агентами, включно з американськими громадянами, що всі ці дії спрямовані проти терористичних загроз, схвалені Конгресом і відповідними судовими структурами США. Як заявив президент Барак Обама, програма стеження є незначним втручанням у приватне життя, необхідним для захисту громадян від нападу терористів. А високопосадовці — представники спецслужб, виступаючи днями на закритих слуханнях у Конгресі, повідомили: завдяки цим заходам було виявлено та знешкоджено декілька груп, що готували масштабні теракти на американській території. Тобто: все законно, а Едвард Сноуден, який переховується в Гонконгу, — потенційний злочинець. Тому цього четверга ФБР вже видало ордер на його арешт.

Та й американське суспільство, яке пережило теракти 2001 року та нещодавній у Бостоні, переважно підтримує таку діяльність спецслужб, вважаючи, що розслідування терористичних загроз важливіше за недоторканність приватного життя. Згідно з останніми соціологічними опитуваннями, на думку 51 відсотка американців, програма PRІSM є прийнятною, проти висловився 41 відсоток опитаних.

Водночас, в Америці є багато тих, хто не сприймає дії влади та підконтрольних їй розвідувальних структур. Так, петиція з вимогою пробачити Едварду Сноудену його дії вже зібрала на сайті Білого дому понад 50 тисяч підписів. Американський союз захисту громадянських свобод тим часом подав до судових органів позов до адміністрації Білого дому з вимогою визнати незаконним прослуховування телефонних розмов та збір інформації з Інтернету. Позивачі при цьому вбачають у діях влади порушення права на свободу слова та приватне життя, гарантовані Конституцією США. Зокрема, стверджується, що дані про телефонні дзвінки допоможуть посадити злочинця чи спіймати шпигуна, втім, їх з таким успіхом можна використовувати для шантажу невинних людей.

Значна стурбованість через оприлюднені дії американських спецслужб існує і в Євросоюзі. Про це заявили, зокрема, єврокомісар Тоні Борг та депутати Європарламенту. Вони мають намір звернутися до американської сторони, аби отримати гарантії того, що зазначена розвідувальна операція не порушувала права мешканців Європи. Цю тему планує обговорити з президентом Бараком Обамою канцлер ФРН Ангела Меркель під час зустрічі наступного тижня.

Тобто у будь-якому разі американським властям доведеться давати пояснення своїм європейським союзникам, а також вносити корективи у секретні програми власних розвідувальних структур задля гарантування юридичної «чистоти» їх діяльності. Не виключено, що стосовно декого з їх керівників будуть зроблені й «оргвисновки».

Тим паче, що у Сполучених Штатах різко зросли продажі вже згаданої антиутопії Джорджа Орвелла. Нагадаємо: дія цього роману розгортається в тоталітарній державі Океанія. В ній панує культ особи Великого Брата, а всі громадяни, що позбавлені будь-яких прав, перебувають під постійним спостереженням влади.