Поясніть, будь ласка, такий момент. У родині троє дітей: дві донечки (одній ще нема року, другій скоро буде три) та син 18 років, котрий навчається у вузі на денній формі. Чи вважається ця родина багатодітною? І чи має вона право отримати відповідне посвідчення та пільги? Або ж вік старшого сина впливає тільки при нарахуванні соціальної допомоги? А якщо в цій родині працює тільки батько за символічну зарплатню, то чи можуть вони претендувати ще й на соціальну допомогу як малозабезпечені?
В. Лось.
Одеса.
Відповідає директор Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України Віталій Мущинін:
— Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я — це сім’я, в якій подружжя (чоловік і жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя. Або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми (до 18 років) та самостійно їх виховує. Батькам і дітям із багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення.
З 1 січня 2012 року набрали чинності зміни до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства». Згідно з ними до складу багатодітної сім’ї входять і діти, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років.
Порядком виготовлення і видачі посвідчень батьків і дитини з багатодітної сім’ї, затвердженим постановою Кабміну від 2 березня 2010 року № 209, встановлено, що таке посвідчення видається структурним підрозділом у справах сім’ї, молоді та спорту одному з батьків за місцем його реєстрації та є документом, що підтверджує статус багатодітної сім’ї та її право на отримання пільг відповідно до Закону України «Про охорону дитинства».
Соціальний захист малозабезпечених родин, у тому числі сімей з дітьми, забезпечується шляхом надання їм допомоги згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» залежно від майнового стану та сукупного доходу сім’ї.
До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. З квітня 2012 року розмір соцдопомоги встановлено:
для працездатних осіб = 229,74 грн. (21% 
п. м.);
для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів = 670,4 грн. (80% п. м. для осіб, які втратили працездатність);
для дітей до 6 років = 455,5 грн. (50% п. м.);
для дітей від 6 до 18 років = 567 грн. (50% 
п. м.);
для дітей від 18 до 23 років за умови навчання = 547 грн. (50% п. м.).
Крім того, кожна малозабезпечена сім’я отримує доплату на дитину віком від 3 до 13 років — 120 грн., а від 13 до 18 років — 230 грн.
При призначенні допомоги до складу сім’ї включаються рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І—ІV рівнів акредитації до досягнення 23 років і які не мають власних сімей. Для визначення права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям заявнику необхідно звернутись до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.