Національне усиновлення має тенденцію до зростання, а останнім часом навіть переважає міжнародне. Про це на прес-конференції заявила начальник профільного відділу Департаменту з усиновлення і захисту прав дитини Мінсоцполітики Ольга Оліфер.
— Так, у 2011 році іноземці взяли у свої сім’ї дев’ятсот сімдесят маленьких українців, а громадяни нашої держави — дві тисячі сто чотирнадцять. — уточнила вона. — У січні цього року домівку знайшли вже 189 хлопчиків та дівчаток, серед яких лише шістдесят поїхали за кордон.
Не таємниця, що іноземцям віддають переважно дуже хворих дітей. Заступник директора Департаменту консульської служби МЗС Кирило Калита вважає, що необхідно збільшувати перелік захворювань, які дозволяють усиновлювати дітей іноземним батькам.
— Україна не має змоги лікувати дітей із складними діагнозами, а наші співвітчизники хочуть усиновити переважно здорових малюків. Якби у нас були створені належні умови життя, міждержавного усиновлення не існувало б, — зазначив К. Калита.
Торік було скасовано вимогу про обов’язкову різницю в 45 років між усиновлювачем і дитиною. Хоча досить жорсткі вимоги все-таки існують. Іноземці можуть всиновити тільки дитину, якій більше п’яти років. Виняток зроблять лише для малюків, котрі потребують невідкладного лікування, недоступного у нас.
Потенційні батьки з-за кордону повинні мати власне або орендоване житло, стабільний дохід, надати довідку про відсутність судимості. Ці документи, за словами експертів, можна зібрати за місяць. Після цього Інтерпол перевірить особу кожного у країнах, громадянами яких вони є, та країнах перебування.
Найбільше чекають дітей з України в США та Італії, трохи менше усиновлювачів — у Канаді, Франції, Іспанії та Ізраїлі. Втім, юні українці не завжди погоджуються на кращі умови життя.
— Був випадок, коли дівчина сімнадцяти років вже перед трапом літака, в Борисполі, відмовилася летіти з новими батьками, — розповідає начальник відділу роботи з документами іноземних громадян Департаменту з усиновлення та захисту прав дитини Вікторія Яловська.
Прикро, що на дитячих проблемах заробляють численні посередницькі фірми.
Чинним законодавством заборонена посередницька діяльність в усиновленні, — наголосив К. Калита, — бо займаються незрозумілі «контори», які наживаються на цьому і не платять державі податків.
Найдешевше усиновлення американцями української дитини неофіційно коштувало 22 тисячі доларів, а стандартна ціна — сорок тисяч. Зараз готується законопроект про приєднання України до Конвенції ООН «Про захист дітей», що дасть змогу легалізувати фірми посередників.