За розвіданими запасами урану Україна посідає перше місце в Європі і шосте — у світі, добуває при цьому щорічно понад 800 тонн урану, це лише 30% від кількості, необхідної для виготовлення палива для чотирьох вітчизняних АЕС. Сьогодні в Україні 12 розвіданих родовищ урану (найбільше на Кіровоградщині), їх запаси зможуть забезпечити потреби діючих АЕС на 100 років.
Державний Східний гірничо-збагачувальний комбінат (ДП «СхідГЗК») — єдине в Україні та найбільше в Європі підприємство з видобутку та переробки уранової руди і виробництва оксидного концентрату урану, який після збагачення в Росії використовується для виробництва ядерного палива. До складу гірничо-збагачувального комбінату входять три шахти — Інгульська, Смолінська і Новокостянтинівська (Кіровоградська обл.), гідрометалургійний завод та інші підрозділи (м. Жовті Води Дніпропетровської обл.), які забезпечують промислове виробництво більш як восьмисот тонн урану щорічно (2010 року — 848 тонн оксидного концентрату, 2011-го — 890 тонн). Підприємство виробляє 2% від світового виробництва урану. Колектив комбінату налічує близько 8 тисяч працівників.
Шахта «Інгульська», де нам довелося побувати, наступного року відзначатиме 45 років від дня заснування. Перший ешелон руди було видобуто і відправлено на гідрометалургійний завод у м. Жовті Води 1971 року. Шахта розробляє Мічурінське і Центральне родовище уранової руди на околицях Кіровограда.
Директор шахти Равіль Агліулін (депутат Кіровоградської обласної ради) розповідає, що на підприємстві працюють 1560 осіб, середня заробітна плата — 4 тисячі гривень на місяць, а зарплата робітників основних підземних спеціальностей — понад сім тисяч гривень.
Завдяки Інгульській шахті в Кіровограді збудовано кілька мікрорайонів, школи, дитсадки, лікарні, десятки багатоповерхових житлових будинків тощо.
Колектив шахти регулярно справляється із плановими завданнями, — каже головний інженер Віктор Скиба. Метод підземного блокового вилуговування, який застосовують на шахті, визнаний МАГАТЕ еталонним. Він відрізняється від традиційних способів високим рівнем ресурсозберігання та економічністю, дозволяє знизити забруднення навколишнього середовища та екологічні наслідки. Після видобування таким способом не залишається відвалів.
Також у 2011 році на Інгульській уведено в експлуатацію пересувний рудосортувальний комплекс з переробки відвалів, яких за роки діяльності підприємства накопичилося 7 мільйонів тонн. Вони містять певну кількість корисної руди, з якої ще можна видобути уран.
Технологічні процеси на шахті ведуться під постійним контролем і в межах санітарних норм і правил згідно з екологічним законодавством. В екологію вкладаються щорічно мільйони гривень. На території шахти показники гамма-випромінювання не перевищують допустимих значень для персоналу.
Равіль Мінгаязович розповідає, що на підприємстві створено мережу підготовки і перепідготовки кадрів та підвищення кваліфікації. Лише для Інгульської шахти навчання спеціаліста буровибухових робіт обходиться майже в 20 тисяч гривень. Десятки молодих робітників навчаються у вищих навчальних закладах за рахунок комбінату. За 10 місяців 2011 року на навчання пішло 131 тисяча гривень. Кадровий склад шахти на 40 відсотків складається з молодих людей віком до 35 років. У черзі на роботу на Інгульську шахту записано понад 500 осіб.
Розробка найбільших в Європі покладів уранової руди забезпечить стабільний розвиток атомної енергетики для сьогодення і майбутнього України.
Заступник начальника дільниці Василь Онищенко.
Головний інженер Віктор Скиба, директор Рахіль Агліулін.
Апаратник Роман Кравченко та гірський майстер Микола Хитрий.
Урановий горизонт-320.
Полімерна смола для видобутку урану.
Сьогодні в шахті буде проведено технологічний вибух.
Фото автора.