За шість днів робочого візиту делегація Мінфіну провела понад 60 зустрічей з міжнародними фінансовими лідерами: з міністрами фінансів країн G7, Європейського Союзу, керівництвом Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку.
У фокусі уваги були:
• бюджетна підтримка України у 2025–2026 роках;
• реалізація наявних та започаткування нових проєктів з підтримки України у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.
У 2025 році потреба в зовнішньому фінансуванні сягає 39,3 млрд доларів США. Партнери запевнили, що цю потребу буде забезпечено.
Під час обговорень з очільниками міністерств фінансів країн ЄС було відзначено результативність України за Планом України для Ukraine Facility. До кінця 2025 року бюджетна підтримка від ЄС очікується в розмірі 22,1 млрд євро (додатково до 8,5 млрд євро, які вже залучено).
Країни G7 продемонстрували єдність у питанні використання прибутків від заморожених активів рф на користь України. Із 50 млрд доларів США, які передбачені механізмом ERA, до державного бюджету вже надійшло 13,6 млрд доларів США.
Реалізацію спільних проєктів та створення нових було обговорено з лідерами Світового банку, ЄБРР, ЄІБ. Обсяг портфеля спільних проєктів із цими інституціями є найбільшим за всі роки співпраці. Підтримка у ключових секторах економіки України розширюватиметься.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та Керівна Директорка Світового банку з питань операційної діяльності Анна Б’єрде підписали Гарантійну угоду. Документ передбачає виділення додаткового фінансування обсягом 70 млн доларів США через Фонд кліматичних інвестицій (CIF) для проєкту «Україна – Підвищення стійкості енергосистеми для європейської інтеграції енергомережі».
Також підписано Договір гарантії за проєктом «Проєкт фінансування екстрених закупівель газу НАК «Нафтогаз України» (ІІІ)». Він передбачає надання газопостачальній компанії 270 млн євро для підтримки стійкості роботи та ліквідності.
Партнери продовжують збільшувати внески у проєкти з підтримки України. На полях Весняних зборів Норвегія оголосила про грант у розмірі 230 млн доларів США до фонду Світового банку Ukraine Relief, Recovery, Reconstruction and Reform Trust Fund (URTF).
Ірландія зробила внесок у розмірі 7 млн євро до фонду Європейського інвестиційного банку EU for Ukraine. Цей внесок збільшує загальний розмір Фонду до понад 410 млн євро. Це дозволить підтримати реалізацію проєктів з відновлення та відбудови України.
За матеріалами Міністерства фінансів України.