Хто посперечається з тим, що споглядання лебедів надихає, піднімає настрій, зачіпає романтичні струни душі. Ці гарні горді птахи заслуговують величезної поваги вже за те, що в парі дуже сильно прив’язані одне до одного. Прожити разом можуть десятки років — однолюби.
Улюбленими місцями їхнього перебування є водойми, що заросли очеретом, на берегах яких птахи влаштовують гнізда діаметром до 3 м і заввишки до 80 см.
Лебеді — птахи довірливі і невибагливі, тому доглядати за ними нескладно. Вони швидко звикають до людей і приймають корм із рук хазяїв. Головне, заводячи лебедів, створити для них умови, близькі до природних. Можна побудувати декоративний будиночок, в якому птахи ховатимуться в негоду. Споруда має бути провітрювана, в неї необхідно покласти оберемок соломи або очерету — щоб птах міг лягти. Поруч із житлом лебедів має бути вода, хоча б небагато, у кориті — похлюпотіти. Без усякого підігріву птахи витримують мороз до мінус 35 градусів.
Живучи на природі, лебеді харчуються рослинами, що ростуть на воді чи болоті, комахами і їх личинками, хробаками, черепашками, земноводними й рибами. У домашніх умовах, якщо розглядати добовий раціон, то у меню дорослого лебедя мають бути зернова суміш, зелень і тваринний корм.
Зернова суміш: пшениця — 200 г, ячмінь — 100 г, просо й пшоно — по 50 г.
Зелена суміш: морква — 50 г, капуста різана — 200 г, пророслі злаки — 300 г, салат — 500 г, огірки свіжі — 200 г, горох варений — 50 г, хліб пшеничний — 150 р.
Тваринний корм: риба, порізана на шматки, — 100 г, м’ясний фарш — 50 г.
А також: свіжі яйця — 1 шт., висвки — 50 г, мінеральна підгодівля (крейда, черепашки — по 5 г, кісткове борошно — 10 г). Узимку раз на тиждень — дріжджі — по 20 г.
Живуть лебеді довго — до 30—40 років. Розмножуються навесні, зазвичай в травні. У молодих пар кладка складається з 3—5 сіро-блакитнуватих яєць (маса одного — 350 г), у старих — з 6—9. Висиджування триває 35 діб. У цей період самець ревно охороняє гніздо від інших лебедів, а також домашніх гусаків і качок, але на чайок та інших невеликих птахів, що гніздяться поруч, не зважає.
Пташенята, що вилупилися, уже на другий день стають самостійними, але турботливі батьки ще довго опікуються ними. Молоді птахи, на відміну від сніжно-білих батьків, — сірого кольору, літати починають у двомісячному віці. Пізно стають дорослими: із бридких каченят на прекрасних лебедів перетворюються тільки на третьому році життя.
Фотоетюд Андрія НЕСТЕРЕНКО.