У день, коли мала відбутися весняна сесія Парламентської асамблеї НАТО (далі — ПА НАТО) в Києві, 25 травня, було проведено відео-зустріч президента Асамблеї Аттіли Местерхазі (Угорщина) з делегацією Верховної Ради України в ПА НАТО на чолі з Єгором Чернєвим.

З української сторони в зустрічі взяли участь народні депутати України Мар’яна Безугла, Соломія Бобровська, Людмила Буймістер, Галина Михайлюк. Також у зустрічі взяв участь Оярс Калніньш (Латвія), співголова Міжпарламентської ради Україна — НАТО.

«На жаль, цього тижня ми не можемо зустрітися особисто, проте для мене надзвичайно важливо обмінятися думками з українською делегацією щодо пандемії COVID-19 та обговорити інші нагальні питання, серед яких і ситуація на Донбасі, внаслідок триваючої дестабілізації ситуації зі сторони Росії, і стан співпраці України з НАТО», — підкреслив Аттіла Местерхазі.

«Ми переконані, що міжнародна солідарність та підтримка один одного — це найефективніший спосіб подолання кризи, спричиненої COVID-19, а також її соціально-економічних наслідків та можливість посилити стійкість наших держав. Ми висловлюємо повну солідарність з усіма країнами, що борються з пандемією», — сказав голова української делегації Єгор Чернєв своїм колегам з Асамблеї.

Президент Асамблеї та члени української делегації обговорили такі питання: вплив кризи, спричиненої COVID-19, на Україну, зокрема, співпрацю між НАТО та Україною у відповідь на пандемію; вплив кризи на роботу парламентів; а також як Альянс і Україна ведуть боротьбу з дезінформаційною кампанією, що посилилась під час кризи.

Обговорюючи питання дезінформації, Єгор Чернєв наголосив, що спалах  COVID-19 не знає адміністративних кордонів, і тому нам необхідно посилити інформаційну стабільність, яка стосуватиметься не тільки коронавірусної хвороби, а й актуальних питань російської агресії проти України.

Однією з основних тем зустрічі була ситуація в Автономній Республіці Крим та на Донбасі. Члени української делегації поінформували Аттілу Местерхазі про стан триваючої агресії Росії та про ситуацію, що склалась у безпековій, політичній сферах, а також у сфері охорони здоров’я на сході України і в Криму.

«Росія розглядає кризу, спричинену пандемією, як можливість зняти санкції, що були накладені на неї у відповідь на агресію проти України. Проте необхідно зберегти санкції та політичний тиск на Росію як важливий інструмент, щоб змусити російську владу виконувати Мінські домовленості, зупинити російську агресію на Донбасі та розпочати деокупацію Криму», — зазначив  Єгор Чернєв.

«Неодноразово Асамблея висловлювала міцну підтримку незалежності України та її територіальної цілісності й рішуче засуджувала незаконну та нелегітимну окупацію Криму Росією, а також навмисну дестабілізацію ситуації на сході України. І сьогодні я знову це повторюю», — заявив Аттіла Местерхазі.

Учасники зустрічі також обговорили останні політичні події в Україні, зокрема, стан впровадження реформ. «Асамблея продовжує рішуче підтримувати процеси реформування в Україні. Вони є ключовими для досягнення цілей України щодо європейської та євроатлантичної інтеграції», — наголосив президент ПА НАТО Аттіла Местерхазі.

Ця зустріч також дала змогу обговорити стан відносин між Україною та НАТО, в тому числі прогрес впровадження Комплексного пакета допомоги Україні. «Я з нетерпінням очікую того дня, коли ситуація дозволить нашим громадянам безпечно відновити подорожі, особисті контакти та провести сесію ПА НАТО в Києві», — підсумував голова української делегації Єгор Чернєв.

***

Верховна Рада України є особливим партнером ПА НАТО завдяки, зокрема, Міжпарламентській раді Україна — НАТО (ЮНІК), яка підтримує Україну на шляху її реформ та інтеграції в НАТО.

На початку квітня, у зв’язку з пандемією, Україна як приймаюча сторона та президент ПА НАТО Аттіла Местерхазі домовились про перенесення весняної сесії у Києві.  Асамблея та українська делегація тісно співпрацюють, щоб знайти альтернативні дати проведення сесії в Україні.

Інформаційне управління апарату Верховної Ради України.