В Міністерстві закордонних справ відзначили, що «схвалення проекту — важливий внесок у продовження міжнародного тиску на Російську Федерацію у зв’язку з незаконною окупацією та спробою анексії Криму».

Документ підготовлено на основі двох останніх доповідей Генерального секретаря ООН, представлених на вимогу Генасамблеї, в яких задокументовано численні факти масових порушень прав людини на окупованих територіях.

Ключовими елементами оновленого проекту резолюції, за інформацією МЗС, став заклик до міжнародного співтовариства до посилення взаємодії, зокрема в рамках міжнародних платформ, задля тиску на РФ з метою змушення її до виконання міжнародних зобов’язань як держави-окупанта.

Особливу увагу приділено питанню кваліфікації «органів» на тимчасово окупованих територіях України як «окупаційної влади Російської Федерації».

Резолюція констатує продовження Росією протиправної діяльності, що включає переселення російських громадян на півострів та примусову зміну громадянства з метою модифікації демографічного складу населення. Це, зокрема, негативно впливає на економічні й соціальні права кримчан та змушує їх покидати Крим, що є прихованою формою депортації осіб, які захищені Женевськими конвенціями в умовах окупації.

Серед важливих положень цьогорічного проекту є заклик припинити кримінальне переслідування за ухилення від військового призову, засудити безкарність за випадки насильницьких зникнень та констатувати роль ФСБ РФ у задокументованих випадках тортур.

Привертається увага до системних політичних репресій проти представників кримськотатарського народу, чергових необґрунтованих суворих вироків політичним в’язням, переслідування Православної церкви України в Криму, журналістів, зокрема громадянських, використання пандемії для здійснення подальшого наступу на права людини.

Резолюція вимагає від РФ негайно припинити грубі порушення прав людини та забезпечити безперешкодний доступ міжнародним правозахисним механізмам, включно з Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні та Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ, на територію тимчасово окупованого півострова.

Голосування за резолюцію заплановане на грудень цього року. Україна закликала інші країні світу підтримати цей документ.

На Заході таку позицію Києва традиційно підтримують. «Через більш ніж шість років після незаконної анексії Росія продовжує серйозні порушення прав людини на території України. Німеччина підтримує територіальну цілісність України і закликає Росію припинити агресію», — йдеться у повідомленні місії ФРН в ООН у Твіттері.