Відкриття шостої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання.

Пленарне засідання 7 вересня

 У сесійній залі пролунав Державний Гімн. Участь у засіданні взяли члени уряду на чолі з Прем’єр-міністром, керівники центральних органів виконавчої влади, судової гілки влади, посадові особи, яких Верховна Рада обирає, призначає та надає згоду на призначення на посаду, голови дипломатичних представництв іноземних держав та керівники представництв міжнародних організацій, акредитованих в Україні тощо.


Під час відкриття сесії.

З парламентської трибуни виступив Голова Верховної Ради Дмитро Разумков. «Сьогодні ми розпочинаємо шосту сесію дев’ятого скликання. Я не казатиму, що вона буде доленосною, бо будь-яка сесія Верховної Ради будь-якого скликання є важливою для держави, адже саме тут приймаються важливі для країни рішення, ухвалюються закони, за якими живе країна і робляться реформи. Але, тим не менше, ця сесія відрізняється від інших.

Ми знаходимось на екваторі. Це фактично половина нашої каденції. Ми пройшли великий шлях, ми багато що зробили і багато що попереду. На екваторі завжди гаряче. Але я сподіваюся, що навіть якщо і в цьому залі хтось хотів би зробити ще гарячіше, здоровий глузд і бажання розвивати нашу державу все ж таки переможуть», — наголосив Дмитро Разумков.

Зауваживши, що за цей час було зроблено багато, але недостатньо, глава парламенту торкнувся завдань, які стоять перед законодавчим органом.

«Ми повинні розуміти, які непрості виклики стоять перед Україною. Ми повинні сконцентрувати свою увагу на законах, які зможуть поліпшити соціальні умови існування наших громадян, забезпечити трудові відносини. І головне, ми знаходимось напередодні опалювального сезону і тарифне питання, як завжди восени, є одним з ключових», — зауважив він, назвавши важливим також питання економічного зростання: «Нині весь світ перебуває в економічній кризі. Ми бачимо наслідки ковіду, який, на жаль, не завершився. Завжди країни із криз виходили по-різному. Для когось це був трамплін і вони робили стрибок, а хтось падав у прірву. Я впевнений, що всі у цій залі зорієнтовані на те, щоб ми пішли першим шляхом».

У цьому контексті Голова Верховної Ради торкнувся законопроекту про локалізацію, який дасть змогу отримати до 4% зростання ВВП і до 60 тисяч робочих місць. А також закону про індустріальні парки.

Ще одним важливим аспектом Дмитро Разумков назвав боротьбу з ковідом і на тактичному, і на стратегічному рівнях. «Ми повинні забезпечити наших медиків, лікарні та пацієнтів, які не дай Боже, потраплятимуть в лікарні», — додав він.

«Наступним питанням є бюджет. Ми сьогодні почули запевнення представника Кабміну у Верховній Раді, що до 15 вересня парламент отримає проект головного фінансового документа на наступний рік, за яким ми всі з вами житимемо», — зазначив політик.

Вкрай важливим питанням Д. Разумков назвав право у широкому розумінні. «Це і реформа судочинства, і ті закони, які ми приймаємо, і ті закони, за якими ми всі повинні жити. Закон повинен бути один для всіх. Я впевнений, що ми в цьому плані повинні подавати приклад», — наголосив Голова Верховної Ради, додавши, що це лише п’ять напрямів, на яких депутати мають сконцентрувати свою увагу, але точно не їх вичерпний перелік.

«Багато буде і швидких викликів, на які маємо реагувати, багато буде й інших проблем. Але Верховна Рада і їх пройде. Ми живемо в парламентсько-президентській республіці, і нам усім у цій залі відповідати перед людьми, які нас обрали. І владі, і опозиції. У розумінні людей ми всі влада, у розумінні людей від нас залежить майбутнє. І ми маємо діяти так, щоб повага до парламенту зростала, а не падала, щоб людям не було соромно за нашу роботу», — констатував голова парламенту.

Насамкінець, закликавши колег до конструктивної і злагодженої роботи, Д. Разумков висловив сподівання, що попри перебування на екваторі, «голову нікому не напече і ми зможемо рухати цю країну вперед». Глава парламенту побажав усім успіхів та перемог.

Скориставшись правом заміни перерви на виступ, із заявами з парламентської трибуни виступили деякі народні депутати. Зокрема, Іван Крулько («Батьківщина»), який в оточенні колег з різних фракцій привернув увагу до питання боротьби з хворобою спинальна м’язова атрофія. За його словами, оскільки ми перебуваємо на порозі розгляду бюджету на 2022 рік, то в кошторисі має бути закладено спеціальну програму для розв’язання проблеми цих хворих, для чого потрібно 675 млн грн. Крім того, Ахтем Чийгоз («Європейська солідарність») також в оточенні однопартійців привернув увагу до ситуації в Криму. Він нагадав, що банда Аксьонова—Путіна провела чергову зачистку кримських татар і за ґрати кинули учасників Кримської платформи, зокрема, заступника Меджлісу Нарімана Джелялова і братів Ахтемових. «Проти них застосовують тортури. Але їх не зламати», — наголосив народний депутат, додавши, що парламент має взяти участь у їх визволенні. А. Чийгоз повідомив, що готується постанова, за якою «парламент бере на себе зобов’язання почати довгий шлях з визволення наших політв’язнів, тих, хто нині за ґратами в РФ».

Потому присягу народного депутата з парламентської трибуни склав Антон Швачко, який став парламентарієм за списком партії «Слуга народу» замість Дениса Монастирського, котрого призначили міністром внутрішніх справ.

Народні депутати ухвалили проект постанови «Про порядок денний шостої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання» (№ 5893). А серед двох альтернативних законопроектів «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання розроблення порядку присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічним працівникам»   (№№ 5324, 5324-1) у першому читанні та в цілому (332 «за») підтримали альтернативний законопроект № 5324-1.

Верховна Рада розглянула також у другому читанні проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про індустріальні парки», спрямованих на залучення інвестицій в промисловий сектор економіки шляхом запровадження стимулів в індустріальних парках» (№ 4416-1).

Андрій Пузійчук («Батьківщина»), захищаючи свої поправки, звернув увагу, що антикорупційний комітет не надав висновок до цього законопроекту. «Згідно з карткою документа, цей законопроект було направлено на розгляд профільного антикорупційного законопроекту. Чому він не розглянув його, це питання до комітету», — зауважив Голова Верховної Ради Дмитро Разумков.

Представник Комітету з питань антикорупційної політики Володимир Кабаченко, у свою чергу, повідомив, що у вівторок це питання буде обов’язково розглянуте.

Після розгляду всіх поправок Верховна Рада 290 голосами ухвалила законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про індустріальні парки», спрямованих на залучення інвестицій в промисловий сектор економіки шляхом запровадження стимулів в індустріальних парках» у другому читанні та в цілому.

У першому читанні ухвалено також проекти законів: «Про формування та розміщення державного та/або регіонального замовлення на підготовку фахівців з вищою, фаховою передвищою освітою, наукових, науково-педагогічних кадрів, кваліфікованих робітників та слухачів підготовчих відділень закладів вищої освіти, на післядипломну освіту» (№ 5467); «Про внесення змін до деяких законів України щодо військової освіти та науки» (№ 5641); «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки наукової і науково-технічної діяльності» (№ 5498) та пов’язаний з ним проект закону «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо підтримки наукової і науково-технічної діяльності» (№ 5499).

У другому читанні та в цілому ухвалено законопроекти: про внесення змін до статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» (щодо організації пасажирських перевезень, № 4376-1) та про внесення змін до деяких законів України (щодо активізації діяльності наукових парків, № 4236).

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.             
Більше фото тут

Із виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп

Олег КУЛІНІЧ, група «Довіра»:

— Однією з основних проблем, яка найбільше турбує людей, є початок опалювального сезону. Це ціна на газ, електроенергію та субсидії. Починаючи з 2019 року загальний обсяг на субсидії щорічно зменшувався. Так, у 2019 році він був 58 мільярдів гривень, у 2020-му — 37 мільярдів, а цього року — 35 мільярдів гривень. За даними Держстату, нині майже 40 відсотків українців перебувають за межею бідності. Тобто майже 6 мільйонів сімей практично відмовляють собі у найнеобхіднішому.

Нестор ШУФРИЧ, фракція «Опозиційна платформа — За життя»:

— Нещодавно ми святкували 30-річчя Незалежності України. Але з чим ми прийшли до цього свята? Ми прийшли з убожінням наших громадян, втратою контролю над нашими територіями. На жаль, загибеллю наших військових та мирних громадян. Чого чекали від нової влади? Що все це закінчиться! Але що ми маємо? Маємо зростання боргів у зарплаті до рекордних чотирьох мільярдів гривень. Стрімку інфляцію та зростання цін і тарифів. І сьогодні коли про це починають говорити, то навіть нам, народним депутатам, хочуть це заборонити через спеціальні закони. Рішенням РНБО поза судом закриваються телеканали. Заради чого це робиться? Щоб людям не говорили правду, щоб вони не мали іншу точку зору, крім тієї, що є у влади.

Юлія ТИМОШЕНКО, фракція «Батьківщина»:

— Практично половину каденції відпрацювала ця Верховна Рада. У підсумку, незважаючи на те, що тут представлені всі політичні сили, парламент має приблизно 7 відсотків підтримки в суспільстві. І якщо Верховна Рада не набереться мужності об’єднатися навколо питань, які справді захищають національні інтереси України та людей, то до наступного екватора вона доїде нульовим рейтингом. Мусить закінчитися епоха лобізму в цій Верховній Раді. Хочу повернути правлячу команду до слогана «Кінець епохи бідності».

Олександр МЕРЕЖКО, фракція «Слуга народу»:

— Дві історичні події, які нещодавно відбулися на міжнародній арені, свідчать, що Україна та її імідж в міжнародному житті посилюються. Насамперед йдеться про успішне проведення Кримської платформи, яка повертає кримське питання до міжнародного порядку денного. Друга подія — це офіційний візит Президента Володимира Зеленського до США.

На жаль, реагуючи на проведення Кримської платформи, Росія вдалася до чергової хвилі репресій проти кримських татар. Але треба пам’ятати, що жодні репресії не зможуть зламати їхню волю до перемоги та нашу спільну волю до повернення Криму.

Соломія БОБРОВСЬКА, фракція «Голос»:

— Насамперед хочу привітати зі святом усіх, хто служить у військовій розвідці та побажати залишатися нашим щитом та нашою гордістю. Але також хочу говорити про те, що сталося в тимчасово окупованому Криму, де було арештовано п’ятеро кримських татар, в тому числі заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова. Безперечно, це реакція на Кримську платформу.

Нагадаю, що вибори до думи Російської Федерації відбудуться вже фактично за тиждень, і на них голосуватимуть не тільки кримці, яких змусили взяти російський паспорт, але й деякі українці, які живуть на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Тому ми визначитися, якими інструментами можемо захищати українців на тимчасово окупованих територіях.

Віктор БОНДАР, група «За майбутнє»:

— Ми бачимо, як стрімко зростає ціна на газ, а це означає, що уряд буде змушений збільшувати тарифи та вирішувати питання, як за рахунок бюджету компенсувати стрімке зростання вартості газу. Пропонуємо спрямувати неочікувано отримані від МВФ 2,7 мільярда доларів на програму енергозбереження, модернізації комунальних теплопостачальних підприємств, пільгове кредитування промисловості, модернізацію та електрифікацію «Укрзалізниці». Це дозволить знизити собівартість теплопостачання та скоротити споживання газу на 30—40 відсотків.

Ірина ГЕРАЩЕНКО, фракція «Європейська солідарність»:

— Хотілося б привітати Верховну Раду із новою сесією, але насправді, чим менше працює цей парламент, тим краще для народу. Бо це ви списали олігархам 100 мільярдів гривень боргів, прийняли закон про конфіскацію майна у людей, які не зможуть сплачувати тарифи, ухвалили бюджет, який фактично ліквідовує систему субсидій, заморозили підняття зарплат українським військовим.

До порядку денного мали б бути включені законопроекти, які захищають українського військового та українського пенсіонера. Також ми підтримуємо ініціативу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та вимагаємо надіслати на експертизу до Венеційської комісії законопроект про олігархів.