Увечері 6 жовтня Президент України Володимир Зеленський разом з главами іноземних делегацій взяв участь в урочистих заходах до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру, що відбулися в Меморіальному центрі Голокосту «Бабин Яр» у Києві. Зокрема, в церемонії вшанування пам’яті жертв трагедії Бабиного Яру взяли участь Президент Ізраїлю Іцхак Герцог, Президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр, Голова парламенту Грузії Каха Кучава, Спікер Риксдагу Швеції Андреас Норлен, Маршалок Сенату Польщі Томаш Гродзький. Крім того, на заході були присутні представники парламентів Чехії, Австрії, Литви та Латвії, спеціальний представник з питань Голокосту Держдепартаменту США Еллен Джермейн, спеціальний представник Прем’єр-міністра Великої Британії лорд Амед Вімблдонський, рабини, лідери духовенства, посли та представники дипломатичного корпусу, а також експерти, науковці та меценати з усього світу, які опікуються темою Голокосту. Глава Української держави та гості взяли участь у відкритті-перформансі меморіального об’єкта «Кристалічна стіна плачу» авторства художниці Марини Абрамович. Також присутні ознайомилися з аудіовізуальною інсталяцією «Дзеркальне поле». Цей об’єкт — це стовпи з динаміками, з яких голосами дорослих і дітей озвучують імена жертв Бабиного Яру. Учасники заходу переглянули світловий перформанс у яру та відвідали символічну синагогу «Місце для роздумів», де була виконана молитва кантора.


Під час церемонії вшанування пам’яті жертв трагедії. Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр», Київ. 

«У цьому місці нацисти розстріляли понад сто тисяч людей, — сказав Володимир Зеленський під час виступу. — У цьому місці важко говорити. На тисячі років його окупувала тиша. У цьому місці важко дихати. Тисячі дітей зробили тут останній подих. У цьому місці важко стояти. Тисячі куль збивали з ніг убитих саме тут, в урочищі Бабин Яр, що пронизане болем і криком, кров’ю і смертю. Місце, яке Господь покинув назавжди, а диявол оминає стороною. Це таке місце. 80 років тому тут сталися жахливі злочини».

Глава Української держави нагадав, що під час Другої світової війни у вересні 1941 року Київ захопили нацисти, а вже за тиждень гітлерівці розстріляли 752 пацієнтів психіатричної лікарні імені Павлова. «Через два дні, цитата: «всім жидам Києва» наказувалося прибути сюди. Нібито для відправки потягом на роботу в Німеччину. Насправді ж їх чекав експрес, що прямує до смерті. У «пасажирів» забрали документи, речі. Їх роздягали, гнали палицями до краю цього яру — до прірви.

А далі — звук затвора. Смертельна скоромовка кулемета. І у вічній темряві перші «вагони» з невинними жертвами рушили з цієї жахливої «платформи», — розповів Президент. Він зазначив, що в перші два дні нацисти стратили в Бабиному Яру 33 771 єврея, переважно це були люди похилого віку, жінки та діти, старші за три роки, а немовлят взагалі вбивали, не рахуючи.

«Над яром день і ніч кружляв нацистський літак, шум якого заглушав постріли. Але не зміг заглушити страшний стогін, який, за словами очевидців, лунав над Бабиним Яром ще декілька днів, а земля здригалась від конвульсій похованих живцем», — додав глава держави.

У наступні два роки нацисти стратили в Бабиному Яру майже все єврейське населення Києва, а далі вбивали ромів, українців, військовополонених, порушників порядку.

Президент зауважив, що нацизм був переможений не тільки зброєю, а й силою людської душі, гуманізму та милосердя тих, хто обрав шлях людяності. І кожен, хто рятував євреїв у часи Голокосту, був удостоєний високого звання Праведника народів світу. «Серед тих, чиї історії відомі, сьогодні це звання носять 2659 українців. Ми пишаємося кожним із них. І завжди будемо державою, де головною цінністю є людина, а не ідеологія», — наголосив він.

Глава держави наголосив, що Бабин Яр — це спільна трагедія єврейського та українського народів. За його словами, були часи, коли цю чорну сторінку намагалися замовчати, не помічати. І настав час, коли про Бабин Яр нарешті почали говорити, втім, нічого не робили, інформує прес-служба глави держави.

***

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з Федеральним президентом ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром (на знімку), який перебував у нашій країні з візитом для участі в заходах, присвячених 80-м роковинам трагедії Бабиного Яру.

Окрему увагу під час переговорів було приділено питанню мирного врегулювання на Донбасі. В. Зеленський наголосив, що Україна намагається активізувати роботу всіх переговорних форматів задля досягнення миру на сході та відновлення суверенітету й територіальної цілісності. Президент України також відзначив важливу роль Німеччини в діяльності Кримської платформи. «Вдячні Німеччині за участь у саміті та приєднання до його підсумкової декларації», — сказав він.

Лідери обговорили й питання енергетичної безпеки України та Європи. «Запуск «Північного потоку-2» означає суттєву ескалацію загроз для України та Європи. Україні важливо отримати чіткий міжнародно-правовий механізм, що гарантуватиме безпеку», — наголосив В. Зеленський.

Співрозмовники також обговорили підтримку європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Фото: president.gov.ua