Ця підтримка стосується багатьох сфер і аспектів, як-от надання допомоги Україні стільки, скільки буде потрібно, аж до повного відновлення територіальної цілісності в міжнародно визнаних кордонах. Голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка разом з нашою делегацією брала участь у роботі конференції, зазначила, що з восьми сторінок підсумкового документа три присвячено Україні.

«Український блок найбільший, і з нього починається резолюція. Це той випадок, коли ми на вершині порядку денного, як це повинно бути, якщо хочемо перемогти. Рада, що вдалося відстояти наші поправки, навіть попри те, що наша делегація поки не має права формувати текст документа. Велика подяка друзям України всередині ЄС за допомогу в цьому», — прокоментувала голова комітету.

Резолюція, зокрема, закликає до постачання зброї та боєприпасів Україні, ухвалення Ukraine facility — фінансового механізму ЄС на підтримку України. Також закликає інституції ЄС та країни-члени прискорити роботу, спрямовану на використання заморожених активів росії для відновлення та реконструкції України.

Важливим аспектом є твердження про те, що всеосяжний, справедливий і міцний мир в Україні має бути досягнутий на основі цілковитої поваги до її незалежності, суверенітету та територіальної цілісності, в її міжнародно визнаних кордонах.

Також учасники COSAC у резолюції наголосили на важливості притягнення до відповідальності керівництва росії за агресивну війну проти України, а також будь-кого, хто брав участь або скоїв воєнні злочини в Україні.

Зважаючи на це, в документі висловлена цілковита підтримка розслідуванням Міжнародного кримінального суду в Україні, а також підтримка створення Спеціального трибуналу для покарання росії за злочин агресії проти України та визначення майбутніх механізмів компенсації.

Не менш важливим є заклик ухвалити нарешті 12-й пакет санкцій проти росії, а також активізувати зусилля у співпраці з партнерами, щоб заблокувати будь-які спроби рф обійти ці обмеження. У документі вітають резолюцію Європейського парламенту від 9 листопада 2023 року, яка містить заклик до повної заборони імпорту російського скрапленого газу та заборони транспортування російської нафти і скрапленого газу через територію ЄС. Окрім цього, COSAC засуджує навмисні атаки росії на українську цивільну та критичну інфраструктуру, а також повторює своє рішуче засудження незаконної депортації дітей та українських громадян до росії і білорусі та вимагає, щоб ці країни гарантували українцям негайне й безпечне повернення додому.

Щодо європейської інтеграції України COSAC висловлює підтримку процесу розширення ЄС та приєднання України на основі виконання вимог, передбачених процесом розширення. А саме розширення ЄС учасники конференції вважають геостратегічною інвестицією в мир, безпеку, стабільність і процвітання Євросоюзу. «Це рушійна сила для покращення економічних і соціальних умов європейських громадян, зменшення розбіжностей між країнами та підтримка цінностей, на яких засновано ЄС», — йдеться у документі.

На конференції комітетів у справах ЄС парламентів Європейського Союзу та партнерів працювали голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, перший заступник голови комітету Вадим Галайчук та член комітету Олена Вінтоняк. 

Коментуючи ухвалення підсумкового документа COSAC, Іванна Климпуш-Цинцадзе на-звала його важливим досягненням, адже документ врахував зауваження української делегації та її партнерів. Вона впевнена, що ця резолюція є ще одним виявом сильної підтримки України з боку її європейських партнерів.

Підсумовуючи, Іванна Климпуш-Цинцадзе (на знімку — під час виступу на конференції) зазначила: «Хоч COSAC — це, передовсім, про євроінтеграцію, центральна тема наших виступів і зустрічей — війна. Та і як можна говорити про євроінтеграцію, не враховуючи цю реальність посеред континенту». Вона закликала колег допомогти перемогти росію, «якщо вони не хочуть поминати своїх синів і доньок, як це роблять зараз щодня українці», а також наголосила на тому, що замороження конфлікту дасть можливість агресору перегрупуватися і напасти знову, а торгівля територіями України заради так званого миру, насправді, ніякого тривалого миру не принесе.

Підтримав таку позицію і Вадим Галайчук. «росія не шукає миру, і не варто обманювати себе», — зауважив він. Коментуючи заклики щодо дипломатичного завершення війни, Вадим Галайчук сказав: «На жаль, росія маніпулює суспільною думкою як всередині країни, так і в ЄС та в цілому світі щодо цього. Насправді вона саботує міжнародні організації. Приміром, вона змогла заблокувати президентство Естонії в ОБСЄ. Це і є метою росії — не знайти рішення, а створити якомога більше проблем, щоби ці рішення не були знайдені», — сказав перший заступник голови комітету. Він наполіг, що росія має бути покарана за злочини в Україні.

Фото зі сторінки Іванни Климпуш-Цинцадзе у Фейсбуці.