Сьогодні — Всесвітній день навколишнього середовища

Ознакою цивілізації стала пильна увага до екологічних проблем. Глобальне потепління, вирубування лісів, економія ресурсів, захист тварин — цим зараз стурбована освічена Європа. А екологічна політика нашої держави, як і раніше, будується за принципом — Чорнобиль пережили, отже, все переживемо. Саме в цьому й бачить основну проблему новий очільник Міністерства охорони навколишнього середовища Віктор Бойко.
— Які висновки ви зробили після перших місяців перебування на посаді керівника Мінприроди? Які завдання ставите перед собою?
— Нашому суспільству бракує екологічного підходу у всіх сферах життя. Природоохоронна тематика в Європі вже кілька десятиліть є визначальною. А в нас вона перебуває на задвірках державної політики. Але ж з екологічними проблемами громадяни ніяк не можуть упоратися самостійно. Ні ви, ні я поодинці не можемо зробити чистим повітря, воду, продукти харчування. Окрім як від держави й від нашого міністерства, допомоги чекати немає звідки. Наше завдання — подолання антагонізму між суспільством, економікою та екологією. Зараз вони існують незалежно один від одного, а мають перебувати у гармонії. Саме екологічна безпека повинна стати одним із наріжних каменів української національної ідеї.
— І як цього домогтися? Адже навіть виділення державою незначних коштів на екологію у нас сприймають як непопулярний захід.
— Потрібно вести роз’яснювальну роботу, ухвалювати закони, кардинально змінювати свідомість простих громадян і політичної еліти. Наше міністерство хоче зробити реальний крок для просування України в Європу. Ознаки європейської країни — екологічні ініціативи на першому місці, раціональне використання ресурсів, створення екологічного бізнесу. Екологічні проблеми — це справді питання життя і смерті. Життя кожного з нас скорочується з кожним вдихом, з кожним ковтком води. Подивіться на статистику. Україна — один із ключових забруднювачів в Європі. Київ нарівні із Черкаською та Житомирською областями — найбрудніші місця в країні. Рівень забруднень неухильно зростає. І це не закриті дані, які мені на стіл поклали. Це з ранкової преси. Її всі читають, але ніхто не б’є на сполох. Україна в небезпеці. І якби такого масштабу загроза виходила від зовнішнього ворога — це вже надзвичайний стан і тотальна мобілізація.
— Ви вже почали екологічну мобілізацію?
— Спочатку потрібен план кампанії, тобто законодавча база. Сьогодні Україна живе за екологічним законодавством 13-літньої давності. Наше перше досягнення — Кабмін схвалив розроблену нами Стратегію національної екологічної політики до 2020 року. Але на черзі цілий список законопроектів, які потрібно подати до Верховної Ради, — Екологічна доктрина України, Екологічний кодекс, Закон про Український фонд екологічних інвестицій і ще багато документів. Без них у нас просто зв’язані руки.
— Й чого стосуються ці документи?
— Ми поставили мету — у максимально короткий термін створити в Україні екологічний бізнес, керуючись європейським досвідом. Адже там екологічний ринок вирішує не тільки специфічні природоохоронні завдання. Це справжнісінький ринок, зі своїми суб’єктами, гравцями, регуляторами, сегментами та механізмами співробітництва. І на відміну від ринків нафти, нерухомості його фінансова криза абсолютно не зачепила. Якщо європейський бізнесмен інвестує гроші в екологію, він отримує прибуток, поліпшує свою репутацію, відкриває собі шлях до нових вигідних контрактів.
— І куди в екології вкладають гроші? У будівництво очисних споруд, в утилізацію сміття?
— Так, утилізація сміття — одна із пріоритетних сфер, в яку ми інвестуватимемо. Нарівні з ресурсо- і енергозберігаючими технологіями, альтернативною енергетикою, утилізацією та знешкодженням відходів АПК і агрохімікатів, зменшенням викидів в атмосферу. Ми розробили проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про узгодження використання коштів місцевих фондів охорони навколишнього середовища». Він «заточений» під те, щоб залучити до фінансування масштабних екологічних проектів великих інвесторів (українських і закордонних). Це буде набагато результативніше й вигідніше, ніж знову вкладати державні гроші у незначні проекти місцевих фондів.
— Що потрібно бізнесменові, щоб почати екологічний бізнес у нашій країні? Повністю профінансувати будівництво заводу зі спалювання сміття?
— Навіщо повністю? Більшу частину грошей у проект повинен вкласти інвестор. Частина буде профінансована з Державного фонду. Йдеться все-таки про екологічний бізнес, а не про добродійність. Бізнесменам самим буде вигідно розробляти проекти, які швидко розвиваються й виходять на самоокупність.
— Чи нескладно буде знайти інвесторів на таких умовах?
— Не повірите — не ми шукаємо інвесторів, а інвестори шукають нас. У нас уже на руках п’ять готових проектів, в які держава не вкладе жодної копійки! Їх представили компанія «Remondіs» — одного зі світових лідерів в сфері переробки побутових відходів, «Buіldhouse» (проект з будівництва екологічно чистого піролізного заводу), «ТИС» (один із лідерів в галузі збору біогазу на смітниках), «Агробаланс» (проект з утилізації відходів агропромислового комплексу) і компанії «Укрбіопаливо». Інвестори вже визнали нашу схему працюючою та вигідною. Підприємці звертаються до нас і просять тільки допомогти в організаційних питаннях, співробітництві з місцевою владою. Проекти, кошти та ентузіазм у них уже є.
— Що ще у планах Мінприроди, крім переведення екології в ринкову, економічну площину?
— Ми хочемо висунути галузь, яка всі роки незалежності була маргінальної, на ключове місце у державній політиці та економіці. Тож роботи непочатий край. Необхідно співвіднести вітчизняні природоохоронні стандарти з європейськими, налагодити ефективне співробітництво з міжнародними екологічними організаціями у рамках існуючих програм (Кіотський протокол, Глобальний екологічний фонд тощо). Раніше воно велося виключно для галочки, щоб заробити ще один бонус на вступ до ЄС. Наше завдання — поставити всі ці міжнародні документи на службу української екології. І, певна річ, з нашого поля зору не випадають теми, з якими Мінприроди повинно працювати постійно — ліквідація наслідків Чорнобиля, поліпшення якості питної води, повітря... Все це теж потребує вдосконалення законодавчої бази, пильної уваги й постійного контролю.
— Яку головну мету ви ставите перед собою як головний еколог країни?
— Усе просто. Я дотримують Конституції. Там чітко прописано — «Кожен має право на безпечне для життя та здоров’я навколишнє середовище й на відшкодування заподіяної порушенням цього права шкоди». Хотілося б передусім забезпечувати право українців на чисте й здорове навколишнє середовище, ніж компенсувати шкоду від життя в Україні. Я вважаю, що це справа часу, бажання й цілеспрямованості всіх, кому не байдуже майбутнє нашої країни та планети.