* Згідно з указом Президента країни Віктора Януковича, створено Комітет із питань економічних реформ — про країну порад.
* Ціни на бензин у столиці різко підстрибнули втретє від початку року — про групу швидкого нереагування.
* Міністр палива та енергетики Юрій Бойко на переговорах у Москві з «Газпромом» обговорював перспективи створення міжнародного газового консорціуму — про нове добре забуте старе.
Один уряд — добре, два — краще
І цього тижня не міг спекатися порівнянь. Новоспечений Комітет із питань економічних реформ, створений відповідно до указу Президента країни, — чи не добра новина, якщо за цим стоятиме принаймні скорочення інституту чисельних радників?! Адже наша своєрідна демократія уже давно перетворила країну рад на країну порад, до яких і Президент, і уряд дотепер не вельми прислухалися. Хіба що новий уряд прислухатиметься! Водночас, коли Прем’єр-міністр Микола Азаров озвучив коло питань, які ввійдуть у компетенцію цього консультативно-дорадчого органу, мимоволі спало на думку, що уряд створює собі «двійника». Адже стимулюванням приватних інвестицій у реальний сектор економіки або питаннями дерегуляції підприємництва чи вдосконалення податкового законодавства вже займається він сам відповідно до наданих йому повноважень. А потім стимулювати приватні інвестиції або запобігати рейдерству неможливо без регулювання процесів перерозподілу власності. А відтак це ставить під сумнів одразу кілька організаційних засад, у тім числі й безоплатну основу для членів комітету. Такі міркування змусили поцікавитися складом Комітету з економічних реформ, який, нагадаю, очолив сам Президент країни. І одразу стало соромно за свої думки. Сюди ввійшли кілька керівників із президентської адміністрації, десять членів уряду, з Прем’єр-міністром включно, голова Нацбанку, один народний депутат і кілька керівників профільних інститутів. Дехто, на момент оприлюднення списку на сайті глави держави, ще не дав своєї згоди приєднатися до процесу, однак це не так уже й важливо. Якщо зважити на той факт, що засідання є правомочним за наявності більш як половини його членів, то, дуже ймовірно, що найбільш дисциплінованими виявляться члени уряду, які по суті даватимуть поради самі собі. Існування паралелізму функцій в управлінні реформами завжди лишає можливість перекласти частину відповідальності за їхню недосконалість або незавершеність, а тут, з’ясовується, перекладати немає на кого. За бізнес-клімат та інвестиції відповідальний віце-прем’єр Сергій Тігіпко, модернізацію економіки та інфраструктури — віце-прем’єр Віктор Тихонов, за реформування соціальної сфери — віце-прем’єр Володимир Семиноженко тощо.
Гривня з літра, мільйони — з ринку

Підтоптаний креатив
Тиждень мав би додати, але не додав оптимізму. Уряд позичив гроші на виплату пенсій і попросив 5 мільярдів доларів США в Міжнародного валютного фонду на покриття дефіциту держбюджету. До того ж вдавалися і його попередники, за що їх розпікали, на чому світ стоїть. Міністр палива та енергетики відбув важливий візит до Москви, де обговорював можливість перегляду контрактних цін на природний газ і створення газотранспортного консорціуму. До честі Миколи Азарова, він заявив, що ГТС не віддаватимуть «під жодним соусом». Але ж не соусом єдиним...
Президент Віктор Янукович дав доручення переговорникам усе утрясти на чужому полі до травня, вочевидь не сумніваючись, що на своєму «полі» не буде проблем. Зрештою, на безпроблемне керування сподівалася і Юлія Тимошенко, якій цього не подарували. З економічного боку передача експортних потужностей у спільне користування з росіянами та європейцями позбавляє країну гарантованих доходів від експлуатації ГТС, тоді як зараз це найсильніша ланка (за розмірами, потужністю, транзитним потенціалом, прибутковістю). З політичного боку — це стане постійним джерелом політичної нестабільності, бо ГТС — джерело бюджетного забезпечення, з пенсійним включно. Україна може й повинна обстоювати зменшення несправедливої ціни ($320 — від квітня), але тільки не запрошенням до квартир комунального сектору або в цехи своїх підприємств — це вже підтоптаний креатив, а нова влада ж обіцяла щось новеньке!
Із бюджетних прогнозів випливає, що на новеньке розраховувати не варто. Віце-прем’єр Сергій Тігіпко прогнозує дефіцит держбюджету на нинішній рік у розмірі 5 відсотків. Виходячи з ціни на природний газ у 334 доларів США за тисячу кубометрів і обмінного курсу 8 гривень за долар США. Середньорічна інфляція — 112,2 відсотка. Номінальний ВВП, за його розрахунками, цього року таки перевищить трильйон гривень, оскільки передбачається, що економіка зросте майже на чотири відсотки. Усе реалістично й вказує на те, що уряд спиратиметься у своїй діяльності на добре забуте старе — жорстку економію бюджетних доходів, фіксований обмінний курс, розумний рівень соціальних стандартів.
І це резонно. Бо чимало реформ, за які уряд береться, вже започатковані минулого року. Приміром, до честі уряду наприкінці тижня він визнав, що чимало проблем з дерегуляції малого бізнесу (принцип мовчазної згоди, скорочення кількості ліцензованих видів підприємницької діяльності, перевірок тощо) вже урегульовано його попередниками.
Мал. Миколи КАПУСТИ.