Часто-густо ми роками лікуємо якусь задавнену хворобу в себе чи у своїх близьких, а результат — нульовий. Але варто людині з кимось помиритися, когось пробачити, не зациклюватися на дрібних проблемах на роботі чи в родині, й вона раптом помічає, що хвороба «розсмокталася». Дива? Зовсім ні! Як стверджують психологи, наше тіло й внутрішні органи та емоції настільки пов’язані, що напряму можуть впливати одне на одного. Існує навіть напрям у медицині — психосоматика, яка вивчає вплив психологічних чинників на виникнення фізичних недуг.
— Купуючи якусь побутову техніку, ми завжди звертаємо увагу на інструкцію, вивчаємо, з чого вона складається, які має механізми й запобіжники чи адаптори. Точно такі адаптори є і в людини, — каже психолог Наталія Ковчин, — відмінність лише в тому, що це психологічні параметри, й ними треба вміти управляти. Коли починаєш пояснювати, пацієнти часто дивуються: а чому я цього не знав?
Приміром, одного разу до психолога звернувся досить успішний у бізнесі чоловік. Він почав буквально з нуля і до 30 років уже мав серйозні активи. Але тепер його щоразу діставали перепади пульсу. Лікарі жодних відхилень не знаходили. Та, попрацювавши з психологом, йому таки вдалося усунути причини свого нездужання. Як з’ясувалося, бізнесмен просто ставив для себе непомірні цілі, а коли щось не виходило, занадто переживав. Тоді вдалося зробити переоцінку цінностей, і пульс нормалізувався.
Водночас, як зазначає пані Наталія, щоб отримати результат, людина має сама цього прагнути, інакше жодні тренінги не допоможуть. Дуже складний шлях довелося пройти Марії. До психолога вона потрапила після тривалої роботи за кордоном. Там жінка працювала хатньою робітницею. Та, як їй здавалося, до неї ставилися упереджено, висували весь час надто високі вимоги тощо. У результаті з’явилися дратівливість, збудженість, а потім головний біль, шум у вухах і серці. Одне слово, вся система дала збій. Психолог стверджує, що Марія замість зняття стресів пішла шляхом їх накопичення. Вона тамувала образи, все носила в собі. До того ж, прийшовши до психолога, жінка одразу попередила, що не вірить у його методи. З такими пацієнтами, каже Наталія, працювати дуже складно. Та все ж їй таки вдалося пояснити причини недуги та змусити жінку змінити підхід до них. Після тривалої роботи Марія зрозуміла, що так ставляться не особисто до неї, а просто там такі вимоги до всіх працівників. Тож без переоцінки цінностей не обійтися.
І таких прикладів можна навести безліч. Людину образили, і в неї почався нежить. Іншому повідомили, що його позбавляють премії, — і в нього шлункові кольки. В третього від розчарування в коханні заболіло серце.
Якщо достойно справитися зі складною ситуацією, то можна залишитися і з міцними нервами, і з добрим здоров’ям, і навіть гарним на-строєм, каже психолог. За її словами, для цього існує безліч способів. Це і спеціальні тренінги, і фітнес, і заняття мистецтвом та й просто переключення уваги з побутових проблем на щось високе. Інколи люди також через емоції намагаються позбутися проблем. Однак, за словами психолога, така схема спрацьовує не завжди. Бо емоція — це деструкція. А потрібен все-таки позитив. Тут у пригоді можуть стати зустрічі з друзями, гарна музика, цікава робота чи хобі. Загалом якась діяльність, що відволікала б.
Від злості до карієсу — один крок
Тривога — вірний супутник хвороб серця. Людина відчуває то холод, то її кидає в піт. Такі особи також часто мають проблеми з підшлунковою залозою, кишечником та сечовим міхуром.
Гіпертонія — хвороба тих, ким управляють. Гіпертонік відчуває сильне напруження, якщо на нього хтось кричить, а він не може відповісти, й це призводить до гіпертонії.
Астматиків спеціалісти характеризують як людей, котрі не можуть віддавати, але при цьому хочуть отримувати. Вони прагнуть, щоб їх розуміли, але не вміють або бояться дати щось навзаєм.
Страх може спровокувати захворювання малого таза, дихальної системи й кишечника. Так звана хвороба ведмедя — також із цієї серії.
Образа перехоплює дихання, дає відчуття клубка в горлі, може спричинити хворобу серця. Хронічний бронхіт і астма також дуже часто певною мірою є наслідком образ. Ну а печінку взагалі називають «архівом пережитих образ».
Провина — відчуваючи її, ми мимоволі сутулимося, нахиляємо голову донизу, плечі опускаються. Поступово така поза може призвести до сколіозу й хвороб хребта.
Гнів — напружуються шия, передпліччя, руки. Дихання прискорюється, стає важким, у людини зводяться щелепи. Це — образ людини, яка готується дати відсіч. У разі постійного гніву можуть виникати проблеми з зубами — скрип під час сну.
Злість і агресія — дуже часто стають причиною для виникнення карієсу.
Часта дратівливість призводить до нейродермітів та інших хвороб шкіри.
Небажання бачити світ — цілком очевидна причина короткозорості. Дуже часто через страх побачити щось неприємне, неочікуване люди замикаються і зрештою втрачають зір.
Стрес може призвести до виникнення цукрового діабету.
Виразку шлунку часто пов’язують із стриманою агресією. Людина, яка змушена «ковтати» гнів, роздратування, образу, може отримати в результаті цю хворобу.
Одне слово, давній вислів, що в здоровому тілі — здоровий дух, легко піддається сумніву, бо, з’ясовується, тільки при здоровому дусі може бути здоровим і тіло.