У Чернігівській області склалася критична ситуація з поверненням ПДВ виробникам-експортерам. Як зазначалося на засіданні обласної комісії з вивчення питань відшкодування податку на додану вартість, протягом 10 місяців року загальна сума задекларованої бюджетної компенсації на розрахункові рахунки суб’єктам господарювання становить 178,1 мільйона гривень.
Тобто такі кошти мали б уже бути в регіоні.
— Проте якщо за цей період у поточному році з державного бюджету було відшкодовано ПДВ у сумі 109 мільйонів гривень, — повідомив голова облдержадміністрації Володимир Хоменко, — то за аналогічний період минулого року цей показник становив 203,7 мільйона гривень. На початок листопада залишок некомпенсованих сум ПДВ становив 128,1 мільйона гривень, з них з порушенням законодавчо встановлених термінів — 93,1 мільйона гривень.
При Чернігівській торгово-промисловій палаті за ініціативи експортерів була створена робоча група, основним завданням якої є відстояти законні права підприємств-експортерів. На нещодавній прес-конференції їхні представники заявили, що «Чернігівщина потрапила в немилість, бо питома вага відшкодування ПДВ підприємствам регіону у загальному обсязі (в Україні. — Авт.) становить лише 0,3 відсотка».
Директор підприємства «Джи-Ен-Ел» Людмила Логінова занепокоєна тим, що «у правовій державі не можна отримати чіткої відповіді, коли нам все-таки повернуть ПДВ».
— Я їздила до Києва, зустрічалася із заступниками голови Державної податкової адміністрації України, — зазначила вона. — Але нам як експортерам продукції у майже всі держави СНД, а також Індію, Пакистан, Малайзію, Китай, Домініканську Республіку, Арабські Емірати, країни Європи і досі не повертають 4 мільйони гривень. А це ж оборотні кошти. Ми цього року на 32 відсотки наростили випуск продукції. Є урядова постанова, у якій чітко вказано, що тим, хто збільшує експорт, податкова повинна не тільки вчасно, а першочергово повертати ПДВ. Але адекватної реакції з боку ДПА і досі не видно. Так, ми працюємо. Але ж дуже потерпаємо від такої невизначеності.
— Нам держава прострочила відшкодування ПДВ аж на 4,3 мільйона гривень, — зазначив директор підприємства «Форсаж» Валерій Куліч.
Головний бухгалтер підприємства «СТС Україна» Олена Гайдай, директор ТОВ «Агрольон» Валерій Кузнецов повідомили, що їхні підприємства змушені були згорнути експортну діяльність.
— Неповернення ПДВ має жахливі наслідки і для самих підприємств та людей, які там працюють, і для економіки регіону, — каже директор ніжинської фірми «Сяйво» Микола Шкурко. — По-перше, керівники змушені будуть звільняти людей, що призведе до безробіття. По-друге, місцеві бюджети не отримують кошти від цих підприємств. А це означає, що всі надходження з бюджету (зарплата вчителям та лікарям, фінансування медичних закладів тощо) перебувають під загрозою. По-третє, підприємства-експортери втрачають завойовані протягом багатьох років закордонні ринки збуту. За таких умов ні про яку інвестиційну привабливість регіону не може бути й мови!
Керівники чернігівських підприємств стурбовані і тим, що у Києві не вирішується питання компенсації неповернутого ПДВ у вигляді цінних паперів, надання кредитів за низькими відсотками. Через це у регіоні з кожним днем наростає напруження.
Якщо голос чернігівських виробників-експортерів найближчим часом не буде почутий, на місцях планують вдатися до акцій протесту. Фірма «Сяйво» уже, наприклад, подала позов на одного з керівників ДПА.
 
Чернігівська область.