Невістка — чужа людина?
Квартира, в якій я проживаю, приватизована на мене, сина та матір покійного чоловіка. Свекруха померла. Чому я не можу успадкувати її частину у власності квартири?
Т. Тарасенко.
Миколаїв.
Відповідно до Цивільного кодексу, за відсутності заповіту спадкування відбувається за законом в порядку черговості. В першу чергу спадкують діти і той із подружжя, який пережив померлого. Разом з тим можливе спадкування за правом представлення, тобто замість померлих батьків можуть спадкувати діти, в даному випадку онуки вашої свекрухи. Таким чином, саме ваш син має право на спадкування в першу чергу.
Кодекс встановлює п’ять черг спадкування. До четвертої черги належать особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (смерті спадкодавця). Таким чином, ви належите до цієї черги, проте не можете спадкувати, якщо спадщину прийме ваш син. Однак Кодексом також передбачено можливість зміни черговості. Тобто ви можете спадкувати за умови укладення відповідного договору між спадкоємцями попередніх черг (дітьми та іншими можливими спадкоємцями) та вами. Якщо вони відмовляються від укладення цього договору, ви можете звернутись до суду із заявою про отримання права на спадкування разом із спадкоємцями першої черги за умови, що ви протягом тривалого часу опікувались, матеріально забезпечували, надавали іншу допомогу спадкодавцеві (свекрусі).
Ігор САНДУГЕЙ.