Не використав приватизаційний майновий сертифікат
Що робити з майновими сертифікатами, які з тих чи тих обставин не були використані? Чи можна отримати за них компенсацію?
Антон СТЕПАНЧУК.
Поліське
Коростенського району
Житомирської області.
Відповідає заступник голови Фонду державного майна України О. ПОТІМКОВ:
— Відповідно до Закону України
«Про приватизацію майна державних підприємств» та Державної програми приватизації майна державних підприємств на 1992 рік було передбачено порядок випуску та обігу приватизаційних майнових сертифікатів (ПМС) для придбання громадянами України безоплатно, за номінальною вартістю, частки державного майна.Використання приватизаційних паперів здійснювалося шляхом їх обміну на паї, акції та інші документи, що встановлювали та засвідчували право власності на частку державного майна відповідно до номіналу приватизаційного паперу. Громадянам України державою надавались широкі можливості для реалізації їхнього права на використання ПМС. З цією метою встановлені терміни не раз продовжували.
Відповідно до законодавства України кінцевим терміном використання ПМС було встановлено 1 травня 1999 року, після чого вони були виведені з обігу. Продаж акцій підприємств, які зараз приватизуються, здійснюється виключно за грошові кошти.
Виплата грошової та іншої компенсації за невикористані громадянами приватизаційні майнові сертифікати чинним законодавством України не передбачена.
Моя мама народила і виховала семеро дітей
Моя мама, 1917 року народження, проживала у селі Марченки, що на Сумщині. Там вона працювала у місцевому колгоспі. За те, що народила і виховала семеро дітей, за радянської влади їй було присвоєно звання
«Мати-героїня». Я чув, що такі, як моя мама, мають право на особливу доплату до пенсії, тож поясніть, яку надбавку, згідно із законом, вона повинна отримувати?В. ХОРОШАЙЛОВ.
Чкаловське
Чугуївського району
Харківської області.
Відповідає начальник головного управління праці та соціального захисту населення Сумської облдержадміністрації О. БАГМЕТ:
— За результатами перевірки архівної справи, яка зберігається в головному управлінні праці та соціального захисту населення Сумської облдержадміністрації, встановлено, що Хорошайловій Г. І. рішенням комісії обласної державної адміністрації із встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною від 23 квітня 2003 року, протокол № 37, призначено пенсію в розмірі 20% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, як багатодітній матері, яка народила та виховала до восьмирічного віку п’ятеро дітей. З 10 лютого 2003 року Хорошайловій Г. І. виплачується пенсія за особливі заслуги, як надбавка до розміру пенсії, на яку вона має право згідно із законом, і на сьогодні становить 81 грн. 20 коп.
В архівній справі до заяви Хорошайлової Г. І. щодо порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною за віком від 10 лютого 2003 року додано довідку сільської ради про те, що вона народила та виховала до восьмирічного віку п’ятеро дітей, і ксерокопії свідоцтв про народження п’яти дітей. Свідоцтва про народження Хорошайлова Валентина Дмитровича, Хорошайлова Юрія Дмитровича та документи про нагородження багатодітної матері відсутні.
За інформацією управління праці та соціального захисту населення Сумської райдержадміністрації, Хорошайлова Г. І. — багатодітна мати, яка народила та виховала до восьмирічного віку семеро дітей. Зі слів доньки Лідії Дмитрівни, яка проживає разом з матір’ю, та доньки Ніни Дмитрівни, яка проживає в м. Суми, їхня мати державними нагородами не нагороджувалася, свідоцтв про народження Валентина та Юрія не має. Бажання щодо можливості відновлення документів про народження синів не виявила.
Рідним, які здійснюють догляд за Хорошайловою Г. І., роз’яснено можливі варіанти поновлення документів про народження Валентина та Юрія, запропоновано звернутися до Краснопільського районного архіву для уточнення факту відзначення державною нагородою багатодітної матері.
Відповідно до статті 10 Закону України
«Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в разі отримання нових даних про заслуги, Хорошайлова Г. І. має право подати заяву про збільшення розміру раніше встановленої пенсії за особливі заслуги до управління праці та соціального захисту населення Сумської райдержадміністрації.