Та до чужої біди не залишилися байдужими й пересічні громадяни, члени громадських організацій, волонтери. Чимало німців прихистили прибулих у власних приватних оселях - будинках і квартирах. 

Особлива турбота про дітей, адже серед біженців найбільше жінок з дітьми, зокрема й шкільного віку. Виникла проблема з навчанням. Різні землі розв’язують її по-різному: у деяких регіонах дітей розподіляють у німецькі школи, пропонуючи їм тимчасову програму. Інші, як приміром, Бранденбург, терміново організовує школи з українською мовою викладання - з тим, щоб розпочати в них навчання після великодніх канікул (за католицьким обрядом).

Зворушує те, що практично всі громади намагаються продемонструвати підтримку Україні: на дахах, парканах, балконах люди вивішують українські національні прапори чи прапорці, повітряні кульки синьо-жовтих кольорів, у вікнах автомобілів нерідко розміщують синьо-жовті стрічки та листівки.

Також на віконному склі шкіл та дитячих садочків діти прикріплюють намальовані власноруч сині та жовті картинки із зображенням голубів миру та написами Ukraine. 

А минулої суботи - традиційного в Німеччині дня для ярмарків на вулицях і площах - їх присвятили Україні, передавши виручку від продаж на допомогу українським біженцям. 

Катя Бередт-Дідзун, представниця общини Мюленбек

Приміром, у містечку Мюлленбек, що в землі Бранденбург, на такому ярмарку  не лише торгували наїдками, різноманітними товарами, щоб допомогти прибулим з України, а й влаштували свято з розвагами для їхніх дітей. Усі школярі отримали тут новенькі ранці з необхідним приладдям для навчання.

Господарі не забули навіть про традиційні в Німеччині туби із солодощами, котрі даруються німецьким дітям у день початку нового навчального року.

Неподалік від мого дому є чимало дошкільних закладів і шкіл. Приміром, учні так званої лісової школи з екологічним ухилом на синьо-жовтому тлі об’яви написали, що вони розпродують власні іграшки та письмове приладдя, аби діти з України теж мали змогу навчатися. Майбутні творці культури, котрі навчаються у престижному коледжі, на дверях свого гуртожитку закликають зробити фінансовий внесок для допомоги біженцям. А на паркані сусіднього дитячого садочка “оселилися” жовто-сині голуби миру, зображені тутешніми дівчатками та хлопчиками. 

Координатор волонтерського руху в районі Мюлленбек Фолькер Генг пояснив, що їхня громада робить усе можливе, аби біженці з України почувалися тут якомога комфортніше. І йдеться не лише про дах над головою, а й про душевне тепло, яким німці діляться з прибулими. 

Берлін.

Фото автора.