На церемонії відкриття виступили Канцлер Олаф Шольц і Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. У форумі взяли участь члени кабінетів міністрів та представники ділових кіл обох країн.
Східний комітет німецької економіки виступив за якнайшвидшу підготовку до відновлення України, зазначивши, що німецький бізнес готовий взяти на себе провідну роль у цьому питанні.
Про це напередодні відкриття форуму заявив заступник голови об’єднання Ганс-Ульріх Енгель. Він пояснив, що реконструкція не має бути відкладена до закінчення конфлікту в Україні.
«Нині міркування щодо економічної підтримки для економіки спрямовані передусім на ефективну організацію надзвичайної допомоги. Приміром, для зруйнованої інфраструктури, а відтак — на адресні заходи та відповідні рамкові умови для сприяння відновленню економіки України», — цитує Енгеля агентство dpa. Водночас він зазначив, що німецький бізнес готовий відіграти провідну роль у відродженні України.
На полях форуму канцлер та український прем’єр провели двосторонню зустріч. Головними темами під час розмови була актуальна ситуація в Україні.
Олаф Шольц під час виступу на відкритті форуму знову наголосив, що ФРН підтримуватиме Україну доти, поки це буде необхідно. За його словами, «ніколи ще відносини України та Німеччини не були такими тісними і ніколи ще європейське майбутнє не було більш зрозумілим». «Ми хочемо, щоб Україна стала членом Євросоюзу, і це чіткий сигнал інвесторам, що їхні вкладення сьогодні — це інвестиції у майбутню країну ЄС», — запевнив він.
23 жовтня Канцлер ФРН Олаф Шольц та Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, котрі раніше закликали розробити план допомоги Україні в реконструкції країни після російської агресії, у спільній статті, надрукованій у виданні Frankfurter Allgemeine Zeitung, порушили тему, як буде здійснено відновлення. «Те, в який спосіб буде проведена реконструкція, визначить, якою країною буде Україна в майбутньому, — розмірковують автори. — Конституційна держава з сильними інститутами? Гнучка та сучасна економіка? Яскрава демократія, котра належить Європі?» — написали політики.
На думку Шольца та фон дер Ляєн, «це ніщо інше, як створення нового «плану Маршалла» ХХI століття. У статті автори зазначають, що міжнародне співтовариство вже надало понад 35 млрд євро на надзвичайну допомогу Україні. Але, крім екстреної допомоги, слід уже сьогодні думати про майбутнє відновлення країни, навіть якщо здається, що до миру ще далеко, вважають вони. Політики також наголошують, що «відновлення зруйнованих житлових будинків, шкіл, доріг, мостів, інфраструктури та системи енергозабезпечення — цим ми маємо зайнятися уже зараз, щоб країна могла швидко звестися на ноги. Тому Україні потрібна перспектива, що вона знову може зрости економічно щойно закінчиться війна». Вони нагадали, що Світовий банк оцінює збитки від війни в 350 млрд євро, а руйнація російською армією української інфраструктури триває щодня.
У рамках форуму, який відбувався напередодні скликаної за ініціативою ФРН експертної конференції щодо відновлення України після російської агресії країн «Великої сімки», представники німецького та українського бізнесу обговорили участь бізнес-спільноти у відродженні України, а також питання подальшого розширення двосторонніх економічних відносин Німеччини і України.
Темою розгляду під час конференції були здебільшого економічні проекти, спрямовані на надання ефективної невідкладної допомоги в справі відродження зруйнованої інфраструктури, а вже за ними — конкретні заходи, спрямовані на створення прийнятних рамкових умов для внеску у відбудову економіки України.
Берлін.