Незвичну справу опанувала під час відпустки для догляду за дитиною вінницький лікар-педіатр Віта Гавришенко — виготовляє з гіпсу відбитки дитячих ручок, ніжок і навіть сідничок. Дорослі теж звертаються до майстрині: закохані «увічнюють» свої стиснуті долоні.
— Батьки малюків замовляють такі вироби на згадку, а також — щоб показати дітям, коли ті виростуть, якими мініатюрними були їхні долоньки й ступні, — каже жінка. — А для мене це не лише нове заняття, а й можливість спілкуватися. Як тільки кажу, що до відпуски працювала педіатром, одразу просять порад. Почуваюся при ділі...
Насниться ж таке
Про нову для себе справу Віта Гавришенко дізналася випадково: по телевізору був сюжет про те, що батьки замовили гіпсову копію ручки свого немовляти. Програма скінчилася, і молода мама забула про побачене.
— А згадала — не повірите! — уві сні, — каже співрозмовниця. — Я не полінувалася піднятися з ліжка і декілька годин шукала інформацію в Інтернеті про гіпсові ручки-ніжки. Потім розбудила чоловіка. Він лише спитав, чи не можна продовжити розмову вранці. Та я о третій ночі могла думати лише про своє нове захоплення.
Кілька тижнів поспіль Вікторія кожну вільну хвилину проводила біля комп’ютера. Як виявилося, в нашій державі таким займаються ентузіасти тільки у Києві, Харкові і Луцьку. У столиці навіть дають майстер-класи. Та й матеріал для зліпків у Вінниці не продають. Гель для виготовлення форми найближче можна замовити у Львові, а гіпс — у Броварах під Києвом.
Експеримент і технологія
— До Києва я так і не доїхала, — розповідає Віта. — Коли на руках мала дитина, вирватися з дому непросто. Нову для себе справу опановувала самотужки. Отримавши матеріал поштою, одразу взялася за роботу. Перший відбиток зробила з наших з чоловіком рук. Сплели пальці і поволі опустили в посудину з приготованим за інструкцією гелем. Раптом одночасно подумали: а якщо розчин так схопить наші руки, що не зможемо вирвати їх? Що тоді? Схожі відчуття охоплюють багатьох, хто замовляє зліпки. Особливо воно посилюється, коли гель реально стискує кінцівки.
Гавришенки даремно хвилювалися: все в них вийшло добре.
— Алергії гель не викликає, після процедури на руках слідів не лишає, — запевняє Вікторія. — Найскладніше брати відбитки у діток від одного до двох років. Це такий вік, коли непросто відволікти їхню увагу, аби зафіксувати ручку чи ніжку, щоб не рухалася.
Процедура триває близько хвилини для діток і двох хвилин — для дорослих. Далі формі потрібен деякий час для загусання. Потім майстриня заповнює її розчином із гіпсу і залишає на 3—4 години, щоб затвердів. Далі гель потрібно зняти. Наймарудніше це робити з відбитків сплетених долонь. Далі об’ємне зображення шліфують і покривають фарбою. Без цього гіпсовий виріб довго не зберігатиметься.
Та це ще не все. Відбиток Вікторія разом із чимось пам’ятним для дитини (наприклад, пустушечкою чи бірочкою з пологового будинку) кладе під скло, бере у багетні рамки.
Подарунок молодятам
Найменшій дитинці, у якої Вікторії довелося брати зліпки, було шість місяців. Загалом за рік своєї роботи виготовила 120 «натюрмортів». Дорослі ж замовляли в неї лише шість відбитків рук. Найнезвичніший випадок, коли молодятам такий подарунок саме у день весілля вирішила презентувати сестра нареченої. Майстрині довелося працювати у тісному колі гостей і під спалахами фотокамер.
— Бачили б ви обличчя моїх замовників, коли вручала їм уже готовий виріб! — каже жінка. — Це така неприхована радість!
Половина відпустки для догляду за дитиною у вінницького лікаря уже позаду. Віта каже: навіть коли повернеться на роботу, нової справи не залишить. Надто припала їй до душі.
Вінниця.

На знімках: ось такі незвичні вироби навчилася виготовляти педіатр Віта Гавришенко.

Фото автора.