«Відтепер 9 травня буде Днем Європи — в Європейському Союзі, а також в Україні. Сьогодні ми зустрічаємося у Києві в цей особливий день, тому що Київ — це ідеальне місце, щоб святкувати День Європи. Щодня хоробрий народ України захищає саме ті цінності, які є основою Європейського Союзу», — цими словами вчора Президент України Володимир Зеленський привітав у Києві Президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн (на знімку). Символічно, що зустріч відбулася на території Національного заповідника «Софія Київська».

На спільному брифінгу з главою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн глава держави зазначив, що Україна розраховує на позитивну проміжну оцінку Європейської комісії у червні щодо свого прогресу на шляху євроінтеграції. За словами Володимира Зеленського, вже давно настав час для того, щоб прибрати штучну політичну невизначеність у відносинах між Україною і ЄС.

«Настав час для позитивного рішення про відкриття переговорів про членство України в Євросоюзі», — наголосив В. Зеленський, слова якого цитує «Європейська правда». Він додав, що «наші цінності, безпека, добробут, мир на континенті — все це може реалізуватися на 100% для Європи лише разом з Україною». Глава держави зауважив, що Україна завжди була і завжди буде невід’ємною частиною спільного європейського простору.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і Президент Володимир Зеленський під час брифінгу.

Натомість Урсула фон дер Ляєн розповіла, що Європейська комісія в 11-му пакеті російських санкцій пропонує додати нові обмеження на імпорт та посилити відповідальність за обхід санкцій.

До речі, вчора біля будівлі Європейської комісії у Брюсселі поруч зі стягами ЄС підняли державний прапор України. Єврокомісія на своїй сторінці у Твіттері зазначила, що «ми піднімаємо український прапор у серці Європи». «Відзначаючи День Європи, ми підтверджуємо нашу непохитну підтримку і солідарність з Україною та її народом», — йдеться у повідомленні комісії.

У ЄК додали, що Європа була поруч з Україною, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року. «Ми все ще там сьогодні. І ми будемо там стільки, скільки буде потрібно», — запевнили у ЄК.

Про підтримку України учора у залі Європарламенту говорив і канцлер Німеччини Олаф Шольц. Він звинуватив президента росії владіміра путіна у «мілітаризації» влади. «9 травня Путін розмістить своїх солдатів, танки і ракети в москві», — заявив канцлер, маючи на увазі парад у російській столиці на честь перемоги над нацистською Німеччиною. «Нас не залякати такою силою. Ми залишаємося непохитними у нашій підтримці України», — додав Олаф Шольц.

Як відомо, цьогоріч Україна вперше відзначає День Європи синхронно з Європейським Союзом — 9 травня. Такий указ напередодні видав Президент Володимир Зеленський. День Європи — свято Євросоюзу, для якого обрали день проголошення так званої Декларації Шумана, тобто виступу міністра закордонних справ Франції Робера Шумана 9 травня 1950 року. Цей виступ вважають відправною точкою для об’єднання європейських країн у наднаціональну спільноту, що у підсумку стала Європейським Союзом.

Фото зі сторінки у Твіттері голови Представництва ЄС в Україні Матті Мааскіса.

Фото president.gov.ua

Настав час для позитивного рішення щодо переговорів про членство України у Євросоюзі

Глава держави за підсумками зустрічі з Президентом Єврокомісії в Києві.

Президент України Володимир Зеленський провів у Києві переговори з Президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, яка прибула в нашу країну з візитом.

Під час зустрічі з представниками ЗМІ за результатами переговорів Глава держави наголосив, що сьогодні в країнах Європейського Союзу відзначають День Європи, який іде після Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

«Наша Європа стала можливою завдяки перемозі над злом агресії та ідеологією ненависті. Наша Європа, яка заснована на повазі до народів та об’єднує різні нації, не підкорює, а об’єднує спільними цінностями. Наша Європа стала можливою саме тоді, коли зло агресії зазнало поразки», – сказав Володимир Зеленський.

Президент зазначив, що Україна завжди буде вдячна всім, хто боровся проти нацизму й здобув перемогу.

«Перемога відкрила історичний простір для об’єднавчих зусиль у Європі, і важливо, що було очевидним тоді, якими мають бути зусилля заради миру, заради нашої Європи», – додав він.

Глава держави процитував перше речення Декларації Шумана, у якому ідеться про те, що мир у світі не може бути забезпечений без будівничих зусиль, пропорційних небезпекам, які йому загрожують.

«Зараз, коли ми знову спільно протистоїмо злу агресії й політиці ненависті, які сучасна Росія повернула на континент, коли ми знову потребуємо перемоги, ми знову звертаємося й до сенсу тих слів із Декларації Шумана. Наші зусилля заради об’єднаної Європи, заради безпеки й миру мають бути настільки ж сильними, наскільки сильним є прагнення Росії зруйнувати нашу безпеку, нашу свободу, нашу Європу. Ми маємо разом діяти пропорційно загрозі – не слабше, – щоб перемогти це зло агресії, щоб нові покоління європейців могли так само відзначати День Європи у мирі, а не просто згадувати, що колись було таке свято й що на континенті був мир», – переконаний Президент.

Володимир Зеленський подякував партнерам України за захист Європейського континенту й цінностей свободи, а також Президенту Європейської комісії – за потужні рішення, які необхідні всій Європі.

«Ми сьогодні зустрілися, зокрема, заради таких сильних рішень. Перше – оборона, друге – наше подальше об’єднання, третє – подолання наявних суперечностей. Щодо оборони. Україна щодня демонструє ефективність нашого захисту від російської агресії. Кожна збита ракета терористів, кожен успіх наших воїнів у відбитті російських штурмів – це докази того, що ми можемо перемогти цього агресора. Головне – пропорційність наших можливостей і можливостей, які має агресор», – наголосив Президент.

У цьому контексті Глава держави висловив подяку Урсулі фон дер Ляєн за готовність Євросоюзу надати Україні необхідні боєприпаси – 1 млн снарядів для артилерії. Він зазначив, що на зустрічі з Президентом Європейської комісії було обговорено питання швидкості закупівлі та постачання боєприпасів.

Крім того, під час переговорів лідери торкнулися питання санкцій щодо Росії за агресію проти України.

«Розраховуємо на ухвалення найближчим часом 11-го санкційного пакету, і його складовою мають бути санкції проти атомної галузі держави-терориста. Тоді сила цього пакету буде пропорційною рівню загрози», – сказав Президент.

На зустрічі також ішлося про кроки щодо подальшого об’єднання України та Європейського Союзу.

«Уже давно настав час для того, щоб усунути штучну політичну невизначеність у відносинах між Україною та Євросоюзом. Настав час для позитивного рішення щодо відкриття переговорів про членство України в ЄС. Наші цінності, безпека, наш добробут, мир на континенті – усе це може реалізуватися на сто відсотків для Європи лише разом з Україною», – переконаний Володимир Зеленський.

Глава держави наголосив, що наша країна розраховує отримати в червні позитивну проміжну оцінку Європейської комісії щодо прогресу України на шляху євроінтеграції.

Президент України й Президент Єврокомісії обговорили ситуацію щодо експорту української аграрної продукції.

«Ми маємо спільну згоду щодо важливості нашого українського внеску у глобальну продовольчу безпеку світу й маємо спільні приклади успіху в продовольчій сфері. Зокрема, це стосується таких програм, як наша гуманітарна ініціатива «Зерно з України», як наші «Шляхи солідарності», – сказав Володимир Зеленський.

Глава держави наголосив, що Україна сьогодні зіткнулася з проблемами саме в тому питанні, де Європа має демонструвати сильні прояви солідарності, пропорційні наявним загрозам.

«Жорсткі, навіть жорстокі як для часу війни протекціоністські заходи від наших сусідів не можуть не розчаровувати, мʼяко кажучи. Будь-які обмеження нашого експорту зараз абсолютно неприпустимі. Бо це посилює не нас усіх у Європі, а лише можливості агресора», – акцентував Володимир Зеленський.

Президент зазначив, що Україна пропонує започаткувати консультаційну групу для моніторингу відповідних проблемних питань та утриматися від будь-яких рішень щодо торгівлі без консультацій із нашою державою.

«Ми очікуємо від Євросоюзу сильних, європейських за змістом рішень і зняття всіх обмежень якомога швидше. Якщо буде політична воля – а наші сьогоднішні переговори засвідчують, що така воля є, – то зможемо знайти оптимальні й справді сильні рішення, які захистять інтереси як Європи загалом, так і українців, які страждають на додачу до всього ще й від застосованих проти нас експортних обмежень», – сказав Глава держави.

Зі свого боку Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що рада бути в Києві саме 9 травня, яке з ініціативи Президента Володимира Зеленського проголошено Днем Європи.

«Ми тепло вітаємо ваше рішення зробити 9 травня Днем Європи в Україні. Київ як столиця України є серцем, яке б’ється в унісон з європейськими цінностями. Україна перебуває на передовій боротьби за все, що ми у Європі любимо: нашу свободу, демократію. Хоробра Україна бореться за ідеали Європи», – зазначила Урсула фон дер Ляєн.

За її словами, режим Володимира Путіна знищив ці цінності в Росії й намагається зробити те саме в Україні, тому що боїться успішного прикладу, який демонструє наша держава на шляху до Європейського Союзу.

«Але агресор уже зробив величезну помилку. Україна витримала цей наступ і успішно відбивається, зокрема тому, що українське суспільство – вільне. Мільйони хоробрих українців і українок борються за свої європейські цінності, у той час як загарбники відправляють на передову людей із в’язниць», – констатувала вона.

Президент Європейської комісії запевнила, що у своїй боротьбі Європейський Союз стоїть пліч-о-пліч з Україною. За її словами, 9 травня також символізує солідарність, народжену уроками великих конфліктів ХХ століття, яка є основою демократії. Урсула фон дер Ляєн наголосила, що Україна може покладатися на солідарність Європи стільки, скільки буде потрібно.

Як відзначила Президент Єврокомісії, сьогодні під час зустрічі йшлося, зокрема, про термінове надання Україні необхідної кількості боєприпасів, а також збільшення обсягів їх виробництва.

Крім того, обговорювалося продовження фінансової підтримки України. Урсула фон дер Ляєн нагадала про рішення надати у 2023 році допомогу обсягом 18 млрд євро, із яких Україна вже одержала 6 млрд євро для підтримки бюджетних програм. Також опрацьовується питання фінансової допомоги в наступні роки.

Президент Європейської комісії запевнила, що триває робота над посиленням санкційного тиску на Росію з метою зупинення її військової машини.

«Ми скоротили імпорт із Росії майже на дві третини, позбавляючи її важливих доходів. Завдяки десяти успішним санкційним пакетам Кремль уже платить велику ціну. І минулої п’ятниці Єврокомісія ухвалила пропозиції щодо 11-го пакету санкцій, який зосереджено на тому, щоб боротися з обходом обмежувальних заходів», – повідомила вона.

У контексті виконання Україною семи кроків для початку переговорів про набуття членства в ЄС Урсула фон дер Ляєн зауважила, що наша держава невтомно працює над цим попри труднощі здійснення реформ у розпал війни.

«Хочу висловити свою найглибшу повагу за цю роботу. Знайте, що ви можете покладатися на наші знання й підтримку в цьому процесі, який має тривати», – наголосила Президент Європейської комісії.

Росія посилила повітряні атаки на Україну, тому що не змогла захопити Бахмут до 9 травня – Володимир Зеленський

Президент Володимир Зеленський переконаний, що збільшення інтенсивності атак ракетами й «Шахедами» з боку держави-агресора Росії викликано тим, що ворог не зміг продемонструвати своєму суспільству вагомих перемог до 9 травня, зокрема захопити місто Бахмут.

Відповідаючи на запитання представників ЗМІ після переговорів із Президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн у Києві, Володимир Зеленський зазначив, що військово-політичному керівництву РФ треба щось «продавати» своєму суспільству, але воно не має жодних вагомих перемог на полі бою.

«А ненажерливе суспільство – воно там є, і ми бачимо, як воно підтримує ті чи інші радикальні дії, кількість смертей. Вони завжди радіють цьому. Бахмут «продати» не вийшло, тому що не вийшло захопити. Це була в них остання важлива операція – до 9 травня встигнути це зробити. Хоч, на жаль, не існує вже там такого цілого міста, все зруйновано абсолютно», – сказав Глава держави.

Відповідальність агресора за злочин має бути неминучою – виступ Президента на онлайн-саміті лідерів держав Core Group зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України

Пане Генеральний прокуроре!        

Добрий день, шановні колеги, вітаю всіх вас у цьому форматі.

Шановна Урсуло, шановні колеги!

Дякую вам за можливість сьогодні попрацювати заради правосуддя й справедливості!

78 років тому Європа отримала чи не найважливіший шанс у своїй довгій історії – шанс на сталий і справді довготривалий мир.

У чому полягав той шанс?

Не лише у відмові країн від агресій, не лише у політичних інструментах, які об’єднували Європу – колись держави, що ворогували, – щоб не допустити будь-яких нових кроків щодо агресій, будь-яких нових агресій, а й у покаранні. У покаранні за агресію, яка принесла найбільшу катастрофу ХХ століття – ми всі розуміємо, що це Друга світова війна.

Головний винуватець тієї катастрофи не дістався зали трибуналу. Він сам, у бункері, здійснив очевидний вирок для себе.Але його спільники, зокрема ключові фігури агресії, були покарані саме в юридичній площині. Саме так покарані, як людство в цивілізований спосіб карає будь-яких злочинців: обвинувачення, судовий процес, вирок та його реалізація. І це слугувало міцною опорою миру – той конкретний приклад, коли порушників миру було покарано всім світом. Цивілізовано покарано!

На жаль, через 68 років після того вироку Нюрнберзького трибуналу Європа знову відчула удар агресії. Побачила, що з’явився режим, який просто не вірить, що світ зараз здатен покарати порушників миру. Росія почала в 14-му році агресію проти України й зробила її у 22-му році повномасштабною, бо в керівництві Росії запанувала така думка, ніби Європа залишила історію історикам та що народи й політики Європи не наважаться реально захищати свої цінності, не наважаться боротися проти нової агресії так, як це потрібно, щоб захиститися.

Ми маємо довести, що агресор помилявся в усьому! І не лише у своїх військових розрахунках, не лише в тому, як він оцінював наше лідерство, наші державні та економічні системи. Але й у тому, як він оцінював наше ставлення саме до справедливості.

Наші цінності для нас – справжні. І ми будемо їх захищати! А отже, ми зробимо все можливе, щоб головний винуватець цієї агресії та всі його спільники були притягнуті до відповідальності за все скоєними ними – без винятку!

Передусім це стосується злочину агресії. Цей злочин Росії поставив тепер уже й ХХІ століття на межу глобальної катастрофи. Цей злочин закликає нас до правосуддя.

І наше правосуддя має бути швидшим, ніж їхній відчай у їхніх бункерах, який уже очевидно є.

Наше правосуддя має довести міжнародну єдність у справедливості, як це було й у Нюрнберзі. На жаль, у Міжнародного кримінального суду, чию діяльність ми повністю підтримуємо, немає юрисдикції щодо злочину агресії. Саме тому потрібен трибунал, щоб доповнити глобальну юридичну систему. Я радий оголосити, що в нашій спільній групі, яка працює для покарання агресора, – це наша Сore Group – уже 37 держав. І ця кількість зростатиме – ми постійно працюємо, щоб наша коаліція захисників справедливості збільшувалася.

Нагадаю, що про створення Нюрнберзького трибуналу на початку домовлялися лише чотири держави. Загалом у коаліцію заради того трибуналу увійшли 24 держави. Нас зараз уже суттєво більше, і серед нас – не лише європейські країни. Нашою спільною роботою ми доводимо, що прагнення до справедливості – глобальне.

І вже цього літа почне роботу Міжнародний центр з кримінального переслідування злочину російської агресії – почне свою роботу в Гаазі. Це буде практичний крок у напрацюванні матеріалів для трибуналу. Тож ми рухаємося вперед, рухаємося крок за кроком.

Ми можемо дискутувати між собою про те, якою має бути модель спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України, щоб досягти головної мети – справедливості. Ми можемо говорити про порядок кроків, які приведуть до запуску трибуналу… Ми ж демократичні нації, і говорити та погоджувати для нас – це нормальна, звичайна справа. Але ще раз наголошую: це повинен бути трибунал.

Я радий, що між нами є абсолютно чітка згода про те, що відповідальність агресора за злочин має бути неминучою. І саме відповідальність агресора за злочин агресії.

9 травня 45-го року після того, як напередодні – 8 травня – відбулася капітуляція нацистської агресії, світ уже активно рухався до правосуддя щодо агресора. 9 травня цього року аналогічний наш рух іще активніший, іще численніший, і я хочу подякувати усім вам за це! Дякую кожному й кожній, хто наближає початок роботи спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України!

Хай шанс нашої Європи та світу на сталий і справді довготривалий мир без агресій буде реалізовано!

Дуже дякую!

Слава Україні!

Спільна заява стосовно зусиль зі створення трибуналу щодо злочину агресії проти України

Ми, представники учасників Коаліції щодо пошуку опцій створення трибуналу щодо злочину агресії проти України, зібралися сьогодні, 9 травня 2023 року, щоб підтвердити нашу непохитну підтримку миру, безпеки та демократії у світі.

Ми нагадуємо, що безпека у Європі та світі взаємопов’язані й можуть бути гарантовані лише за умови повного дотримання міжнародного права, невід’ємними складовими якого є територіальна цілісність і політична незалежність держав, заборона застосування сили та невід’ємне право держав на самооборону, як це відображено в Статуті ООН.

Ми висловлюємо глибоку повагу до мужності й витривалості Збройних Сил України, які стали міцним щитом для всіх європейських націй за підтримки держав світу. Україна платить високу ціну не лише за своє майбутнє, а й за безпеку та майбутнє інших.

Ми підтверджуємо нашу непохитну підтримку народу України, який бореться за захист своєї незалежності на тлі російської агресії.

Ми підтримуємо принципи справедливого й тривалого миру, відображені у формулі миру Президента України Володимира Зеленського, необхідність того, щоб будь-який мир повністю відображав Статут ООН та Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН від 23 лютого 2023 року «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всебічного, справедливого та сталого миру в Україні». Ми висловлюємо підтримку імплементації цієї мирної ініціативи та закликаємо всі держави також підтримати цей процес.

Ми наголошуємо, що будемо пліч-о-пліч з Україною в її боротьбі проти російського агресора та закликаємо до повного відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, що поширюються на її територіальні води.

Ми закликаємо весь світ якомога швидше підтримати та надати допомогу Україні.

Ми рішуче засуджуємо незаконну, невиправдану та неспровоковану збройну агресію Росії, яка грубо порушує Статут ООН, що підтверджено Резолюцією ES-11/1 (2022) Генеральної Асамблеї ООН, яка рішуче засудила агресію Російської Федерації проти України та нагадує про Резолюцію 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що визначає агресію як використання збройної сили державою проти суверенітету, територіальної цілісності чи політичної незалежності іншої держави або в будь-який інший спосіб, що суперечить Статуту, і яка визначає агресивну війну злочином проти міжнародного миру.

Ми засуджуємо будь-які злочини та звірства, вчинені російськими військами та посадовими особами, включно з атаками проти цивільних осіб, пов’язане з конфліктом сексуальне насильство та інші воєнні злочини та злочини проти людства. Ми закликаємо Росію негайно звільнити всіх незаконно утримуваних громадян України та повернути всіх депортованих, зокрема дітей. Ми підтверджуємо нашу відданість притягненню винних до відповідальності згідно з міжнародним правом та підтримуємо зусилля міжнародних механізмів, включно з Міжнародним кримінальним судом, Московським механізмом ОБСЄ та Незалежною міжнародною слідчою комісією ООН щодо України.

Ми наголошуємо на необхідності досягнення справедливості, як це передбачено в Бучанській декларації щодо відповідальності за найтяжчі злочини проти міжнародного права, скоєні на території України. Тому ми підтверджуємо, що особи, відповідальні за скоєння злочину агресії проти України, не повинні залишитися безкарними, і закликаємо міжнародну спільноту розглянути відповідні дії, зокрема шляхом створення належного механізму правосуддя для забезпечення ефективної відповідальності за злочин агресії, який викликає стурбованість міжнародної спільноти загалом.

Тому ми підтримуємо створення трибуналу для забезпечення ефективної відповідальності за злочин агресії проти України.

Ми наголошуємо на важливості Коаліції як основної платформи для пошуку ефективного механізму та для вивчення юридичних і технічних питань, пов’язаних зі створенням такого трибуналу, і закликаємо інші держави та міжнародні організації приєднатися до нашої спільної роботи.

Офіційне інтернет-представництво Президента України