Як зазначається на офіційному телеграм-каналі Президента, в програмі візиту — зустріч зі Спадкоємним принцом Мухаммадом бін Салманом аль-Саудом та інші двосторонні переговори.
«Наші пріоритети — повернення всіх політичних в’язнів Криму і тимчасово окупованих територій, повернення всіх полонених та незаконно депортованих, представлення нашої формули миру, до реалізації якої необхідно залучити якомога більше держав, гарантування енергетичної безпеки наступної зими», — повідомив Володимир Зеленський. Він також назвав ще один пріоритет — захист мусульманської спільноти України, зауваживши, що до Саудівської Аравії також прибув лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
У Саудівській Аравії Президент провів зустрічі з главами делегацій ОАЕ, Оману та Кувейту
У межах візиту до Королівства Саудівська Аравія для участі в саміті Ліги арабських держав Президент України Володимир Зеленський провів зустрічі з главами делегацій Об’єднаних Арабських Еміратів, Султанату Оман і Держави Кувейт.
Під час переговорів із Віце-президентом, Віце-прем’єр-міністром Об’єднаних Арабських Еміратів шейхом Мансуром бін Заїдом Аль-Нагаяном Глава Української держави поінформував про ситуацію на фронті та відбиття нашою державою повномасштабної агресії Російської Федерації.
Окрему увагу сторони приділили реалізації української формули миру та можливості долучення до цього процесу якомога більшої кількості країн світу, зокрема ОАЕ.
Учасники зустрічі обговорили питання глобальної продовольчої безпеки та роботи Чорноморської зернової ініціативи.
Сторони домовилися про обмін делегаціями для досягнення конкретних результатів і взаємодії.
Крім того, були обговорені актуальні питання розвитку торговельно-економічної та інвестиційної співпраці між державами.
Під час зустрічі з Віце-прем’єр-міністром із питань міжнародних відносин і співробітництва Султанату Оман, Спеціальним представником Султана на міжнародних форумах Асаадом бін Таріком Аль-Саїдом обговорено питання реалізації української формули миру.
Президент наголосив на важливості підтримки мирних зусиль України країнами регіону.
Сторони обговорили питання двосторонньої взаємодії між Україною та Оманом і можливі подальші контакти.
Під час перемовин зі Спадкоємним принцем Держави Кувейт шейхом Мешалем Аль-Ахмадом Аль-Джабером Ас-Сабахом Глава держави висловив вдячність Кувейту за послідовну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України на тлі протистояння повномасштабній російській агресії, неодноразово засвідчену під час голосувань за відповідні резолюції Генеральної Асамблеї ООН.
Володимир Зеленський акцентував увагу на перспективах практичної взаємодії між Україною та Кувейтом у низці гуманітарних питань. Президент подякував Кувейту за підтримку України в енергетичній сфері. Сторони домовилися про посилення взаємодії в цих напрямах.
У Джидді Президент України провів зустріч із Прем’єр-міністром Іраку
У межах робочого візиту до Королівства Саудівська Аравія для участі в саміті Ліги арабських держав Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Прем’єр-міністром Республіки Ірак Мухаммадом Шіа Саббаром Ас-Судані.
Президент подякував за солідарність Іраку з Україною та українським народом, тверду позицію щодо підтримки суверенітету й територіальної цілісності нашої держави, принципу непорушності кордонів і дотримання норм міжнародного права.
Володимир Зеленський висловив особливу подяку Іраку за підтримку України в межах міжнародних організацій, зокрема за підтримку резолюцій Генеральної Асамблеї ООН.
Сторони обговорили можливі шляхи участі Іраку в імплементації української формули миру, що є надійним інструментом зупинення війни, а також взаємодію в гуманітарній сфері.
Президент запросив Прем’єр-міністра Іраку відвідати Україну з візитом з метою обговорення важливих напрямів міждержавної співпраці.
Закликаю сприяти захисту наших людей, включно з українською мусульманською спільнотою
Виступ Володимира Зеленського на саміті Ліги арабських держав.
Передусім хочу подякувати за гостинність Його Королівській Високості Спадкоємному принцу Мухаммаду, усьому народу Саудівської Аравії та місту Джидда, яке приймає цей саміт.
Я сподіваюся, що всі ми тут заради миру й справедливості.
Дорогі учасники саміту!
Сьогодні вже 450-й день повномасштабної війни, яка ведеться проти нас російськими загарбниками.
Ми не маємо таких ракет, які має наш ворог. У нас значно менше авіації. Ми не маємо численних убивчих дронів, які Росії постачає Іран. Не маємо стільки артилерії. Але ми залишаємося сильними, бо на нашому боці – правда. Ба більше, ми витісняємо окупантів із нашої землі.
Кожен, хто захищає рідну землю від загарбників, кожен, хто захищає дітей свого народу від поневолення, кожен такий воїн – на шляху справедливості. Я гордий представляти саме таких воїнів і весь український народ!
Війна ніколи не була вибором українців. Наші війська не йшли до чужих земель, ми не займаємося анексіями й грабежем ресурсів інших народів. Але ми ніколи й не підкоримося будь-яким чужинцям та колонізаторам. Тому ми боремось! І я впевнений, що цю нашу головну емоцію зрозуміють усі ваші народи.
Також я впевнений, що всі ваші народи зрозуміють і головний заклик, який хочу залишити тут, у Джидді. Шляхетний заклик до всіх вас – сприяти захисту наших людей, включно з українською мусульманською спільнотою!
Разом зі мною тут – високоповажний Мустафа Джемілєв, лідер кримськотатарського народу, одного з корінних народів України. Їхній дім – це Крим, осередок мусульманської культури в Україні. Століттями кримськотатарський народ був і має залишитися невідʼємною та сильною складовою мусульманської спільноти світу. Але Крим став першим, хто постраждав від російської окупації, і досі більшість із тих, хто зазнає репресій в окупованому Криму, – це саме мусульмани.
Ми вже маємо позитивний досвід із Саудівською Аравією – щодо звільнення наших людей, захоплених Росією. Ми можемо розширити цей досвід!
І навіть якщо тут, на саміті, є люди, які мають інший погляд на війну, що відбувається на нашій землі, називаючи її конфліктом, я впевнений: ми всі можемо бути єдині в тому, щоб урятувати з кліток російських тюрем наших людей.
На жаль, у світі й тут, серед вас, є ті, хто заплющує очі на клітки та незаконні анексії. Я тут для того, щоб кожен дивився чесно. Хоч би як старалися впливати росіяни, але незалежність все ж має бути. І я хочу подякувати Саудівській Аравії, хочу подякувати абсолютній більшості з вас за підтримку сталих міжнародних позицій і Статуту ООН.
Дорогі учасники саміту!
Ваші люди вже могли переконатися, що українці – це народ миру. Справжнього миру. У 2021 році ми визначили пріоритетом відкритість України для ваших людей. І народи Саудівської Аравії, Обʼєднаних Арабських Еміратів, Оману, Бахрейну, Кувейту познайомилися з Україною. Я щасливий, що ваші туристи змогли побачити розкіш весни в нашій столиці, у Києві, та велич Карпат!
Вірю, що одного дня ваші люди повернуться, зокрема і для того, щоб побачити наш Крим, вільний від російської окупації та приниження.
Наші взаємини будуються й на навчанні в наших університетах десятків тисяч арабських студентів щорічно. Це честь для нас, що діти Марокко, Єгипту, Йорданії, Іраку, Лівану, Алжиру, Лівії й Тунісу їхали в Україну по освіту.
Ми разом із вами виконували й одну з найбільш почесних місій у світі – гарантували продовольчу безпеку. Україна традиційно забезпечує пшеницею та іншою аграрною продукцією ваші країни. Ми раді були вітати й інвестиції арабських народів – як і інвестиції Катару в портову інфраструктуру.
Спочатку пандемія, а потім і страшніший вірус – сказ агресії – ударили по цих та інших наших нормальних відносинах.
Я більш ніж упевнений: ніхто з вас не погодиться віддати загарбникам третину своєї країни. Я більш ніж упевнений: ніхто з вас не споглядав би без бою, як чужинці крадуть дітей вашого народу. Сотні тисяч наших дітей депортовані в Росію, розлучені з рідними, і наших дітей там, у Росії, навчають ненавидіти своїх співвітчизників. Я більш ніж упевнений: ніхто з вас не змирився б із військовою окупацією атомної станції, щоб використовувати її для шантажу світу ядерною катастрофою.
Погляньте, скільки страждань багатолітні війни принесли Лівії, Сирії, Ємену… Скільки життів змарновано роками бойових дій у Судані та Сомалі, в Іраку та Афганістані…
Кожен, хто додає страждань своїми новими агресіями, кожен, хто сіє ворожнечу, кожен, хто хоче старих часів загарбницьких імперій, які не зважали на волю незалежних націй, – кожен такий злочинець іде проти світу й буде проклятий людьми.
І я вітаю кожного, хто разом із нами готовий стати на шлях справедливості!
Україна запропонувала формулу миру, щоб припинити війну. Ви бачите, як працює наша формула на прикладі продовольчої безпеки. Одного з пунктів нашої формули. Навіть коли війну вкинуто в наш дім, ми робимо все, щоб доми інших народів теж вистояли. Нам вдалося запустити Чорноморську зернову ініціативу й частково зняти російську морську блокаду наших портів. Це стабілізувало продовольчі ринки й допомогло багатьом, зокрема й народам Арабської ліги. Так само буде допомогою багатьом реалізація іншого пункту нашої формули миру – повернення додому всіх полонених і депортованих.
Кожній із почесних делегацій передали документ вашою мовою із десятьма пунктами формули миру. Будь ласка, ви можете обрати той напрям, який ви вважаєте доцільним. І я буду вдячний кожному з вас, хто обере саме напрям порятунку людей, яких утримують у російській неволі. Тому я запрошую всіх, хто поважає мир, долучитися до реалізації формули миру й таким чином зменшити ворожнечу та війни, страждання і зло.
Росія – слабка, ми перемагаємо її навіть тоді, коли в неї в руках більше зброї; її агресивність – не від сили, а від усвідомлення, що час імперій минув. Це тому, що час вільних народів не мине ніколи, і Україна це доводить.
Бажаю вам миру! Запрошую до прямої співпраці, без будь-яких посередників, із нашою країною. І хай наша з вами сила діятиме скоординовано заради спокою та блага людей всіх народів!
І, будь ласка, почуйте кримськотатарський народ, почуйте мусульман України!
Хай Всевишній береже наших воїнів!