Закон «Про корінні народи України», що набув чинності 23 липня 2021-го, визначає їх правовий статус та встановлює правові гарантії на повне отримання всіх прав людини й основоположних свобод. Усі корінні народи України — кримські татари, караїми, кримчаки — родом із Криму, окупованого нині росією. Нині ті представники, що залишилися на території півострова, зазнають пере-слідувань, утисків, насилля, стосовно них порушують фундаментальні права на життя та свободу.
«Військова агресія росії проти України та окупація Криму, що тривають уже десятий рік та мають своєю метою знищення Української держави, несуть пряму загрозу існуванню корінних народів України. Будучи частиною української політичної нації, представники корінних народів України в лавах ЗСУ та інших формувань Сил оборони України мужньо захищають суверенітет Української держави, наближаючи час визволення Криму — колиски корінних народів України — кримськотатарського, караїмського та кримчацького», — йдеться у заяві Президії Меджлісу кримськотатарського народу, оприлюдненій з нагоди дати. «Майбутнє корінних народів України пов’язане з майбутнім Криму, невід’ємною складовою частиною України», — наголошено в заяві.
Напередодні 9 серпня у Кримському домі презентували документально-освітній проєкт «Мій Крим». Він знайомить з побутом, релігійним життям, мовою, кухнею корінних народів України.
Розповідає про проблеми їхньої депортації з Криму та примусової асиміляції, що призвело до зменшення чисельності представників корінних народів, особливо караїмів та кримчаків.
За словами авторки і режисерки фільму Олени Кривенко, вона хотіла зробити стрічку пізнавально-просвітницькою, щоб школярі на уроках історії України могли вивчати культуру та традиції корінних народів, повідомляє Укрінформ.
А загалом у світі, згідно з інформацією, оприлюдненою ООН з нагоди дати, налічується 476 мільйонів представників корінних народів, які мешкають у 90 країнах. На них припадає менше п’яти відсотків населення світу, однак саме в цій категорії — 15 відсотків найбідніших верств населення. Вони говорять на більшості з приблизно 7 000 мов світу і представляють 5 000 різних культур. Цього року дату присвячено молоді корінних народів. Оскільки саме вони «переймаючи знання у старших, забезпечують наступність культури, мудрості та самобутності корінних народів на довгі роки», — наголосив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у своєму посланні з нагоди Міжнародного дня.
Корінні народи є спадкоємцями та носіями унікальної культури і способів спілкування з людьми та навколишнім середовищем. Вони зберегли традиції, яким сотні чи навіть тисячі років, представляють безліч різних культур, але стикаються зі схожими проблемами по всьому світу. Ці народи роками домагалися визнання своєї самобутності, способу життя і прав на свої землі, території та природні ресурси, проте протягом усієї історії їхні права порушувалися. Сьогодні корінні народи, можливо, належать до найбільш знедолених та вразливих груп населення у світі.
«У всьому світі корінні народи стикаються із серйозними проблемами: їхні землі та ресурси перебувають під загрозою, їхні права обмежуються, а самі вони постійно піддаються маргіналізації та ізоляції», — заявив Антоніу Гутерріш.
На знімку: народний депутат, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Фото зі сторінки Суспільного мовлення у Фейсбуці.