Про це повідомив представник CERN Арно Марсольє.

Вікно можливостей у роботі найбільшої світової лабораторії фізики високих енергій для росіян зачиняється.

У розробці найбільшого у світі прискорювача елементарних частинок завдовжки 27 кілометрів, збудованого поблизу Женеви в 2008 році, брали участь понад 100 тисяч науковців та інженерів зі 100 країн. Найбільше — зі США, Німеччини та росії. Після початку війни з Україною участь росії в цьому проєкті була поставлена під сумнів.

Як повідомляє Інститут ядерної фізики російської академії наук, триває процес передачі справ колегам з інших країн. Питання подальшої співпраці навіть не обговорюється.

За інформацією «Ехо», яке опитало науковців, окремим російським фахівцям пропонують перейти до інших груп, але вони повинні відмовитися від співпраці з російськими установами.

Учені, які проводили експерименти на колайдері, залишаються біля розбитого корита. Це великий удар для російської школи фізики елементарних частинок, бо більшість не має змоги займатися цими дослідженнями поза CERN. Було вкладено великі кошти, закуплено унікальне обладнання, яке доведеться викинути на звалище. Це трагедія для російської науки.

Але оточення російського диктатора продовжує пускати пилюку в очі.

«По суті, повернення цих людей, навчених нами, у нас вихованих, наших ідеологічно та науково, — це подарунок для нас», — заявив наближений до диктатора директор курчатовського інституту михайло ковальчук. Це брат співзасновника банку «росія» та друга путіна юрія ковальчука. 

У 2018-му путін підписав указ про розвиток генетичних технологій і виділив курчатовському інституту 127 млрд рублів на наукові дослідження. У 2023-му михайло ковальчук виступив із закликом до фашистського режиму повернутися до проведення ядерних випробувань.

Європейська організація з ядерних досліджень у березні 2022 року позбавила росію статусу спостерігача й призупинила співпрацю, а тепер показала росіянам на двері.

«Питання, чому майбутнє росії стало її минулим, лежить у площині не цінностей, а страхів. Страхами керувати легше, — вважає російський політолог Ілля Гращенков. — Щодо картини світу, то й тут зрозуміла відповідь на запитання, чому влада і народ знайшли одне одного. У нас більша частина населення — старше 60 років, як і у владі: середній вік чиновника — 55 років, а в тій самій раді безпеки — 62. Зрозуміло, всі ці люди виросли в срср і хотіли б повернутися до «радянської моделі» як зрозумілої та пріоритетної».

«Це політика безпрецедентного авантюризму, що нагадує блатну істерику. Бо якщо блеф не пройде, росія матиме лише два виходи: програти звичайну війну або стати колективним шахідом. На мій погляд, по суті, весь патріотичний z-рух росії — це не що інше, як найбільший на планеті клуб самогубців», — це погляд політолога та емігранта Володимира Пастухова.