Під головуванням Бориса Будки, Голови Комітету Європейського парламенту з питань промисловості, досліджень та енергетики, члени Європейського парламенту та парламентарі від Договірних сторін Енергетичного Співтовариства зустрілися, щоб обговорити ключові питання енергетики.

«Прийняття законодавства ЄС — це шлях до того, щоб зробити енергетику як чистою, так і доступною. Пакет інтеграції електроенергетики та Директива про відновлювану енергетику мають вирішальне значення для перетворення цього зобов’язання на відчутні переваги для громадян у всьому нашому регіоні», — зауважив Директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковскі.

Перша сесія пленуму була зосереджена на збереженні доступності електроенергії для підтримки економіки та захисту домогосподарств. Парламентарі виступали за впровадження Пакету інтеграції електроенергетики на практиці, щоб це дало змогу розширити транскордонну торгівлю електроенергією, покращити конкуренцію на ринку, підтримувати стабільність цін та захистити вразливих споживачів.

На другій сесії пленуму відновлювана енергетика була висвітлена як головний рушій енергетичного переходу регіону.

Учасники пленуму зазначили, що досягнення мети щодо відновлюваної енергетики вимагатиме інвестицій в інфраструктуру, більш гнучких енергетичних систем та кращих регуляторних практик і схем підтримки, узгоджених з Директивою про відновлювану енергетику.

У своєму виступі голова Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус повідомив про підвищення тарифів на електроенергію для домогосподарств в Україні та про те, що основна частина доходів від підвищення тарифів надходить державним компаніям, зокрема НАЕК «Енергоатом» та «Укргідроенерго», які компенсують різницю між ринковими та соціальними цінами на електроенергію за механізмом PSO (обов’язки щодо надання послуг, що становлять загальносуспільний інтерес).

Отже, «основним кроком, що може зробити наші ціни більш доступними в майбутньому, є інтеграція українського ринку електричної енергії з європейськими ринками, і тому Комітетом здійснюється підготовка законопроєкту про об’єднання ринків (Market Coupling). Конкуренція є ключем до доступних цін, адже що краща конкуренція, то доступніші ціни та якість для кінцевих споживачів» — зауважив А. Герус.

Також голова Комітету розповів про те, що внаслідок російських атак у 2022—2024 роках було знищено понад 10 ГВт генерації. Найбільше атак було на великі або відносно великі генеруючі потужності, теплові електростанції, гідрогенерацію, а також підстанції оператора системи передачі «Укренерго». рсійська стратегія полягала в тому, щоб відключити споживачів від генерації, знищивши підстанції та мережі.

Саме тому Україна розробила стратегію побудови розподіленої генерації, яка буде ближче до кінцевих споживачів. У 2024 році в Україні було збудовано майже 1 ГВт нових відновлюваних джерел енергії.

Це приблизно 900 МВт сонячної енергії та майже 100 МВт вітрової. А в наступні три роки ми очікуємо понад 1 ГВт від запуску нових сонячних проєктів та понад 2 ГВт — нових вітрових проєктів.

Ураховуючи такі тенденції, Україні знадобляться додаткові високоманеврені потужності, газові турбіни, генерація на газопоршневих двигунах і, звісно, накопичувачі енергії.

Прикладом малої розподіленої генерації є проєкти з облаштування сонячних панелей на дахах лікарень, встановлених завдяки підтримці європейської спільноти.
На завершені виступу Андрій Герус подякував усім країнам ЄС та Фонду підтримки енергетики України Енергетичного Співтовариства, які беруть участь у вищезазначених проєктах.

В свою чергу п. Артур Лорковскі звернувся до України — країни, яка переживає війну, подякувавши за плідну дискусію та за те, що у важкий для країни час вона зосереджується на реконструкції, відбудові та просуванні відновлюваних джерел енергії.

Борис Будка подякував українській делегації за можливість узяти участь у дискусії та зауважив про відкритість Європейського парламенту задля реформ лібералізації ринку та визначення майбутніх стратегій України.

Довідково

Парламентський пленум Енергетичного Співтовариства (Energy Community Parliamentary Plenum) — це міжпарламентська платформа, яка об’єднує представників національних парламентів країн—учасниць Енергетичного Співтовариства та депутатів Європейського парламенту. Метою цього форуму є сприяння інтеграції енергетичних ринків, узгодження законодавства та обговорення спільних викликів у сфері енергетики.

Основні теми обговорення: інтеграція енергетичних ринків з ЄС, шляхи прискорення інтеграції енергетичних ринків країн-учасниць із внутрішнім ринком ЄС, що розглядається як крок до членства в ЄС, узгодження національного законодавства з нормами ЄС для ефективної інтеграції.

До складу пленуму входять по два представники від кожного національного парламенту країн—учасниць Енергетичного Співтовариства та представники Європейського парламенту.
Україна є повноправною Договірною Стороною Енергетичного Співтовариства з 1 лютого 2011 року. Протокол про приєднання було підписано 24 вересня 2010 року в Скоп’є (Північна Македонія) та ратифіковано Верховною Радою України 15 грудня 2010 року.

Енергетичне Співтовариство — це міжнародна організація, створена у 2005 році з метою поширення норм та стандартів енергетичного ринку ЄС на країни Південно-Східної та Східної Європи. Її завдання — сприяти інтеграції національних енергетичних ринків до єдиного європейського простору, забезпечуючи стабільність, прозорість та інвестиційну привабливість енергетичного сектору.
 

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.