Радянські пропагандисти заперечували присутність іноземців на сході та не могли визнати, що регіон став розвинутим завдяки іноземним капіталістам. Але навіть знищивши документи чи пам’ятки, неможливо приховати правду, яка рано чи пізно завжди стає відомою світу.
Бахмут слідами предків
Історія міста має глибоке коріння і веде відлік з 1571 року. Саме тоді на кордоні між Московською державою і Кримським ханством по річці Сіверський Донець були утворені прикордонні сторожі, на яких вели спостережну службу «севрюки» – козаки з Путивля й Рильська (прикордонних міст Сіверської України). У письмових джерелах згадується Бахмутська сторожа – шоста за рахунком з семи, розташована «усть Чорного Жеребца, от Святогорской сторожи полднище».
У 70-х роках XIX століття заповзятливий виходець із Пруссії Е. П. Фарке будує скляний, цвяхово-костильний, алебастровий і цегельний заводи.
З 1879 р. починають будуватися соляні шахти франко-бельгійським і франко-німецьким акціонерними товариствами.
У 1883 році французькі банкіри та підприємці заснували товариство з розробки солі. Отримавши дозвіл на роботу, скупили соляні рудники поблизу Бахмута та створили промислове підприємство з кам'яносоляними рудниками та солеварним заводом. Згодом підприємство стало одним із лідерів солевидобутку та найбільшим такого типу в Центральній і Східній Європі.
У 1885 році голландські промисловці на північній околиці Бахмута, у селищі Ступки, звели соляну копальню «Петро Великий».
Наприкінці XIX століття Бахмутські заводи братів Любицьких, Решетникова, Степанкова, Бадодіна давали понад 2,2 млн штук червоної цегли. Парові млини Трахтерова й Гінзбурга випускали до 30 тис. пудів борошна, алебастрові заводи Фарке і Новікова випускали продукції на 920 тис. рублів. Миловарний завод Лобасова виробляв 100 тис. пудів високоякісного мила, а пивоварною продукцією Адельмана в 20 тис. літрів можна було напоїти весь повіт. Видобуток солі на рудниках Летуновського, Фолькнера, Станкевича, Корді становив 6 млн пудів, на заводі Скараманга – 1,4 млн пудів. Місто стало великим торговельним центром, у ньому чотири рази на рік проводили Бахмутські ярмарки.
В історії заводу шампанських вин йдеться, що все починалося в ХІХ столітті завдяки Едмунду Фарке. Це був такий бахмутчанин німецького походження, інженер. Він започаткував великий промисел алебастру в ХІХ столітті. Відтак утворилися величезні, кілометрові підземні штольні.
Місто постало як фортеця і загинуло як фортеця...
За матеріалами Донецької ОВА.
Далі буде…
Хочете першими знати про зміни та оновлення в законодавстві?
Хочете з перших уст дізнаватися про роботу Верховної Ради та окремих депутатів?
Підписуйтеся на
фейсбук-сторінку «Голосу України»,
де ми розміщуємо найактуальнішу офіційну інформацію.