Форум присвячено десятій річниці з дня прийняття Закону України «Про пробацію» та розвитку системи пробації в Україні.

Серед учасників були Ольга Стефанішина — віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — міністр юстиції України; Євген Пікалов — заступник міністра юстиції України; Вікторія Літвінова — заступник Генерального прокурора України; Олег Янчук — директор Державної установи «Центр пробації»; Ерік Вінкен — заступник директора Центру міжнародного правового співробітництва (CILC, Нідерланди); Алле Дорхаут — Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні; Валерій Божик — заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики; Йохан Бак — генеральний директор служби пробації Нідерландів (онлайн), а також представники державних органів та установ, організацій недержавного сектору, науковці та міжнародні партнери у сфері кримінальної юстиції та, зокрема, пробації.

Метою цієї важливої ініціативи є підвищення обізнаності громадськості про пробацію як ефективну альтернативу ув’язненню, що відіграє ключову роль у ресоціалізації правопорушників та зміцненні безпеки суспільства.

Сергій Іонушас у своєму вітальному слові зазначив: «10 років тому був ухвалений Закон України «Про пробацію». Цей день став відправною точкою масштабної реформи кримінальної юстиції. Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності попереднього скликання відіграв активну роль у розробці та подальшому опрацюванні цього Закону, заклавши законодавчі засади для створення сучасної системи пробації в Україні.

Наступним важливим кроком стало ухвалення Верховною Радою у 2023 році Закону України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань», який запровадив новий вид кримінального покарання — пробаційний нагляд.

Запровадження пробаційного нагляду як нового виду покарання відповідає європейським стандартам у сфері кримінального правосуддя, де перевага надається саме альтернативним видам покарань, не пов’язаним із позбавленням волі, та відображає сучасні тенденції у розвитку кримінального права, спрямовані на гуманізацію, ресоціалізацію засуджених та зменшення використання покарання щодо ізоляції особи від суспільства».

Також під час дискусій спікери обговорили подальші вектори розвитку реформи пробації та плани щодо запровадження альтернативних санкцій для правопорушників.

Міжнародний форум «Пробація України — майбутнє зараз» організовано Міністерством юстиції України та Державною установою «Центр пробації» за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів, Міністерства юстиції та безпеки Нідерландів, нідерландського Центру міжнародно-правового співробітництва (Center for International Legal Cooperation).

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.