25 червня за ініціативою Комітету з питань свободи слова була створена спеціальна Робоча група з напрацювання ефективних механізмів протидії стратегічним позовам проти участі громадськості (або SLAPP - strategic lawsuit against public participation). Такі позови часто використовуються для тиску на журналістів і правозахисників. Ними змушують відмовлятися від висвітлення суспільно важливих тем або припиняти критику впливових осіб чи організацій.

Ключові завдання, над якими працюватиме робоча група:

- чітко визначити в законі, що саме є SLAPP-позовом;

- розробити правові гарантії запобігання зловживанню процесуальними правами;

- запровадити процедурні механізми захисту від таких судових зловживань.

«Це зобов’язання України в процесі євроінтеграції. Ми маємо в своєму законодавстві визначити, що таке SLAPP в українському розумінні, а насправді – щоби це повністю відповідало міжнародним стандартам. А також знайти можливі запобіжники зловживанню праву на позов, бо, власне, SLAPP і є таким зловживанням, метою якого є створення перешкод активістам і журналістам виконувати свої соціальні професійні функції, відтягуючи увагу на тривалі та переважно беззмістовні судові процеси», – сказав народний депутат Ярослав Юрчишин під час круглого столу «Як Україна буде протидіяти SLAPP», коли й оголосив про створення робочої групи. Він же її очолив.

До складу робочої групи увійшли понад 25 учасниць та учасників – народні депутати, юристи, медіаексперти, представники Омбудсмена та лідери громадськості.

Очікується, що цей міжсекторальний формат дозволить створити узгоджені механізми захисту журналістів, правозахисників та всіх учасників публічного діалогу від тиску через зловживання судовими позовами.

Крім того, Комітет планує проводити консультації із зацікавленими сторонами – правозахисниками, власне медіа та юристами. Така робота стане логічним продовженням Європейської стратегії протидії SLAPP, включно з рекомендаціями Ради Європи й новим директивним підходом ЄС.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України