Уряд ухвалив постанову № 808 «Про внесення змін до переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності». Документ вносить зміни до переліку платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. № 796 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 67, ст. 2410; 2015 р., № 42, ст. 1303; 2018 р., № 68, ст. 2289; 2022 р., № 52, ст. 2984; 2024 р., № 65, ст. 3907), розширюючи можливості закладів освіти надавати додаткові послуги та вдосконалюючи їх адаптацію до сучасних потреб суспільства.

Основні зміни до переліку платних послуг

1. Нові освітні послуги у вищій та фаховій передвищій освіті

У пункт 1 переліку додано підпункти 22–25, які дозволяють:

надання закладами вищої освіти державної або комунальної форми власності освітньої послуги з викладання дисципліни «Базова загальновійськова підготовка» для інших закладів вищої освіти;

викладання додаткових дисциплін або освітніх компонентів, що перевищують обсяги навчального плану, а також для ліквідації академічної різниці при переведенні чи поновленні студентів;

викладання дисциплін для визнання результатів неформальної та інформальної освіти;

проведення контрольних заходів для оцінювання результатів навчання з метою їх визнання.

2. Уточнення наявних положень

Підпункт 18 пункту 1 доповнено можливістю надання повної, а не лише часткової, оплати за навчання.

У підпункті 19 слова «вихованців у інтернатних закладах освіти» замінено на «учнів у пансіонах закладів освіти» для актуалізації термінології.

Підпункт 26 уточнено щодо надання послуг з експертизи засобів навчання, виховання та розвитку, включаючи освітні та парціальні програми, навчальні й навчально-методичні видання.

Підпункт 31 розширено, зокрема, для надання додаткових послуг у підготовці медичних і фармацевтичних фахівців, включаючи інтернатуру, резидентуру, професійне стажування, а також оцінювання іноземних документів про післядипломну освіту та кваліфікаційних іспитів для роботи в Україні.

3. Нові послуги в дошкільній освіті та інших сферах

Пункт 1 доповнено підпунктами 32–34, які передбачають:

надання «Навчально-методичним центром з питань якості освіти» послуг з обробки інформації про ліцензії та акредитацію закладів освіти;

проведення «Науково-методичним центром з вищої та фахової передвищої освіти» єдиного державного кваліфікаційного іспиту (за винятком випадків, передбачених законодавством);

надання закладами дошкільної освіти додаткових послуг, таких як заняття за парціальними програмами, перебування дітей у чергових групах, цілодобове перебування, заняття в гуртках та секціях, а також надання у користування об’єктів інтелектуальної власності.

4. Послуги у сфері електронних комунікацій

Пункт 2 доповнено підпунктами 22–24, які дозволяють закладам освіти надавати послуги з використання електронних комунікаційних мереж, голосової та міжособистісної електронної комунікації, технічного обслуговування, монтажу, реконструкції мереж, а також консультацій, пов’язаних з астрономічними явищами та засобами практичної астрономії.

5. Соціальна та реабілітаційна підтримка

Пункт 4 доповнено підпунктами 7–8, які передбачають:

організацію соціальних, реабілітаційних (включно з іпотерапією) та адаптивних заходів для ветеранів і осіб з інвалідністю;

надання спеціальними закладами загальної середньої освіти реабілітаційних послуг для осіб з особливими освітніми потребами, порушеннями зору чи слуху, зокрема для військовослужбовців, ветеранів війни та осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною.

Мета та значення змін

Постанова № 808 спрямована на вдосконалення системи надання платних послуг у закладах освіти державної та комунальної форм власності, враховуючи сучасні виклики, зокрема у сфері цифровізації, інклюзії та підтримки ветеранів.

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-pereliku-platnykh-posluh-iaki-mozhut-nadavatysia-zakladamy-s808070725