Комітет з питань правової політики розглянув на своєму засіданні проєкт закону про внесення змін до Закону України «Про лобіювання» щодо уточнення окремих положень (реєстр. № 13339 від 3 червня 2025 року), поданий народним депутатом України Павлішем П. В., а також альтернативний проєкт закону про внесення змін до Закону України «Про лобіювання» щодо уточнення окремих положень (реєстр. № 13339-1 від 10 червня 2025 року), поданий народним депутатом України Ватрасом В. А.
Згідно з пояснювальними записками до законопроєктів, їх метою є забезпечення створення та функціонування Реєстру прозорості, а також можливості повноцінної реалізації положень Закону України «Про лобіювання» після його введення в дію.
Для досягнення зазначеної мети авторами законопроєктів запропоновано внести зміни до низки статей Закону України «Про лобіювання», зокрема, щодо уточнення понять «комерційний інтерес», «лобіювання», «предмет лобіювання»; уточнення видів діяльності, що не є лобіюванням; право лобіста на лобістський запит; уточнення прав та обов’язків суб’єкта лобіювання і його правового статусу. Крім того, вносяться зміни до розділу III «Прикінцеві положення» Закону щодо набрання чинності окремими положеннями Закону. Законопроєктом за реєстр.№ 13339-1 запропоновано введення в дію пункту 8 частини третьої статті 17 Закону щодо зазначення у звіті щодо лобіювання відомостей про зустрічі з об’єктами лобіювання, які займають відповідальне або особливо відповідальне становище в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», під час яких здійснювалося лобіювання, через шість місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Обговоривши положення обох законопроєктів, Комітет з питань правової політики прийняв рішення рекомендувати парламенту включити до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання проєкти законів про внесення змін до Закону України «Про лобіювання» щодо уточнення окремих положень (реєстр. № 13339, № 13339-1) і за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу проєкт закону за реєстр. № 13339, у зв’язку з чим проєкт закону за реєстр. № 13339-1 відхилити.
Комітет з питань правової політики також розглянув пропозиції і поправки, що надійшли від суб’єктів права законодавчої ініціативи до проєкту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процеду-ри підготовки проєктів нормативно-правових актів (реєстр. № 12028), поданого Кабінетом Міністрів України і прийнятого парламентом за основу 16 квітня 2025 року.
Законопроєктом пропонується внести зміни до Закону України «Про Службу безпеки України», згідно з якими Служба безпеки наділяється повноваженнями щодо розробки та внесення на розгляд Президента України та Кабінету Міністрів України проєктів нормативно-правових актів з питань, що належать до її компетенції.
Також відповідні зміни передбачені до Закону України «Про Кабінет Міністрів України», згідно з якими Служба безпеки включається до переліку суб’єктів, які мають право ініціативи у прийнятті актів Кабінету Міністрів України, їх підготовки та внесення на розгляд уряду.
До другого читання від суб’єктів законодавчої ініціативи надійшло 10 поправок і пропозицій щодо вдосконалення окремих положень законопроєкту.
З метою дотримання законотворчої техніки, а також удосконалення положень законопроєкту Комітет на підставі пункту 4 частини першої статті 15 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» запропонував доповнити порівняльну таблицю однією поправкою, відповідно до якої викласти законопроєкт в редакції Комітету.
Зокрема, Комітет пропонує змінити назву законопроєкту на проєкт закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку внесення на розгляд Президента України, Кабінету Міністрів України проєктів нормативно-правових актів з питань, що належать до компетенції Служби безпеки України
З урахуванням запропонованих Комітетом пропозицій до другого читання підготовлено порівняльну таблицю до законопроєкту, яка містить 11 по-
правок і пропозицій, за результатом розгляду яких пропонується одну врахувати, 10 поправок і пропозицій відхилити.
Розглянувши законопроєкт, підготовлений до другого читання, Комітет з питань правової політики вирішив рекомендувати Верховній Раді України проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури підготовки проєктів нормативно-правових актів (реєстр. № 12028) прийняти в другому читанні та в цілому, а також у разі прийняття законопроєкту як Закону доручити Комітету разом із Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради України здійснити редакційне та техніко-юридичне доопрацювання його тексту.
Прийняття законопроєкту суттєво підвищить оперативність та ефективність правового врегулювання питань діяльності Служби безпеки України (зо-
крема боротьби з тероризмом, контррозвідувальної діяльності, охорони державної таємниці), а також закріпить за Службою безпеки України статус суб’єкта правотворчої ініціативи та суб’єкта правотворчої діяльності у розумінні Закону України «Про правотворчу діяльність».
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.