Ця щорічна подія була офіційно проголошена Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році відповідно до резолюції A/RES/54/134. Мета цього дня — привернути глобальну увагу до однієї з найгостріших проблем у сфері прав людини: фізичного, психологічного, економічного та сексуального насильства, з яким щодня стикаються мільйони жінок і дівчат.
Дата 25 листопада була обрана невипадково. Вона вшановує пам’ять трьох сестер Мірабаль — Патрії, Мінєрви та Марії Терези — безстрашних активісток з Домініканської Республіки, які були жорстоко вбиті в 1960 році за активну боротьбу за відновлення демократії та прав людини. Їхня трагічна загибель стала символом жіночого опору та боротьби за свободу й гідність.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна третя жінка у світі хоча б раз у житті зазнає фізичного або сексуального насильства — це стосується приблизно 840 мільйонів жінок із 168 країн та територій.
Проблема не знає кордонів і не залежить від країни, віку, соціального статусу чи рівня освіти, залишаючись однією з найпоширеніших форм порушення прав людини. Насильство стосовно жінок охоплює широкий спектр порушень: від домашнього насильства й переслідування до сексуальної експлуатації, торгівлі людьми та насильства у збройних конфліктах. Проблема має комплексний характер, адже пов’язана не лише з кримінальними правопорушеннями, а й зі стереотипами, економічною вразливістю, нерівністю та мовчанням, спричиненими страхом або суспільним осудом.
В Україні боротьба з насильством щодо жінок набула особливої актуальності у зв’язку з наслідками повномасштабної російської агресії. Жінки постраждали від примусових переміщень, втрати житла, розлуки з родинами, а також від воєнних злочинів, серед яких фіксуються численні випадки сексуального насильства, що застосовується як інструмент терору.
Відповіддю на ці виклики стало посилення національного законодавства. 19 грудня 2024 року набув чинності Закон України № 3733-IX, яким внесено важливі зміни, а саме: посилено відповідальність за вчинення домашнього насильства; дитина, яка стала свідком домашнього насильства, вважається потерпілою; чітке розмежування понять домашнього насильства та насильства за ознакою статі. А також введено нову статтю про адміністративну відповідальність за сексуальне домагання, включно з використанням електронних комунікацій. Цей закон є частиною імплементації Стамбульської конвенції — ключового міжнародного документа в цій сфері.
Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію — головний міжнародний документ у сфері запобігання та боротьби з насильством щодо жінок і домашнім насильством, який встановлює стандарти захисту, притягнення кривдників до відповідальності та формування політики нульової толерантності до будь-яких форм насильства. Важливими є й освітні ініціативи: підвищення обізнаності суспільства, навчання працівників соціальної сфери, правоохоронців, медиків і педагогів.
День 25 листопада дає початок міжнародній кампанії «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства», яка триває до 10 грудня — Міжнародного дня прав людини. В цей період в Україні та світі проводять інформаційні кампанії, освітні лекції, флешмоби, а громадські будівлі підсвічуються помаранчевим кольором — символом світлого майбутнього без насильства. Ключову роль відіграє інформування жінок про їхні права, можливості отримання допомоги через кризові центри, гарячі лінії та служби психологічної підтримки.
Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства стосовно жінок нагадує, що насильство — це не приватна справа, а серйозне порушення прав людини. Боротьба з ним є спільною відповідальністю держави, громадянського суспільства та кожної людини. Важливо не мовчати, підтримувати постраждалих, змінювати суспільну свідомість та формувати культуру нульової толерантності до будь-яких проявів насильства. Лише так можна створити безпечне середовище, в якому кожна жінка почуватиметься захищеною та гідною.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.




