Зустріч Вишеградської групи, що відбулася у вихідні у Братиславі — з нагоди 25-ї річниці «оксамитової революції», перетворилася на маніфестацію солідарності з Україною. І справа не лише в запрошенні до словацької столиці глави нашої держави Петра Порошенка. В ході зустрічі Президента України з главами держав-учасниць Вишеградської групи: Польщі — Броніславом Коморовським, Словаччини — Андреєм Кіскою, Угорщини — Яношем Адером та Чехії — Мілошем Земаном сторони погодили новий постійно діючий формат співпраці «Вишеградська четвірка плюс один».

Йдеться не лише про зустрічі на найвищому рівні, а й про налагодження постійної взаємодії представників четвірки і України на різних рівнях. З цією ідеєю виступив Петро Порошенко, а четверо його візаві одностайно її підтримали. Предметом обговорення президентів було також питання мирного врегулювання ситуації на сході нашої держави. Янош Адер подякував Петру Порошенку за те, що він «робить задля мирного вирішення», натомість М. Земан заявив, що «вірить у те, що П. Порошенко увійде в історію як президент миру».

Лідери не обійшли увагою питання санкцій стосовно Кремля, винесені на порядок денний учорашньої засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ, що відбувалася у Брюсселі (на момент верстки номера результати цього засідання ще не були відомі. — Ред.). У цьому контексті Я. Адер запевнив, що від самого початку запровадження обмежень проти РФ «Угорщина виконувала всі рішення, і так буде й надалі». Йому вторив і словацький президент, який відзначив, що «санкції необхідні тоді, коли не діє діалог».

У свою чергу глава нашої держави не приховував «задоволення стилістикою розмови», що, за його словами, проходила в ключі обговорення конкретної підтримки, якої потребує Україна. «Всі країни засвідчили, що маємо справу з агресією. Ми повинні продемонструвати єдність усієї Європи і солідарність з Україною у питаннях безпеки та економіки. І я побачив цю солідарність і підтримку в Братиславі», — резюмував Петро Порошенко, дякуючи своїм візаві за «тверду і чітку позицію».

До речі, в Братиславі Петро Порошенко провів також низку двосторонніх зустрічей. Зокрема, з Б. Коморовським домовлено про спільну поїздку до Кишинева 20 листопада, де «підтримуватимуть процес євроінтеграції Молдови».

 

Варшава.

Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА (прес-служба Президента України).

Президент України Петро Порошенко (праворуч) з главами країн Вишеградської четвірки: (зліва направо) Президент Чехії Мілош Земан, Президент Польщі Броніслав Коморовський, Президент Словаччини Андрей Кіска, Президент Угорщини Янош Адер.

Переваги асоціації з ЄС

Угодою про асоціацію між ЄС та Україною передбачено постійний політичний діалог та співпрацю задля зміцнення в Україні поваги до демократичних принципів, верховенства права й належного врядування, прав людини і фундаментальних свобод, проведення внутрішніх політичних та інституційних реформ. Отож після успішної реалізація УА Україні будуть притаманними такі риси:

  метою діяльності держави є реалізація прав людини, створення найсприятливіших умов для розвитку й самореалізації усіх громадян та гарантування їхньої безпеки;

  політичні партії керуються засадами внутрішньої демократії та фінансуються прозоро, послідовно дотримуються визначеної ними політичної стратегії, а, потрапивши до парламенту чи місцевих рад, працюють над виконанням задекларованих політичних програм;

  парламент та інші виборчі органи формуються за чесною виборчою системою і відображають інтереси всього народу;

  державна політика провадиться відкрито, з урахуванням думки зацікавлених суспільних груп;

  неефективна державна політика передбачає відставку відповідальних за неї посадовців;

  влада децентралізована й прозора, ефективно організована для розвитку країни, а не особистого збагачення тих, хто в ній працює.