Біля братського поховання в Калинівці на Тернопільщині священики відслужили молебень, а на могилі чехословацьких воїнів у селі Озерна, де поховано майже 60 легіонерів, відкрито пам’ятник.
95 років тому чехословацька бригада, сформована з числа чеських і словацьких емігрантів та військовополонених, яка воювала в складі російської армії, здобула перемогу над австрійськими і німецькими військами під Зборовом на Тернопільщині. За це заплатили життям 190 воїнів, які загинули поблизу села Калинівка. Їхні прізвища здебільшого не відомі. На старому цвинтарі є братська могила. На стелі напис: «Тут, на древній слов’янській землі під Зборовом, сплять сини Чехословаччини, що полягли за волю, мир, за краще майбутнє всіх слов’янських народів» (на знімку).
Немає року, щоб чехи не відвідували на початку липня ці місця, адже саме другого числа вони святкують день народження своєї армії, яка зароджувалась тут. Букетик польових квітів з білих ромашок, синіх волошок та червоних маків (такі кольори має державний стяг Чехії) назбирали дорогою із Зборова до Калинівки члени воєнно-історичного клубу, що діє в місті Остраві, Петер Адамус, Катарина Шестакова і Мартін Фердан. Розгорнули вони біля могили і справжній прапор.
Своїх дітей — школярів Криштофа і Леону — привіз до Калинівки юрист з міста Брно Ян Кук. Пан Кук вже свій у Калинівці, приїжджає сюди вчетверте. Минулого року вручив ордени легіонерів (нагорода Міністерства оборони Чехії) краєзнавцю із Зборова Григорію Барану, котрий зібрав матеріали і оформив експозицію про чехословацьку бригаду в музеї «Зборівська битва», і сестрам Емілії Черніцькій та Марії Замрикіт — вони багато років доглядали за братською могилою.
Високих гостей, а серед них також були Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Іван Почух, представники дипломатичного корпусу, Міноборони, ветерани, привітав голова Тернопільської облдержадміністрації Валентин Хоптян.
Тернопільська область.
Фото автора.