При цьому на початку 2024 року в громадах працювало менше 300 патронатних сімей. У них на тимчасовому вихованні перебували 638 дітей. 

Залученню нових сімей сприяли законодавчі зміни і проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». У липні минулого року Мінсоцполітики майже удвічі збільшило оплату праці патронатних вихователів, запровадило оплачувану відпустку, оплачуваний час очікування дитини і можливість вихователю мати оплачуваного помічника не з-поміж членів родини.

На сьогодні послуга патронату є у 295 громадах. У 119 з них вона з’явилася вперше – за час реалізації проєкту. Лідерами за кількістю новостворених патронатних родин є Хмельницька, Чернігівська, Черкаська, Житомирська та Дніпропетровська області.

Завдяки патронату дитина уникає додаткового травмування: якщо вона опинилась без батьківського піклування, вона потрапляє не в інституційний заклад, а в сім’ю. Тут дитина отримує індивідуальну підтримку, виховання та реабілітацію – поки соціальні служби допомагають батькам впоратися з труднощами або на час пошуку нової сім’ї. Патронатні родини також опікуються неповнолітніми вагітними та породіллями, створюючи безпечне середовище для дівчат у складних ситуаціях.

«З січня 2024 по квітень 2025 року ми побачили реальні результати: 42 % дітей після перебування в патронатних родинах змогли повернутися до своїх батьків, а ще 44 % – знайшли нові сім’ї через опіку, усиновлення, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Патронат – це можливість зберегти сім’ю і зростати у сім’ї. Ми хочемо, щоб ця позитивна тенденція набирала обертів. І щоб діти не потрапляли в інституційні заклади навіть тимчасово», – розповіла Василина Дибайло – директорка міжнародної благодійної організації «Партнерство «Кожній дитині», яка допомагає реалізовувати проєкт у громадах.

У межах проєкту місцеві фахівці та фахівчині служб у справах дітей проходять навчання, де дізнаються, як інформувати про патронат, де шукати кандидатів та кандидаток у патронатні вихователі та як запроваджувати послугу. 

Також у громадах відбуваються адвокаційні сесії, під час яких представники влади, фахівці соціальних служб, освітяни, медики, громадські організації, активні жителі шукають рішення для збільшення кількості патронатних родин. 

Крім того, 50 людей торік стали тренерами для підготовки кандидатів та кандидаток у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, усиновлювачі та патронатні вихователі. Нині триває підготовка ще 50 тренерів з 19 регіонів України та Києва. Вони навчатимуть людей, які планують прийняти дитину в сім’ю. Від підготовки тренерів залежить, наскільки ефективно майбутні родини зможуть забезпечити дитині підтримку.

За матеріалами Міністерства соціальної політики України.