Саміт об’єднав понад 20 представників високого рівня, зокрема, міністрів держав Європи, які зібралися, щоб поділитися досвідом та напрацювати спільні інноваційні рішення у відповідь на демографічні виклики, які постають перед всім європейським континентом. 

Участь у заході взяли міністри та представники з Австрії, Данії, Естонії, Ірландії, Латвії, Литви, Молдови, Нідерландів, Німеччини, Португалії, Польщі, Угорщини, Фінляндії, Чехії та Швеції, а також представники ОЕСР та Світового банку.

Цьогорічна тема саміту «Побудова стійких суспільств: інноваційні рішення для демографічних змін» відображає один із ключових викликів сучасності: як адаптувати соціальну політику до нової реальності, в якій населення старішає, народжуваність знижується, а конкуренція за людський капітал зростає.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, відкриваючи саміт, подякував Європейському Союзу за постійну підтримку, яка дозволила забезпечити безперервну роботу системи соціального захисту навіть в умовах війни та стала проявом справжньої європейської солідарності.

«Україна та Молдова докладають величезних зусиль для гармонізації свого законодавства з правилами Європейського Союзу, і це викликає глибоку повагу. Побудова стійких суспільств – це створення рівних можливостей для всіх, взаємна підтримка та готовність до змін. Саме таку Європу ми будуємо», – сказала у своєму зверненні виконавча віцепрезидентка з питань соціальних прав і навичок, якісної зайнятості та готовності, Європейська комісарка Роксана Мінзату.

Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович подякувала партнерам за єдність і рішучу підтримку України у прагненні спільно формувати стійку та інклюзивну соціальну політику, в центрі якої людина.

«Ми вийшли за межі короткострокових рішень і працюємо над системними змінами, які витримують тиск війни й дають результат уже сьогодні. В основі – спільні для всіх нас принципи: повага до людини, право на вибір, підтримка, що підсилює. Євроінтеграція для нас – це не лише політична мета», – зазначила у вітальному слові Оксана Жолнович.

«Висхідний демографічний дисбаланс потребуватиме активізації участі та зайнятості літніх людей. Литва має досвід у розв'язанні таких питань, тому я хочу ще раз наголосити: ми й надалі твердо дотримуємося нашого зобов’язання підтримувати Україну та Молдову в їхніх зусиллях щодо вступу до Європейського Союзу в соціальній сфері», – зазначила Міністерка соціального захисту і праці Литовської Республіки Інга Ругінєне.

«Шлях до інтеграції в Європейський Союз ніколи не був легким, але він завжди був і залишається єдиним шляхом, який ми маємо обрати задля процвітання та добробуту наших народів. Я хочу скористатися нагодою і сказати, наскільки Республіка Молдова цінує та захоплюється народом України, який мужньо бореться з нашим спільним ворогом і захищає також нашу країну. Ви – мої та наші герої, і ми завжди будемо поруч із вами та підтримуватимемо вас, що б не сталося. Слава Україні!»», – сказав Міністр соціальної політики Молдови Алексій Бузу.

Своєю чергою учасниці від Швеції зосередилися на важливості підтримки України в умовах війни.

У межах Саміту учасники напрацювали спільне комюніке, метою якого є консолідація зусиль держав-учасниць у підтримці соціальних реформ в Україні та Молдові. У документі наголошується на важливості систематичного обміну досвідом щодо впровадження ключових ініціатив, визначених у Демографічному інструментарії Європейської комісії 2023 року, зокрема Європейської гарантії для дітей. Водночас комюніке акцентує на необхідності посилення правових, інституційних і стратегічних рамок, які забезпечують ефективне та скоординоване реагування на демографічні зміни з урахуванням потреб різних категорій населення протягом усього життя.

Саміт організовано за ініціативи Міністерства соціальної політики України, Міністерства праці і соціального захисту Республіки Молдова у співорганізації з Міністерством охорони здоров’я та соціальних справ Швеції, Міністерством соціального захисту і праці Литовської Республіки за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

За матеріалами Міністерства соціальної політики України.