Норвегія стала дванадцятою країною, яка долучилася до Талліннського механізму – міжнародної ініціативи, що підтримує посилення кіберзахисту України. 

Офіційно про приєднання оголосили під час Ukraine Recovery Conference у Римі. До цього країна долучалася до ініціативи в статусі спостерігача.

«Україна демонструє вражаючу здатність захищати цивільну та критичну інфраструктуру, державні установи й бізнес від російських кібератак. Талліннський механізм – ключовий інструмент міжнародної підтримки, який допомагає Україні протистояти цим атакам та водночас будувати довгострокову цифрову стійкість. Норвезький уряд виділяє 25 млн крон щороку на цей напрям у межах цивільного компонента Програми імені Нансена. Ця підтримка є довгостроковою і масштабованою», – заявив Еспен Барт Ейде, міністр закордонних справ Норвегії. 

У межах партнерства до кінця 2025 року Норвегія планує надати понад 100 млн грн (25 млн норвезьких крон). Кошти спрямують  на підтримку проєктів, які  підвищують кіберстійкість цивільної та критичної інфраструктури України.

«Підтримка кіберстійкості України важлива не лише для нас, а й для всієї Європи. Зараз триває перша у світі кібервійна, і наша країна в центрі цих подій. Щоб і надалі залишатися ефективними, Україні потрібна допомога партнерів. Щиро дякуємо Норвегії за готовність об’єднати зусилля в межах Талліннського механізму заради безпечного цифрового майбутнього», – зазначила Валерія Іонан, радниця Віцепрем’єр-міністра – Міністра цифрової трансформації України з питань інновацій, диджиталізації та глобальних партнерств.

Талліннський механізм започаткований у 2023 році як ключовий інструмент координації міжнародної технічної допомоги у сфері кібербезпеки. До ініціативи приєдналися: Велика Британія, Данія, Естонія, Італія, Канада, Нідерланди, Німеччина, Польща, США, Франція, Швеція – і тепер Норвегія. Європейський Союз, НАТО та Світовий банк беруть участь як офіційні спостерігачі.

«Приєднання Норвегії до Талліннського механізму – потужний політичний жест підтримки України і сигнал про готовність демократичного світу й надалі консолідувати зусилля для протидії кіберзагрозам та посилення архітектури глобальної кібербезпеки», – підкреслив Антон Демьохін, заступник Міністра закордонних справ України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

В Україні координацію здійснює Проєктний офіс Талліннського механізму (TMPO), який працює в Києві за підтримки Estonian Centre for International Development та EU CyberNet. 

Дякуємо всім партнерам за системну підтримку кіберстійкості України та вітаємо Норвегію з початком співпраці! 

За матеріалами Міністерства цифрової трансформації України.