Укр | Рус
Делегація Європарламенту відвідала Маріуполь, Краматорськ та ознайомилася із ситуацією поблизу лінії зіткнення Депутати Європарламенту відзначили прогрес, якого досягла Україна у реалізації Угоди про асоціацію Завершилося восьме засідання Парламентського комітету асоціації Україна – Європейський Союз Державний реєстратор діяв незаконно, чим завдав збитків на більш ніж 6,1 мільйона гривень Футбол. Шевченко і Ярмоленко відвідають матч «Арсенал» – «Ворскла» Баскетбол. «Черкаські Мавпи» та «Дніпро» сьогодні стартують у Кубку Європи Репродуктивна медицина -- на захисті благополуччя тисяч сімей та здорового майбутнього нації Ошатними й гарними можуть бути і "хрущівки" Вартові АЕС отримали сертифікати на житло Новонародженим -- «пакунок маляти» Неспроста її називали Сонцем Знову кличуть «Кролевецькі рушники» Бійцям півроку не можуть видати обіцяну винагороду Через обробку садів хімікатами різко зростає захворюваність на рак Пожежники одержали новітню техніку
Загрузка...
Голосування
Чи стежите ви за курсом валют?

Голосувати

Чи довіряєте ви українським банкам?

Голосувати

На вашу думку, який найкращий метод зберегти заощадження?

Голосувати

На що ви витрачаєте найбільшу частку місячного бюджету?

Голосувати

Чи вдається вам щомісяця заощаджувати?

Голосувати
На головну
11.07.2018

Небесний Левко

Ольга ВІТЕР

Учора Україна прощалася з борцем за її свободу, автором Акта проголошення незалежності, який чверть століття провів у радянських таборах за націоналістичні переконання, але не зрадив своїй «обітниці небу» — здобути волю для нашої держави. Дисидент, відомий політичний і громадський діяч, один із засновників Української Гельсінської групи, народний депутат України чотирьох скликань, Герой України Левко Григорович Лук’яненко помер на 89 році життя.

2010 рік. Левко Лук’яненко бере участь у меморіальних заходах, приурочених пам’яті головного отамана полку гайдамаків Холодного Яру Василя Чучупака.

Фото Лідії ТИТАРЕНКО
(з архіву «Голосу України»).

Здавалось б, його мрія здійснилася в серпні 1991-го — Україна здобула незалежність де-юре. Левко Григорович у чис-ленних інтерв’ю казав, що «незалежність нам прийшла не з неба». Мовляв, це результат багаторічної боротьби української нації проти московської імперії зла. Він розумів, що ця боротьба триватиме довго, допоки ми не позбавимося радянської тоталітарної системи в головах. Любив наводити приклад Мойсея, який водив євреїв по пустелі, доки не змінилося кілька поколінь...
Він вірив у незламний дух української нації, проводячи паралелі між добою повстанської армії, яка, спираючись лише на підтримку свого народу, тривалий час протидіяла совєтам, та Революцією Гідності 2013-го, сучасною російсько-українською війною, Левко Григорович переконував, що українська нація дала величезний поштовх для світової боротьби проти російської тоталітарної антидемократичної системи.
«Будьте сміливі, покладайтеся на долю і не бійтеся смерті. А найбільше любіть свій край, своїх батька й матір, любіть Україну. За парканом не сховатися. Особисте щастя і добробут можливі тільки в щасливій, захищеній і шанованій Батьківщині» (Левко Лук’яненко).
Свого часу, здобувши юридичну освіту, Левко Лук’яненко виробив нову стратегію боротьби за незалежність України на основі внутрішнього законодавства й міжнародного права. Він брав відповідальність за справу визволення своєї країни з тюрми комуністичного режиму. Тому поставив особистий підпис і зазначив адресу, телефон під декларацією Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод. Це була його асиметрична відповідь радянській владі та її пропагандистській машині, яка заперечувала будь-які порушення прав і свобод на території СРСР.
Як згадував дисидент, відтоді інформація, яку вони збирали й передавали на Захід, про порушення українських національних прав стала бронебійною. Її друкували спочатку в мігрантських діаспорних виданнях. А потім вона потрапляла на ра-діостанції, які слухали у світі й ловили на теренах Союзу. І чекісти не могли вже спростувати цю «авторську» інформацію. З того часу, за висловами Левка Лук’яненка, настав новий період у боротьбі проти «империи зла».
На жаль, таких періодів у нашій історії є й буде багато. Передбачивши це, Левко Григорович казав: «Я проситиму Бога, щоб він протримав моє життя до перемоги над Москвою». Та, мабуть, вже втомившись від боротьби, пішов на небо, залишивши нам віру в те, що майбутнє України залежить від нас, українців, і хоч би як ворожі сили діяли проти нашої країни, Україна достатньо велика, щоб, здобувши державну волю до боротьби, нейтралізувати антиукраїнські плани.

Ольга ВІТЕР.

Всі статті рубрики На головну