Під час тематичного заходу 28 квітня учасники події обговорили ключові підходи до реалізації Стратегії розвитку культури на період до 2030 року, формування партнерств та розподілу ролей усіх учасників культурної сфери.

Зі словом на форумі виступила заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук. Політикиня поділилася баченням нагальних проблем культурної галузі та детальніше розповіла, які законодавчі ініціативи розглядає сьогодні Комітет.

«Наш Комітет підтримує твердження, що культура є частиною національної безпеки. Культура — це стрижень, який гуртує всіх разом», — наголосила народна депутатка. За її словами, культурні послуги мають бути однаково доступними і в найменших громадах, і у великих містах, а сприйняття культури має вийти за межі лише розваг чи безплатного дозвілля. «Треба ще й зацікавити відвідувачів, щоб люди поверталися, а не казали: я був там у третьому класі, вчителька приводила. Тобто питання не тільки в дозвіллі, а й у тому, що культурна послуга — це щось вартісне, ціннісне, щось, що визначає ідентичність як загальнонаціональну, так і регіональну. Тут ми ще маємо процес створення ідентичності через війну, через меморіалізацію війни і пам’яті», — зазначила політикиня.

Також, за її словами, в скрутні для країни часи не менш вагомим фактором є сталість інституцій (УКФ, УІК, Держкіно тощо). Це значна підтримка і для окремих митців, і для громад.

На думку Євгенії Кравчук, залучення громад до розвитку культури надважливе. Так, наприклад, культурні тенденції показують, що бібліотека у громаді вже не є лише книгозбірнею. Це також може бути місцем, де мешканці можуть зібратись та обговорити важливі теми тощо. І для громади це обов’язково «конвертується», тому такі реформи варто підтримувати.

У глобальному контексті саме через ідентичність і культуру Україна доносить сенси і розкриває злочинну суть російської федерації, яка століттями намагається стерти Україну й українців як націю.

Заступниця голови Комітету поінформувала, що у травні закінчується проєкт «Правовий аналіз та систематизація національних нормативних актів, що регулюють охорону культурних цінностей, для забезпечення відповідності міжнародним стандартам». За підсумками цієї ініціативи планується напрацювати два законопроєкти:

- щодо імплементації європейської директиви про повернення культурних цінностей;

- про збереження нематеріальної культурної спадщини.

«Маємо спільно попрацювати над тим, щоб дати закладам культури певний поштовх і нові підходи до роботи», — додала Євгенія Кравчук.

Ще два законопроєкти, до роботи з якими долучені члени Комітету та представники органів виконавчої влади, розробляють теми формування загальнонаціональної політики пам’яті та меморіалізації.

Серед головних тем форуму:

-  культура як міст довіри: партнерства у сфері культурної політики (дискусія за участю міністрів культури України, Данії, Польщі та єврокомісара з питань міжгенераційної справедливості, молоді, культури та спорту);

-  роль культури в національній безпеці та ідентичності (панельна дискусія з представниками Уряду, Парламенту та Офісу Президента);

-  інституційне реформування закладів культури (дискусія за участю експертів, представників органів місцевого самоврядування);

-  карта дій для реалізації Стратегії: хто, як і з чим іде в цей шлях до 2027 року (тематичні сесії у форматі робочих груп).

«До 2030 року ми бачимо Україну як країну, яка створює культурні стандарти нового типу, а українську культуру — як один із драйверів глобальної демократичної трансформації. Це наше завдання, це наша з вами відповідальність», — зазначив міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.